Kā mulču izmantot, lai tā sniegtu vislabākos rezultātus
Mulčas uzlikšanas laiks
Liekas, kas gan tur tik nozīmīgs – kad nopērk vai savāc, liek tik virsū, un būs labi! Taču laikam ir ievērojama nozīme. Mulču nekad nedrīkst likt agri pavasarī – jāsagaida, līdz augsne iesilst vismaz līdz 10–12 grādiem. Parasti tās būs maija beigas vai jūnija sākums. Izņēmums vēlākajā posmā ir zaļa pļautā zāle, kuru var papildināt līdz jūlija sākumam. Otrs posms ir rudenī, ka mulču uz ziemu jāpaspēj uzlikt, kamēr augsnes virskārta vēl nav paspējusi atdzist, lai saglabātu siltumu labākiem ziemošanas apstākļiem.
Klāšanas tehnika un nosacījumi:
- Dārzā tā noteikti būs dakša kraujamām mulčām (siens, salmi), izbēršana no maisiem (šķeldai, koksnes mizu mulčai). Ērtākai darbu veikšanai var izmantot motobloka piekabes. Sevišķi ērti tādas izmantot, mulčējot rindu kultūras un ilggadīgajiem stādījumiem, apdobes zonām.
- Daudzgadīgām kultūrām nekad mulču neuzklāj cieši pie sakņu kakla – tas var izraisīt tā izsušanu, sevišķi ziemošanas periodā.
- Obligāts nosacījums: augsnei pirms uzklāšanas ir jābūt mitrai un uzirdinātai 5–10 cm dziļumā. Var likt pēc kārtīga lietu, gan mazliet nogaidot, lai apžūst. Kategoriski nedrīkst mulču klāt uz sausas vai neiesilušas augsnes!!!
Cik bieza kārta jāuzliek?
- Standarta diapazons ir 5–10 cm. Biezāku gan ne.
- Biezāko mulčas kārtu liek, lai uzlabotu ziemošanas apstākļus, kā arī veģetācijas perioda laikā tās mulčas, kas strauji samazina savu tilpumu (zaļā zāle, koku lapas, siens).
- Plānākā kārtā klāj koksnes materiālu mulču, tieši rupjākās frakcijas.