Ne katra dzemdes tonizēšanās ir bīstama.
Dzemdes tonuss ir pastiprināts, ja
* dzemde savelkas biežāk par piecām reizēm dienā;
* savilkšanās ir ilgstoša, rodas sāpes vēderā lejasdaļā;
* notiekošais sāk uztraukt un apgrūtināt.
Turklāt – ja tas viss turpinās ilgāk par stundu. Vispirms jāvēro, vai traucējošās sajūtas nemazinās, aizejot uz tualeti nokārtoties, pēc tam mierīgi apguļoties un novietojot kājas nedaudz augstāk par pārējo ķermeni. Ja traucējošās sajūta nemazinās, jāmeklē ārsta palīdzība.
Pastiprināts dzemdes tonuss var būt bīstams, jo rada grūtniecības pārtraukšanās draudus vai priekšlaicīgas dzemdības. Taču ne katra pastiprināta dzemdes tonizēšanās ir šo procesu priekšvēstneši. Ja nav sāpīgu kontrakciju, pastiprinātu asiņainu vai ūdeņainu izdalījumu, nebūtu jāuztraucas par dzemdību norises sākšanos. Ja šie simptomi tomēr parādās, bet grūtniece nekavējoties vēršas pēc palīdzības pie ārsta, dzemdību darbību iespējams apturēt.
Dzemdes tonizēšanos parasti jūt grūtniecības pēdējā trimestrī. Pastiprināts tonuss ir bīstamāks grūtniecības norisei laika posmā no 28. līdz 32. grūtniecības nedēļai. Būtiskas pazīmes, kas tiešām liecina, ka dzemdes tonuss var būt paaugstināts un radīt risku grūtniecībai – ir izdalījumi un dzemdes kakla aktivitāte (dzemdes kaklu ārsts pārbauda ar rokām).
Nereti tieši emocionālie pārdzīvojumi izraisa nevēlamu dzemdes reakciju – paaugstinātu tonusu.
Foto no konkursa "Mazais puncī". Amēlija, bildes autors um.