Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Kad skaudība iezogas starp brāli un māsu

    7. decembris, 2009
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Kas ir skaudība?

    Mazuļi līdz triju gadu vecumam izjūt galvenokārt tikai tā dēvētās bāziskās jūtas – prieku, bailes, dusmas, bēdas. Tikai pēc triju gadu vecuma bērnam sāk veidoties plašāka jūtu un emociju gamma. Skaudība ir jūtas, kas vairāk attiecināmas uz pieaugušo pieredzi. Mazi bērni līdz piecu - septiņu gadu vecumam brīžos, kad pieaugušie mēdz just skaudību, parasti izjūt nedrošību, bailes, dusmas, greizsirdību. Vecāki nereti šo jūtu kokteili tulko pēc sava prāta, kā skaudību. Tālu no patiesības tas nav – ja vecāki bērna jūtas nepamana vai neizskaidro mazajam, ko tieši viņš jūt, pamazām nedrošība, bailes, dusmas vai greizsirdība var pāraugt skaudībā vai neveselīgā konkurencē.

    Baltā un melnā skaudība

    Augot bērns arvien labāk sāk saprast, kas ir labs, kas slikts. Viņam veidojas izpratne, ka otrs var justies citādi, nekā līdzīgā situācijā jutās viņš pats. Pamazām bērns apjauš, ka viņš pret brāli/māsu var izjust pretrunīgas jūtas.

    Ja ģimenē aug divi vai vairāk bērnu, konkurence ir neizbēgama. Tomēr tas, lai jūtas, kas veidojas konkurējot, nepāraugtu skaudībā, lielākoties atkarīgs no vecāku attieksmes. Nav slikti, ja, piemēram, jaunākais brālis, vērojot vecākās māsas sasniegumus, izjūt «balto skaudību» un cenšas līdzināties viņai. Veselīga konkurence veicina attīstību un pilnveidošanos. Slikti ir tad, ja brālis apskauž māsu, krāj sevī dusmas un naidu, piemēram, domājot – kādēļ māsai dots kas vairāk vai labāks kā viņam?

    Kā audzināt

    Ja ģimenē izvairās lietot salīdzinājumus, bet uzsver atšķirīgo, bērniem veidojas augsts pašvērtējums. Tāpēc zelta likums – nevajag salīdzināt ne bērnus, ne katram piederošās lietas. Vecākiem vajadzētu uzsvērt atšķirīgo, kas ir katrā bērnā, katra sasniegumus un talantus. Vecāki mēdz arī nevilšus salīdzināt bērnus, sacīdami, ka, piemēram, brālis māk labāk zīmēt, māsa prot ātrāk skriet. Arī tā ir salīdzināšana. Tētis vai mamma uzsver labo, kas kādam no bērniem ir, bet vienlaikus salīdzina. Pareizāk būtu sacīt, ka brālis prot zīmēt ļoti skaistus zīmējumus, bet māsa ātri skrien.

    Ja ģimenē tiek apmierinātas katra bērna vajadzības – katrs tiek pieņemts, atzīts, mīlēts –, mazulim nav pamata izjust skaudību.

    Vecākais bērns var izjust greizsirdību pret jaunāko brāli/māsu vai bailes, nedrošību, ka vecāki pievērš lielāku uzmanību vai vairāk žēlo mazo brāli/māsu. Tētim un mammai ar vecāko bērnu par šīm jūtām jārunā, jāskaidro, ka nav pamata izjust bailes vai nedrošību, ka jaunākais brālītis vai māsiņa neapdraud viņa vietu ģimenē. Ja vecāki to neskaidro vai arī pret jaunāko un vecāko bērnu izturas ļoti atšķirīgi, vecākajā bērnā var krāties dusmas, viņš sāk justies sliktāks par brāli/māsu, pasliktinās viņa pašvērtējums. Un veidojas «melna skaudība».

    Vislabāk, ka vecāki spēj veltīt uzmanību katram bērnam atsevišķi, atrast laiku, lai rotaļājoties ar katru atsevišķi, izspēlētu dienā piedzīvotās emocijas. Tad bērns neizjūt greizsirdību vai skaudību uz mazo brāli/māsu pat, ja māmiņa vai tētis otru bērniņu pažēlo biežāk.

    Konsultē GINTA TEIVĀNE, psiholoģe «Bērnu veselīgas attīstības centrā», tel. 29461275

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē