Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Cik maksā paternitātes tests un kā to veic?

    Padomi
    Madara Ozoliņa
    Madara Ozoliņa
    1. decembris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Var būt situācijas, kad vienīgā drošā iespēja noskaidrot bērniņa bioloģisko izcelsmi ir paternitātes tests. Cik tas maksā un kā to veic, skaidro Juris Šteinbergs, klīniski diagnostiskās laboratorijas GenEra valdes priekšsēdētājs.

    Kā notiek paternitātes testa veikšana?

    Ar šī testa palīdzību var noteikt, vai konkrētais bērniņš ir mantojis hromosomas no konkrētajiem vecākiem. Katrs cilvēks manto pusi savu DNS molekulu (hromosomu) no mātes un pusi – no tēva. Lai noteiktu bērniņa bioloģisko izcelsmi, tiek salīdzināti iespējamā tēva, bērna un mātes DNS profili.

    Lai veiktu paternitātes DNS testu, ir nepieciešami paraugi no visām testā iesaistītajām personām.

    Klasiskajā variantā: no bērna, bērna mātes un iespējamā bioloģiskā tēva. Ja testa rezultāts nepieciešams jebkādu juridisku jautājumu, dokumentu kārtošanai vai tas nozīmēts kā ekspertīze ar tiesas lēmumu, tad visām testā iesaistītajām personām personīgi jāierodas laboratorijā, līdzi ņemot personu apliecinošu dokumentus. Laboratorijā tiek paņemts paraugs – uztriepe no mutes gļotādas. Tas ir nesāpīgi un  nekaitē veselībai. Ja bērna māti nav iespējams iesaistīt paternitātes DNS testā, to var veikt arī tikai bērnam un potenciālajam bioloģiskajam tēvam.

    Vai testu drīkst veikt anonīmi?

    Anonīmu paternitātes DNS testu var veikt jebkurš, kam ir vēlēšanās un ir iespēja sagādāt testēšanai derīgus paraugus. Šādi testi tiek veikti diezgan bieži, un, tā kā DNS cilvēkam visās šūnās ir vienāda, tad kā testējamais  paraugs der arī, piemēram, knupītis, košļājamā gumija, ausu sērs, no skolas vecuma bērniem un pieaugušajiem – arī mats ar visu sakni.

    DNS paraugu iespējams iegūt arī no pulksteņa siksniņas, krūzītes, no kuras cilvēks dzēris, kokteiļa salmiņa u.c. Jebkurā gadījumā par anonīma parauga pareizu paņemšanu un uzglabāšanu būtu ļoti vēlams konsultēties telefona sarunā ar laboratorijas darbinieku, jo ļoti svarīga ir parauga tīrība – tam nedrīkst būt citu cilvēku šūnu piejaukumu.

    Anonīma paternitātes DNS testa rezultāti nav juridiski derīgi! Atzinumā nebūs testējamo personu vārdu, uzvārdu vai citu personas datu – tiek testēti «nezināmas izcelsmes paraugi». Tā kā abiem vecākiem uz bērnu ir vienādas tiesības, viens no vecākiem drīkst veikt paternitātes DNS testu, otram no vecākiem atļauju neprasot.

    Atceries! Mātes piens satur arī mātes DNS. Tāpēc zīdainim no pēdējās ēdienreizes līdz parauga nodošanai DNS testam  jāievēro vismaz vienas stundas intervāls!

    Kādā vecumā bērnam drīkst veikt testu?

    Lai veiktu testu, vecuma ierobežojumu nav. To var darīt arī tikko piedzimušam bērniņam. Dažkārt ģimene ar zīdainīti brauc veikt šo testu vēl pirms bērna reģistrēšanas.

    Paternitātes testu iespējams veikt sievetei vēl grūtniecības laikā, taču tad jāiegūst DNS no vēl nedzimušā mazuļa. To var izdarīt divos veidos: veicot amniocentēzes procedūru (no 11. līdz 22. grūtniecības nedēļai), kad ar speciālas aparatūras un adatas palīdzību no dzemdes tiek paņemts neliels augļūdeņu daudzums; vai  izmanto jaunākas tehnoloģijas, kuras ļauj izolēt augļa DNS, kas cirkulē mātes asinīs. Pasaulē ir laboratorijas, kas piedāvā šādus testus, bet tas ir ļoti dārgi, var maksāt vairākus tūkstošus.

    Kur vērsties un cik maksā?

    Latvijā ir trīs laboratorijas, kurās iespējams veikt paternitātes testu pie sertificētiem ekspertiem:

    • Laboratorija Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrā. Izpildes laiks – līdz vienam mēnesim. Izmaksas – triju personu tests (māte, tēvs un bērns): 396,67 eiro; divu personu tests (bērns un tēvs): 264,45 eiro.
    • Laboratorija Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes DNS ekspertīžu nodaļā. Izpildes laiks – no viena līdz trim mēnešiem. Izmaksas – triju personu tests: 394,19 eiro; divu personu tests: 351,94 eiro.
    • Laboratorija GenEra. Izpildes laiks – piecas darba dienas. Izmaksas: triju personu tests: 385 eiro; divu cilvēku tests: 330 eiro.

    * Cenas fiksētas 2017. gada janvārī. Un jāņem vērā, ka par atkārtotu testa veikšanu, ja vien nav bijusi kāda laboratorijas kļūda, ir jāmaksā pilna cena.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē