Lielais priežu smecernieks
Vaboli Hylobius abietis L. ir viegli atpazīt pēc dzeltenā ornamenta uz muguras. Tās savairošanos veicina meža izciršana, jo celmi ar saknēm un zari noder par mājvietu kāpuru attīstībai. Līdzīgu kaitējumu nodara priežu vidējais smecernieks (H. pinastri Gyll.).
Abi bojā jauno priedīšu mizu, dzinumus un pumpurus. Tie barojas ar dzīvo audu kārtiņu – lūksni – starp mizu un koksni. Grauzumi ir dziļi, un to vietā tiek atsegta gaišā stumbra koksne.
Bojājumi var būt vien milimetru diametrā, bet reizēm smecernieka vaboles nograuž stādiņiem mizu lielākajā stumbra daļā vai visapkārt stumbriņam, un stāds aiziet bojā.
Citi lasa
Ko darīt?
- Atliec stādīšanu gadu pēc koku ciršanas, lai vecās vaboles, meklējot vietu jaunajai paaudzei, nenoposta stādījumu. Taču, tā kā cirsmas, kuras cirstas pēc 1. augusta, vairums vaboļu apmeklēs tikai nākamā gada maijā vai jūnijā, stādījums jāatjauno rudenī vai nākamā gada pavasarī.
- Izvēlies stādus, kuri jau kokaudzētavā apstrādāti ar insekticīdiem vai alternatīviem aizsarglīdzekļiem, piemēram, smilšu un līmes maisījumu vai vasku.
- Pirms stādīšanas kārtīgi sagatavo augsni! Ap stādījuma vietu noņem velēnu un izveido smilšu vai grants laukumiņu – smecerniekiem nepatīk atklāta un smilšaina vieta.
- Izraugies tikai kvalitatīvus, veselīgus stādus, jo tad būs lielāka iespēja, ka tie izdzīvos pat pēc smecernieka kodumiem.