Saimniecības ziepes
Derēs parastās, brūnās, bez jebkādām smalkām piedevām. Ziepjūdens lieliski pasargā no miltrasām flokšus, ērkšķogas… Ziepes sarīvē uz rupjās rīves, izšķīdina siltā ūdenī un laiku pa laikam (reizi 2 nedēļās) ar lejkannu izlaisti pār augu tā, lai notek pa lapām.
Trauku mazgāšanas līdzeklis Fairy
Labi palīdz pret laputīm. Uzputo bļodā putas un ar sūklīti uzcilā tās uz laputu apsētajām rozēm vai citiem augiem. Šī ir izdevīga metode, ja jāpaglābj pāris augu un speciālos līdzekļus neatmaksājas iegādāties. Labāk to darīt, kad ir apmācies un nav ļoti karsts, lai augiem nerodas papildu stress. Fairy palīdz arī noķert zemesvēžus. Pašā pavasarī, kad redzams, kur ir zemesvēža ligzda – zemē ir caurumiņš, kam apkārt nokaltuši augi –, turklāt var dzirdēt kukaiņa dziesmu – savdabīgu strinkšķināšanu –, sagatavo spaini ūdens, pielej krietnu porciju šī trauku mazgāšanas līdzekļa un lej zemesvēža alā. Kaitēkļi paši izlien ārā, atliek tos tikai savākt un iznīcināt.
Coca-cola
Diezgan universāls līdzeklis pret sīkajiem lapu sūcējkaitēkļiem – laputīm, blaktīm, tīklērcēm. Lietošana vienkārša: ielej miglotājā un apsmidzini augus. Arī vēlama apmākusies, ne pārāk karsta diena.
Kafija
Derēs jebkura, pat vislētākā, labāk šķīstošā. Labi iznīcina gliemežus. Jāuztaisa pastiprs šķīdums un jāuzmiglo vietās, kur pulcējas gliemeži. Kofeīns viņus nogalina.
Tabakas uzlējums
Var izmantot jebkuras cigaretes, visekonomiskāk – izsmēķēto galus. Tos izmērcē ūdenī, nokāš un uzlējumu izsmidzina pret laputīm.
Jāpiebilst, ka šie tautas līdzekļi nav oficiāli atzīti un tiem, saprotams, nav izstrādātas normas un lietošanas pamācības. Taču tas nenozīmē, ka tie netiek lietoti.
Daudzums un proporcijas vienkārši jāizmēģina pašiem savā dārzā, vadoties pēc veselā saprāta un pieredzes.
Pret Kolorādo vabolēm un gliemežiem – ar nāves smaku!
Pieredzē dalās Maruta Audere, dārzkope no Liepājas. Daru tā: salasu Kolorādo vaboles, saspiežu un atstāju 2–3 dienas istabas temperatūrā traukā ar vāku. Kad parādījusies smaciņa, apleju ar ūdeni, rēķinot aptuveni 1 litru uz 2 vabolēm, samaisu, izkāšu. Ar šo maisījumu migloju kartupeļus siltā laikā, kad ir plus 25–27 grādi. Miglojums jāatkārto pāris reižu, jo tas neiedarbojas uz kaitēkļu oliņām.
Tāpat šī nāves smaka iedarbojas uz gliemežiem. Sauju gliemežu sadedzinu, pelnus izmaisu karstā ūdenī, atšķaidu ar palielu daudzumu ūdens un trīs vakarus pēc kārtas izsmidzinu gliemežu apdraudētajās platībās. Ja dedzināšana sagādā grūtības, var rīkoties līdzīgi kā ar Kolorādo vabolēm: savāc 50–60 gliemežus, ievieto spainī ar stingru vāku un, kad tie ir satrūdējuši (2–3 nedēļu laikā), aplej ar ūdeni un vircu izsmidzina uz dobēm. Metode ir efektīva, bet diemžēl ar ļoti nelabu un ilgi negaistošu smaku – no miglotāja to nevar dabūt ārā.