• Baro ar krūti? Drīksti strādāt nepilnu darba laiku!

    Mamma darbā
    Santa.lv
    Santa.lv
    27. jūlijs, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Kādas īpašas tiesības pienākas mammai, atgriežoties darbā pēc mazuļa kopšanas atvaļinājuma? Konsultē Kaspars Rācenājs, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības jurists un Edgars Timpa, jurists, darba tiesību un darba aizsardzības speciālists.

    Mammai ir tiesības strādāt nepilnu darba laiku

    Ja darbiniece prasa, nepilns darba laiks viņai nosakāms, ja vēl nav pagājis gads kopš dzemdībām, kā arī tad, ja viņa baro bērnu ar krūti. To, ka mammai ir mazulis līdz gada vecumam, apliecina bērna dzimšanas apliecība. Savukārt mazuļa barošanu ar krūti var apliecināt ar ārsta izdotu izziņu.

    Mamma drīkst atteikties strādāt virsstundas

    Jebkuru darbinieku virsstundu darbā ļauts nodarbināt vienīgi tad, ja viņš tam rakstiski piekritis. Bet ir atsevišķi specifiski gadījumi, kad darba devējs drīkst nodarbināt darbinieku virsstundu darbā bez rakstveida piekrišanas: ja noticis kaut kas tik ārkārtējs, ka darbu nevar atlikt un tas jāpadara tūliņ. Tomēr sieviete gadu pēc dzemdībām un sieviete, kas par diviem gadiem jaunāku bērnu baro ar krūti, jebkurā gadījumā var izvēlēties, strādāt virsstundu darbā vai tomēr ne. Ja viņa piekrīt, tad obligāti rakstiski.

    Mamma drīkst atteikties strādāt naktī

    Ja sievietei ir ārsta atzinums, ka darbs rada draudus viņas vai bērna drošībai un veselībai, darba devējs nedrīkst nakts darbā nodarbināt sievieti gadu pēc dzemdībām vai kamēr viņa baro bērnu ar krūti.

    Mammai ir iespēja atteikties no komandējuma

    Sūtīt komandējumā vai darba braucienā sievieti, kurai pēc dzemdībām vēl nav pagājis gads vai kura baro bērnu ar krūti, var tikai tad, ja viņa tam rakstiski piekritusi. Tas nozīmē, ka jaunajai māmiņai ir tiesības atteikties doties komandējumā. Ja viņa tomēr piekrīt, piekrišana jānoformē rakstiski.

    Mammai jānodrošina iepriekšējā izpeļņa

    Var būt gadījumi, kad ārsta atzinums darba devējam liek samazināt darba normas sievietei, kura saņem akorda algu (atalgojumu atbilstoši padarītajam). Darba devējam šādā gadījumā sievietei gadu pēc dzemdībām vai sievietei, kura par diviem gadiem jaunāku bērnu baro ar krūti, ir pienākums laikā, kad viņa nopelna mazāk, izmaksāt iepriekšējā perioda vidējo izpeļņu.

    Mammu nedrīkst atlaist no darba

    No darba nedrīkst atlaist sievieti gadu pēc dzemdībām vai sievieti, kas par diviem gadiem jaunāku bērnu baro ar krūti. Tomēr atsevišķos specifiskos gadījumos sievieti tomēr var atlaist. Piemēram, ja viņa rīkojusies prettiesiski vai rupji pārkāpusi darba kārtību vai darba aizsardzības noteikumus, vai ja tiek likvidēts darba devējs.

    Mammai jānodrošina laiks atpūtai

    Īpašos specifiskos gadījumos, kad darbu nevar atlikt, darbinieku ar darba devēja rakstisku rīkojumu var iesaistīt darbā nedēļas atpūtas laikā, tātad brīvdienās. Tomēr sievieti gadu pēc dzemdībām vai sievieti, kas par diviem gadiem jaunāku bērnu baro ar krūti, šādā darbā iesaistīt aizliegts.

    Nav atļauts pārcelt atvaļinājumu

    Sievietei gadu pēc dzemdībām vai sievietei, kura par diviem gadiem jaunāku bērnu baro ar krūti, ikgadējā atvaļinājuma daļu nav atļauts pārcelt uz nākamo gadu.

    Jānodrošina vieta atpūtai

    Darba devējam ir pienākums darbiniecei, kam pēc dzemdībām vēl nav pagājis gads, radīt iespēju darbā atgulties un atpūsties piemērotos apstākļos atbilstoši higiēnas prasībām. Sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti, šādi apstākļi jānodrošina visā barošanas laikā.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē