• Ozola dvēsele Jāņatēvam (noderēs arī Jāņamātei)

    Zelta padomi
    Agnese Meiere
    Agnese Meiere
    22. jūnijs, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Mēs dzeram zāļu tējas, pirtī peramies ar dažādām augu slotiņām, bet vai zināji, ka ir vēl kāds veids, kā efektīvi izmantot labumus, kas ir augos? Destilējot jebkuru pašas iecienītu augu, koku lapas, ziedus, pumpurus, augļus, mizas, var iegūt smaržīgu, spēcīgu koncentrātu jeb hidrolātu. Varētu teikt arī – auga dvēseli. Un tas izdarāms diezgan vienkārši mājās uz plīts. Konsultē ergoterapeite INESE MEKŠA.

    Ozollapu hidrolāts var noderēt gan tev pašai, gan kā lieliska dāvana mīļam cilvēkam Jāņos.

    3 jautājumi par hidrolātu

    1. Kā veidojas hidrolāts?
      Destilēšanas procesā caur augiem plūst karsts tvaiks, kas paņem līdzi ēteriskās eļļas un citus auga ķīmiskos savienojumus, kas ir vieglāki nekā ūdens. Tvaikam kondensējoties, rodas hidrolāts. 
    2. No kādiem augiem var gatavot hidrolātu?
      No visiem! Protams, intensīvāka smarža būs tieši tiem augiem, kuriem jau no dabas tā ir īpaši spēcīga. Inese Mekša stāsta, ka viņai pašai ļoti patīk ievziedu hidrolāts, labi ir arī madaras, āboliņa, pelašķu, biškrēsliņu, liepziedu hidrolāti. Var izmantot arī ugunszāli, taču ar tās lietošanu gan jābūt piesardzīgiem, pirms lietošanas ieteicams hidrolātu atšķaidīt ar ūdeni.
    3. Kā izmantojami hidrolāti?
      To var izmantot gan kā dziedējošu ekstraktu, gan kā toniku sejai. Hidrolāti arī ārstē nobrāzumus, sīkus apdegumus, insektu kodumus. Ar hidrolātu var skalot muti, lietot kompresēm, dezinficēt un atsvaidzināt gaisu. Tos arī var izmantot kā bāzi krēmam, pievienot vannai, ēdienam.

     

    Ozollapu hidrolāts

    Mūsu tautasdziesmās ozols ir vīrišķā spēka, varenības un nelokāmības simbols. Enerģētiski ozols vīrietim (un arī sievietei!) dod spēku un apņēmību, palīdz atveseļoties sasirgušajiem. To var lietot kā antiseptisku pretiekaisuma līdzekli gan pēc skūšanās, gan tad, ja gadījusies kāda brūce, – ozollapu hidrolāts apturēs asiņošanu un veicinās brūces dzīšanu.

    Kas jāsagādā?

    Ieva Andersone
    Ieva Andersone
    • Katls ar augstām malām (lieliski noder 10 litru spageti vārāmais katls)
    • Plata metāla bļoda, kuras diametrs atbilst katlam
    • Maza stikla bļodiņa (vēlams uz mazām kājiņām – tādas nopērkamas IKEA)
    • Ledus
    • Svariņi
    • 100 g ozola lapu
    • 4 tumša stikla pudelītes hidrolāta iepildīšanai
    • 4 dozatori

    Pēc pagatavošanas hidrolāts jāglabā tumsā un jānogatavina (jāļauj pastāvēt) aptuveni mēnesi. Jo ilgāk tas gatavināts, jo intensīvāka, tuvāka augam ir hidrolāta smarža.

    Hidrolāta pagatavošanas gaita:

    Katlā ielej ūdeni (10 l katlā – aptuveni 2 l ūdens). Teorētiski proporcijai augs pret ūdeni vajadzētu būt 1:3, taču Ineses pieredze liecina, ka atsevišķiem augiem šī proporcija ir pārāk intensīva.
    Ieva Andersone
    Ieva Andersone

    Katla vidū novieto stikla trauciņu uz kājiņām, bet tam apkārt ūdenī saliec ozola lapas – tā, lai lapas neskartu stikla trauciņu, citādi sanāks novārījums, nevis destilāts. Uz katla vāka vietā liec metāla bļodu, piepildi to ar ledu (var arī iepriekš saldētavā sasaldēt bļodu ar ūdeni).
    Ieva Andersone
    Ieva Andersone

    Ja mājās ledus nav, nemitīgi būs jāmaina bļodā ūdens – tam jābūt aukstam. Tiklīdz ūdens sasilst, tas atkal jānomaina.
  • Ieslēdz plīti un izvēlies lielu karstuma intensitāti (elektriskajai plītij izvēlies ciparu 9). Kad ūdens katlā sāk vārīties, karstumu krietni samazini – tā, lai ūdens katlā liegi purpina, bet ne skaļi lamājas (elektriskajai plītij izvēlies ciparu 4).
  • Nemitīgi uzmani ūdeni vai ledu virs katla novietotajā bļodā. Tiklīdz ūdens sāk silt, pievieno vēl ledu vai nomaini silto ūdeni pret aukstu. Ik pa laikam arī paskaties katlā, vai katlā netrūkst ūdens. Ja tas izvārījies pārāk strauji, vari pievienot vēl mazliet.
  • Katlam jāļauj burbuļot aptuveni stundu. Pēc stundas stikla trauciņam katla vidū vajadzētu būt pilnam ar hidrolātu.
    Ieva Andersone
    Ieva Andersone

    To uzmanīgi (trauciņš ir karsts!) izcel no katla. Tvaikos izdezinficē stikla traukus, kuros pildīsi hidrolātu – to var izdarīt vai nu tā paša katla tvaikos, vai uzvārot ūdeni metāla bļodā.
    Ieva Andersone
    Ieva Andersone

    Hidrolāta glabāšanai Inese iesaka izvēlēties tumšas stikla pudelītes ar izsmidzinātāju (arī tas iepriekš jādezinficē).

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē