Kūtsmēslu aizvietotāju, kas gatavots uz kūdras bāzes, sajaucot kopā ar esošo augsni, izmanto jebkuriem augiem, kas aug dārzā, un jebkurā brīdī – gan stādot, gan sējot, gan papildmēslošanai. Kūdra nodrošina labu augsnes struktūru, optimālu gaisa un ūdens daudzumu. Tās skābuma samazināšanā izmantots kaļķakmens un dolomīta milti. Šādā veidā kūtsmēslu aizstājējā tiek panākta optimāla kalcija un magnija attiecība. Tāpat kūdrai pievienots firmas Yara kompleksais mēslojums PG-Mix 18+10+20, kas satur visus nepieciešamos barības elementus (izņemot kalciju) un ilgstošas iedarbības mēslošanas līdzeklis Osmocote 15+9+9+3MgO+mikro. Plus vēl māla pulveris, kas uzlabo ūdens kapacitāti kūdrā, saista brīvās humīnskābes un veido māla-humusa kompleksu, kā arī samazina barības elementu izskalošanās zudumus.
Kā iestrādāt kūtsmēslu aizstājēju?
Vieglās augsnēs tas jāiestrādā līdz 20 cm dziļi, pretējā gadījumā kūtsmēslu aizstājējs ātri sadalās. Smagās augsnēs gaisa un mitruma kapacitātes palielināšanai pietiek, ja kūtsmēslu aizstājēju iestrādā 5 cm dziļi. Pamatmēslojumā kartupeļiem, dārzeņiem, ogulājiem, puķu un citām kultūrām var lietot 8–10 litrus uz vienu kvadrātmetru augsnes, stikla vai plēves seguma siltumnīcās pat vairāk – līdz 15 litriem, vienmērīgi sajaucot ar augsni vismaz 20 cm dziļumā. Ja aizvietotāju izmanto arī kā papildmēslojumu, tad optimālā deva ir 4–5 litri uz kvadrātmetru. Augļu kokiem un ogulājiem deva nedrīkst pārsniegt 8–10 litrus uz kvadrātmetru. Kapu apstādījumos košumkrūmiem, ziemcietēm un citām puķēm deva ir 6–10 litri uz kvadrātmetru, atkarībā no kultūras. Kūtsmēslu aizstājēju ieteicams piejaukt neitralizētai, bet nemēslotai kūdrai. Labākā neitralizētās kūdras un kūtsmēslu aizstājēja tilpuma attiecība ir 12–15:1.
Priekšrocības, salīdzinot ar dabiskajiem kūtsmēsliem?
Aizstājējs praktiski nesatur nezāļu sēklas un kaitīgus mikroorganismus. Organisko vielu tajā ir divas trīs reizes vairāk nekā kūtsmēslos. Rezultātā ievērojami palielinās augsnes buferspēja, samazinās barības elementu izskalošanās zudumi, un netiek piesārņota apkārtējā vide.
Kūtsmēslu aizstājēja maisu drīkst arī glabāt līdz nākamajam pavasarim, tikai tas jānoliek kaut kur sausumā. Kūtsmēslu aizstājēja maisu drīkst arī glabāt līdz nākamajam pavasarim, tikai tad tas jānoliek sausā, neapkurināmā telpās, kur tas neatradīsies tiešā mitruma vai saules ietekmē.