Dārza vai piemājas teritorijas apgaismošana ir svarīga ne tikai skaistumam, bet arī drošībai. Lai par to pārliecinātos, vari iziet pastaigāt dārzā ar kabatas lukturīti, ko parasti arī darām, ja citas gaismas tur nav. Taču pārdomāta apgaismojuma sistēma ļaus viegli orientēties dārzā tumšajā diennakts laikā.
No praktiskā viedokļa āra apgaismojums nepieciešams vietās, kur mēs ilgāk uzturamies un pārvietojamies: dārza celiņi, iebraucamie ceļi, atpūtas vietas, rotaļu laukumi. Lai tumsā būtu vieglāk ko saskatīt un izvairīties no iespējamiem riskiem, svarīgi izgaismot dīķi vai dārza baseinu. Gaismas atbaidīs arī nelūgtus ciemiņus – kaut vai meža dzīvniekus.
Ar taciņu, celiņu, dobju, koku izgaismojumu dārzā var izcelt noteiktus augus, ūdens elementus, radīt brīnišķīgas optiskas ilūzijas un panākt īpašu – svētku vai noslēpumainības – gaisotni.
Plānojot apgaismojumu dārzā, vispirms, jāsaprot, kādu efektu gribam panākt, lai varētu izvēlēties atbilstošus gaismekļus un ierīkot nepieciešamos elektroapgādes pievadus dārzā. Izvēloties āra gaismekļus, jādomā ne tikai par estētisko un vizuālo pusi, bet arī par drošības pasākumiem, īpaši attiecībā uz mitruma iedarbību.
Funkcionālais apgaismojums dārzam
Tātad tev vajag gaismu, lai pa piemājas teritoriju varētu droši un komfortabli pārvietoties tumsā… Tad tiek apgaismota mājas ieejas daļa, priekšdārzs, piebraucamais ceļš, kā arī garāža, saimniecības ēkas un celiņi. Funkcionālo apgaismojumu parasti ierīko stacionāri. Domājot par elektroenerģijas taupības režīmu, bieži tiek izmantotas apgaismes sistēmas ar kustības sensoriem, jo apgaismojums ieslēgsies tikai tad, kad būs vajadzīgs.
Taču mūsdienās nav noteikti jāierok elektrības vadi, bet var izmantot arī visdažādākos solāros apgaismes ķermeņus – gan prožektorus, gan lukturus, arī solārlampas, jo tās darbojas, pateicoties saules enerģijai. Funkcionālajam apgaismojumam jābūt ilglaicīgam, ērti un vienkārši lietojamam visās sezonās.
Starp apgaismojuma intensitāti un ainavas objektiem būtu jāievēro harmoniskas attiecības. Piemēram, ja taciņa ir pārāk spilgti apgaismota, pa to ejošais var izjust diskomfortu. Maksimālo spilgtuma līmeni labāk orientēt uz dārza elementu izgaismošanu – lapeni, ugunskura vietu, kokiem vai krūmiem.
Svarīgi, lai apgaismotākā vieta piemājas teritorijā būtu mājas fasāde, jo saimniekiem un arī ciemiņiem psiholoģiski ērtāk pārvietoties no tumšas vietas uz apgaismotu.
Psiholoģisko komfortu rada arī tas, ka tumšajā laikā pagalma vai dārza robežas ir pārskatāmas.
Pievērs uzmanību gaismekļu kvalitātei. Uz gaismekļa korpusu aktīvi iedarbosies lietus, saule, sniegs un putekļi, tāpēc, iegādājoties lampas ilgstošai lietošanai, vajadzētu pārbaudīt, vai nokrāsota gaismekļu iekšpuse, jo, ja tā izrūsēs, lampa vairs nebūs lietojama. Ilgstoši ekspluatējami ir gaismekļi no nerūsējošā tērauda (arī krāsoti), čuguna un alumīnija sakausējumiem, kā arī no mūsdienīgiem kompozītmateriāliem.
Dekoratīvais dārza apgaismojums
Tie var būt gan visdažādākie sveču lukturi, gan gatavas vai pašgatavotas gaismas virtenes, gan gaismas diodes un lāpas, gan dažādu materiālu svečturi un visdažādākie spīdošie objekti, tādi kā gaismas puķupodi, dzīvnieku figūras un pat izgaismotas mēbeles. Turklāt, ar dekoratīvo apgaismojumu var radīt nepārejošu svētku sajūtu, kas pie mums īpaši svarīga aukstajos mēnešos. Ne jau tikai Ziemassvētkos dārzam jāizskatās krāšņi!
Par solārlampām
Veikalos var iegādāties gan dārgākas, gan lētākas, pārsvarā spraužamas zemē, no plastmasas vai metāla. Ir nopērkami arī gana spēcīgi prožektori, kuru gaismu var virzīt uz augšu, lai izgaismotu ēkas fasādi vai kokus. Ir lampas, kas imitē akmeņus, – tās var novietot akmeņdārzā vai puķudobēs.
Ideāls solārais gaismeklis:
- to var atstāt zemē visu gadu;
- tas spīd visu nakti;
- tam nekaitē lietus, sniegs un putnu mēsli, apkārt droši var pļaut zāli.
Zemē spraužamo lukturīšu negatīvās īpašības:
- lai labi nopļautu zāli, tie jāizvelk no zemes vai arī jāpļauj zāle ap tiem ar trimmeri;
- plastmasas uzgaļi, kurus sprauž zemē (tādi ir gandrīz visiem šādiem lukturīšiem), ātri saplīst, bet lukturu spožās nerūsējošā tērauda daļas notraipās ar smalcinātu zāli;
- sākoties rudens lietavām, lukturos tek iekšā ūdens un tur esošā elektronika sāk korodēt, tāpēc lukturus uz ziemu labāk novākt un ieziemot;
- nereti otrajā lietošanas gadā saules baterijas aizsargslānis sāk bojāties – to ietekmē gan saules radiācija, gan arī putnu mēsli, kas uz horizontālās saules baterijas virsmas ir vienmēr.
Tomēr solārlampas nav tik spožas un vislabāk kalpo kā dekoratīvs elements, jo tās, visticamāk, nespīdēs visu nakti un, protams, tik labi nedarbosies ziemas mēnešos, kad debesis ir apmākušās.
Solārlampām nepieciešama tieša saules gaisma vismaz 8 stundas, lai tās darbotos pilnvērtīgi, kā arī ik pēc laika jāmaina baterijas. Taču tehniskais progress strauji attīstās, un ražotāji strādā, lai uzlabotu kvalitāti, efektivitāti, un piedāvā dažādu formu, interesanta dizaina gaismas ķermeņus. Piemēram, lampas dzīvnieku, augu, zaru, akmeņu, puķupodu un citās formās. Vislabāk izvēlēties solāros lukturus, kam saules baterijas nav novietotas horizontāli augšpusē un līdz ar to nevar apsnigt. Tomēr ziemā, kad saule ir zemu, mazā saules baterija nespēj uzlādēt akumulatoru.
Saules lukturu priekšrocības
Tos var brīvi pārvietot pa dārza teritoriju. Tomēr stāsti par to, ka ar šādiem lukturiem ietaupa naudu, jo tie saņem enerģiju no saules, neiztur kritiku: tie patērē tik maz, ka, gadījumā, ja tie saņemtu enerģiju no tīkla, saules baterijas un akumulatora cena neatmaksātos pat 10 gados. Tādēļ situācijās, kad var viegli ierakt zemē vadu, labāk būtu lietot elektriskā tīkla enerģiju. Cita lieta, ja vadi ir gari, apgrūtināta elektrības izvade no mājas vai vienkārši slinkums rakt.
Īpašie gaismekļi
Dažādi ražotāji piedāvā dažādu izmēru, tostarp ļoti lielus, izgaismotus kompozītmateriālu puķupodus, dekoratīvas lampas un pat krēslus un galdus, kas ir ne vien dekoratīvi, bet arī funkcionāli dārza elementi. Puķupodi tiek ražoti dažādās krāsās, formās un izmēros (no 40 līdz 180 cm), tāpēc krāšņo dārzu ne vien tumšajā, bet arī dienas laikā.
Starp citu, puķupodos var ievietot ne tikai augus, bet izmantot tos dārza ballītēs, piemēram, kā ūdens vai ledus toverus.
Savukārt, kompozītmateriāla lampas ne vien apgaismos mauriņu un dobes, bet piešķirs dārzam arī pavisam citādu – dizainiskāku – izskatu.