Pazemes laistīšanas sistēma
Šādu risinājumu var izbūvēt, paredzot manuālu smidzinātāju palaišanu, atverot un aizverot krānus. Vienīgi tad jārēķinās ar pastāvīgu uzraudzīšanu. Bet procesu var arī pilnībā automatizēt, krānus aizvietojot ar magnētiskajiem vārstiem un ierīkojot vadības paneli, kur atliks tikai noteikt, kas, kad un cik ilgi ir jālaista. Turklāt automātisko sistēmu var savienot arī ar internetu – tad tā pratīs nolasīt laika ziņas, sagatavot atskaites par paveikto utt.
Pazemes laistīšanas sistēmu vislabāk izbūvēt, kad dārzs tiek tikai ierīkots, citādi nāksies uzrakt zālienu un dobes. Tāpat ļoti rūpīgi jāizplāno smidzinātāju izvietojums, lai visa teritorija tiktu aplaistīta vienmērīgi. Šim nolūkam vislabāk konsultēties ar profesionāļiem, lai vēlāk nenāktos kaut ko nožēlot. Piemēram, rūpīgi jāpārdomā, kur dārzā ir kādi augsti un biezi stādījumi, jo smidzinātājs nevarēs sasniegt vietas aiz šādiem augiem.
Izmaksas sistēmai ir atkarīgas no dārza plānojuma – jo sarežģītākas formas dobes, dažādas taciņas, jo vairāk vajadzēs laistīšanas zonu un līdz ar to aprīkojuma. Vislētāk šādu versiju ir izbūvēt vienkārša regulāras formas zāliena aplaistīšanai. Materiālu izmaksas 1000 m2 lielai zemes platībai būs tuvu 1000 eiro ar nosacījumu, ka ierīkošanu veic pašu spēkiem. Ja to vēlas uzticēt profesionāļiem, tad kopējās materiālu un darba izmaksas var sasniegt 7 eiro par kvadrātmetru.
Kam piemērota?
- Lielākām un līdzenām platībām, piemēram, zālienam, kuru plānots regulāri laistīt.
- Platībām ar ļoti bieziem, bet zemiem augiem.
Priekšrocības
- Pazemes sistēma nav redzama un netraucē apkopt teritoriju.
- Var ātri aplaistīt plašu teritoriju.
- Automatizācija ļaus ietaupīt laiku un pūles.
- Vienlaikus kalpo arī kā augu atdzesētājs un putekļu noskalotājs.
- Var samitrināt visas auga daļas, ja nepieciešams.
Trūkumi
- Ūdeni visvairāk patērējošā sistēma – vidēji par 40% vairāk nekā citas.
- Vajag ūdens padeves avotu ar augstu spiedienu un ražību.
- Izsmidzinātos pilienus var aizpūst vējš, un karstā saulē tie var iztvaikot, tāpēc laistīšanu iesaka veikt vēlu vakarā, naktī vai agri no rīta.
- Laista arī nezāles un nepareiza plānojuma gadījumā – taciņas.
- Būs nepieciešama apkope un ieziemošana.