Jūnijā, kad zemesvēziene (Gryllotalpa gryllotalpa L.) nobriedusi laist pasaulē jauno paaudzi, tā augsnē 20–30 centimetru dziļumā izveido vistas olas lieluma ligzdu un tajā iedēj 150–300 oliņu, kuras sargā aptuveni divdesmit dienas – līdz brīdim, kad izšķiļas mazuļi, ap 2–3 mm garas, baltas nimfas. Vairoties spējīgs zemesvēzis izaug triju gadu laikā, bet apgrauzt augu saknes tas spēj jau agrāk.
Pirms zemesvēžu mamma ligzdā izdēj olas, viņa cenšas virs tās iznīcināt visus augus, lai augsne labāk sasiltu. Pēc tā arī var atrast ligzdas, jo augi virs tām ir novītuši. Augsnes virskārtu noņem, līdz atsedzas ejas, tad izroc ligzdu, ievieto spainī un iznīcini kukaiņus.
Kā zemesvēžus savaldīt?
- Zemesvēžu alas iznīcina 25–30 cm dziļa rindstarpu irdināšana.
- Mulčē rindstarpas ar salmiem, tos laisti, ik pēc pāris dienām salmus pacel un salasi zemesvēžus.
- Tiem nepatīk arī ķiploku, samteņu, fritilāriju, krizantēmu smarža, ar šiem augiem veido jauktos stādījumus.
- Ieroc plastmasas traukus, stikla burkas vai metāla kārbas tā, lai to mala atrastos 3–4 cm zem augsnes virskārtas, un atveri nosedz ar koka gabalu vai dēlīti, atstājot nelielu spraugu, kur zemesvēzim palīst apakšā. Ķeramtraukos ielej ēsmu – rūgstošu šķidrumu (alu, ievārījuma ūdeni, rauga un medus maisījumu), kas pievilina kukaiņus. Pēc nedēļas ik pa laikam pārbaudi trauku, atjauno šķidrumu, bet iekritušos zemesvēžus iznīcini. Lamatas atkal ievieto augsnē un turpini ķeršanu visu vasaru.
- Izveido mākslīgas ziemošanas vietas. Augustā un septembrī izroc 40–50 cm dziļas bedrītes vai grāvīšus, ko piepildi ar zirgu mēsliem, salmiem vai kompostu. Kad temperatūra nokrīt zem nulles, bedrītes atroc un zemesvēžus iznīcini.
- Ja čaklums ir tavs draugs, tad ap dobēm 20–25 cm dziļumā (bet tā, lai maliņa ir 2–3 cm virs augsnes virsmas) ieroc kāda materiāla plāksnes. Tad zemesvēzis netiks klāt pie taviem audziņiem.