Igaunijas nacionālo muzeju apmeklēja žurnāliste Zane Strūberga kopā ar vīru un bērniem Grietu (10) un Frici (2,5): «Mūsu nedēļas nogales mazajam ceļojumam uz Igaunijas pilsētu Tartu kopā ar vēl divām draugu ģimenēm (un viņu trim bērniem) bija divi galamērķi. Viens – mazajiem – zinātnes centrs AHAA, otrs – mums, lielajiem, – jaunatklātais Igaunijas Nacionālais muzejs, ko latviski dēvē arī par Igaunijas Tautas muzeju.
Viss sanāca daudz lieliskāk, nekā bijām gaidījuši. Mums, pieaugušajiem, ļoti patika zinātnes centrā, savukārt bērni bija sajūsmā par muzeju.
Jāsaka, tas nu reiz tiešām ir ģimenei (ne tikai pieaugušajiem vai bērniem) draudzīgs muzejs, jo šeit bija interesanti pat divgadīgajam Fricim. Lielie bērni, izdzirdējuši par gājienu uz muzeju, sākumā bija ļoti neapmierināti. Tur taču būs ne-nor-mā-li garlaicīgi! Beigās nevarējām viņus dabūt no turienes laukā un daži pat nespēja izvēlēties, kur viņiem paticis labāk – zinātnes centrā vai muzejā.»
Ko apskatīt Igaunijas Nacionālajā muzejā?
Runā, ka šis muzejs, kurš uzbūvēts uz bijušā padomju lidlauka skrejceļa, ir dārgākā būve atjaunotās Igaunijas vēsturē un izmaksājis milzu naudu – vairāk nekā 70 miljonus eiro. Vēriens ir jūtams – ēka visādā ziņā ir iespaidīga. Mutes pavēruši, brīnījāmies un jūsmojām par to, cik mūsdienīgi, radoši un patiešām interesanti muzeja ekspozīcijā tiek atklāta Igaunijas kultūra un tautas vēsture no senatnes līdz pat mūsdienām. Izejot cauri muzejam, ir iespēja ielūkoties igauņu ikdienas dzīvē dažādos laikmetos. Šķiet, ka muzejs ir dzīvs organisms – skaņas, gaismas, interaktīvie eksponāti padara tā apmeklējumu par aizraujošu pieredzi. Kamēr pieaugušie var iedziļināties muzeja vēstījumā, bērni var ļaut vaļu iztēlei. Teju uz soļa ir kāda mājiņa, telts vai vigvams, kurā ielavīties un kuru izpētīt; ekrāni un planšetes, kurus paspaidīt; ierīces, kuras iedarbināt, kaut ko pagriežot vai piespiežot.
Eelektroniskais gids latviešu valodā
Lai arī liela daļa aprakstu, kas pievienoti eksponātiem, ir igauņu valodā, šeit ir padomāts arī par viesiem un pie ieejas var saņemt īpašu kartīti, kuru aktivizējot iespējams tikt pie tulkojuma latviešu (vai kādā citā) valodā. Tāpat ir iespēja izstaigāt muzeju kopā ar latviski runājošu gidu. Savukārt pēc muzeja apmeklējuma var doties uz muzeja veikalu, kur iespējams iegādāties dažādus suvenīrus un grāmatas, kā arī atpūtināt kājas un ieturēt maltīti muzeja restorānā. Muzejs patiešām ir mūsdienīgs, un šeit padomāts par visiem, arī tiem, kas pārvietojas uz riteņiem. Šeit ir pieejami gan lifti, gan durvis, kas automātiski atveras un aizveras.
Cik te maksā
- Dienas biļete pieaugušajam – 14 eiro; bērniem līdz deviņu gadu vecumam ieeja bez maksas; ģimenes biļete (2 vecāki, bērni no 9 līdz 18 gadiem) – 28 eiro.
- Vairāk informācijas: erm.ee
- Navigācijas galamērķis: Muuseumi tee 2, Tartu