Žurnāla IEVAS Dārzs lasītāja jautā: Pilsētu apstādījumos nereti redzams rīcins. Esmu lasījusi, ka šī auga sēklas ir daudzkārt bīstamākas par kobras indi. Vai ir droši stādīt šo augu dārzos, kur skraida mazi bērni? Zanda
Atbild SIA Rīgas meži Dārzu un parku daļas vadītājs, ainavu arhitekts Jānis Lediņš
Rīgas apstādījumos dekoratīvo rīcinaugu (Ricinus communis) stādām jau vairākus gadus kā krāšņu puķu dobes akcentu, piemēram, šogad vairākās dobēs iestādījām šķirni ‘Carmencita rose’.
Rīcins ir viengadīgs, strauji augošs vasaras augs ar lielām lapām. Tas izaug pusotra līdz divu metru augstumā.
Kad augs vasaras beigās nozied, tam veidojas mazi, adataini auglīši, kas atgādina kastanīšus, un tiem iekšā ir turku pupām līdzīgas sēkliņas. Tās ir indīgas!
Klīst nostāsti, ka sēkliņas izmantotas šaujamieročiem, jo var nogalināt cilvēku.
Taču, ja vien tās nebāž mutē un neēd, augs pats par sevi, pat to aizskarot, nevienu neapdraud.
Turklāt rudenī, kad nogatavojušās sēklas, parasti rīcinu jau esam izrāvuši. Retu reizi gadās, ka zemē izbirst kāda sēkliņa, un tad nākamajā gadā dobē izaug jauns augs.
Protams, rīcins, tāpat kā citi indīgie augi, nav stādāms pie bērnudārziem un rotaļu laukumiem.
Pilsētas apstādījumos drošības labad tam atvēlam vietu dobes vidū, nevis malā, kur tam varētu piekļūt kāds nepieskatīts mazulis.
Kā triju bērnu tēvs es rosinu vecākus izglītot savas atvases, mācīt pazīt augus, pieskatīt, lai neskrien pa dobēm, neplūc augus un nekādā gadījumā nebāž mutē.
Līdzīgi kā mežā – neēst visu, ko ierauga. Krāšņie augi parkos ir baudāmi ar citām maņām!