Pilienlaistīšanas sistēma
Izplatītākais pilienlaistīšans veids ir elastīga plastmasas caurule, kurā noteiktā attālumā ir izveidoti caurumiņi. To dēvē arī par piliencauruli, un tā maksā aptuveni 50 centus metrā.
Vēl vienkāršāk un mobilāk pilienlaistīšanu var nodrošināt ar mikroporu cauruli, caur kuras sieniņām lēnām sūcas ūdens. To izloka ap augiem, kuriem nepieciešama laistīšana, pievieno pie ūdens padeves, un sistēma var strādāt. Lieti noder, piemēram, tikko iestādītu augu laistīšanai vai dārzeņu dobēs, kuru augiem ir īss mūžs. Nederēs nelīdzenā reljefā, jo augstākās vietas varētu nesaņemt pietiekami daudz ūdens. Turklāt jārēķinās, ka tā aplaistīs arī augsni starp augiem, jo izdala mitrumu visā garumā. 25 metri mikroporu caurules maksās, sākot no 20 eiro.
Tā kā piliencaurulei caurumiņi ir noteiktos attālumos, tā var nederēt podos un kastēs augošo augu laistīšanai. Tad var izmantot sistēmu ar pilinātājiem – uzgaļiem, kas izdala ūdeni. Sākotnēji caurulē izveido caurumu atbilstošā vietā un ievieto tajā pilinātāju, puķu podu gadījumā – pievieno sistēmai vēl pavisam tievas caurulītes, kurās tad iemontē pilinātāju.
Vienkāršāka pilienlaistīšanas sistēma nelielā siltumnīcā var darboties arī pēc pašteces principa, izvietojot ūdens tvertni vismaz pusotru metru virs zemes. Tomēr sarežģītākai būs nepieciešama ūdens padeve ar sūkni. Var izveidot arī pilnībā automatizētas sistēmas, pievienojot laika slēdzi jeb taimeri, kas vidēji maksā ap 100 eiro. Pilns pilienlaistīšanas komplekts 25–50 metrus plašai teritorijai izmaksās aptuveni 200–300 eiro.
Vēl daži nianses!
Pilienlaistīšanas sistēmām ir svarīga ūdens tīrība, tāpēc nedrīkst aizmirst par filtriem, kuriem iekšā ir sietiņš netīrumu uztveršanai. Tāpat būs nepieciešams spiediena reduktors, jo šai sistēmai vajadzīgs neliels spiediens, kāda parasti nav sūknim vai ūdensvadā. Atceries arī, ka caurules ieteicams ik pa laikam apsekot, pārbaudīt, vai kaut kur aizsērējuma dēļ nav traucēta ūdens padeve.
Kam piemērota?
- Augiem, kurus nav ieteicams laistīt uz lapām.
- Siltumnīcām.
- Augiem, kas sastādīti podos un konteineros.
- Dārzeņu dārzam.
- Augiem ar kuplu lapotni un pastāvīgiem stādījumiem regulārai laistīšanai.
- Krūmiem, kokiem, īpaši ieaugšanās laikā.
Priekšrocības
- Ekonomiska ūdens patēriņa ziņā.
- Ūdens padevei nevajag tik lielu spiedienu un daudzumu kā citām laistīšanas sistēmām.
- Var aplaistīt sarežģītas formas dobes.
- Dziļi mitrina augsni, kas svarīgi augu saknēm.
- Nelaista nezāles un taciņas.
- Pilienlaistīšanas laikā var turpināt dārza darbus.
- Pilienlaistīšanu neietekmē vējš, un to zem mulčas var paslēpt arī no saules.
Trūkumi
- Plašākai teritorijai ar daudz augiem būs nepieciešama diezgan sarežģīta un arī dārga sistēma.
- Mitrumu nodrošina tikai konkrētā, ļoti ierobežotā vietā.
- Var būt problemātiski pielāgot pilniencaurules caurumus daudzgadīgo augu augšanas attālumiem.
- Nepieciešama apkope un ieziemošana.
- Mazās caurulītes un caurumi mēdz aizsērēt, tāpēc svarīgs tīrs ūdens un filtrēšana.