Kur meklēt īpašuma vērtētāju?
Nekustamā īpašuma vērtētāju vislabāk meklēt vērtētāju asociācijas mājaslapā vertetaji.lv. sadaļā Sertifikācija atrodams saraksts ar sertificētiem nekustamā īpašuma vērtētājiem visā Latvijā. Jāatzīst gan, ka lielākoties speciālisti koncentrējas Rīgā, un vērtētājs, kas strādā tālu no kolēģiem, piemēram, Valmierā, Liepājā vai Rēzeknē, bieži vien nevar risināt sarežģītākus profesionālos jautājumus, jo viņam nav, ar ko konsultēties. Īpašuma vērtēšana vislabāk sanāk tad, ja strādā labā komandā ar zinošiem kolēģiem.
Protams, vērtētāju var izsaukt arī no Rīgas uz jebkuru citu pilsētu, un izmaksas būs aptuveni līdzīgas, taču vietējie labāk zina vietējo tirgu, tāpēc prātīgāk izvēlēties pilsētā esošo vērtētāju.
Bankas pieņem atzinumus no visiem sarakstā esošajiem vērtētājiem, kas saņēmuši asociācijas sertifikātu. Savulaik bija bankas, kuras piedāvāja savu īpašuma vērtētāju, taču saskaņā ar eiropas regulām banka nedrīkst veikt komercdarbību, kas saistīta ar īpašuma vērtēšanu. Šobrīd savus iekšējos vērtētājus piedāvā reti kura banka, jo tā nav laba prakse. Eiropas savienībā tas vispār nav pieņemams, jo, strādājot bankā, vērtētājs pēc būtības nevar būt neatkarīgs. ar vērtētāju jāslēdz līgums, un, maksājot par viņa pakalpojumiem, jāizmanto tikai bezskaidras naudas norēķins. tie laiki, kad varēja kaut ko sarunāt par labu sev vai atrast lētāku kreiso vērtētāju, ir aiz muguras, un šobrīd to neviens vairs nevar atļauties.
Cik izmaksā īpašuma vērtēšana?
Valstī nav noteiktas cenu politikas, taču dzīvokļa, privātmājas, individuālā apbūves zemes gabala vērtēšanas cenas visā Latvijā ir diezgan līdzīgas: privātmāja – vidēji 140–200 eiro; dzīvoklis – 70–90 eiro; zemes gabals privātapbūvei – līdz 200 eiro.
Kam jābūt īpašuma vērtējuma atskaitē?
Vērtējuma atskaiti dzīvojamām telpām, tai skaitā privātmājām, var izveidot papīra formā, bet var nosūtīt arī elektroniski ar elektronisko parakstu. Ja šodien apseko dzīvokli un ja vērtētājam nav citu uzdevumu, varbūt līdz dienas beigām viņš vērtējumu var sagatavot, lai gan tik ātri to veic tikai izņēmuma kārtā. Privātmāju var novērtēt aptuveni trijās četrās dienās, ņemot vērā apsekošanas laiku, braukšanu, datu vākšanu un analīzi.
Vērtējuma atskaitē ietilpst detalizēts īpašuma raksturojums, obligāti jābūt tirgus datu analīzei, aprēķiniem un secinājumu daļai, kur norādīta arī summa, par kādu īpašums novērtēts. Pielikumā jāiekļauj visi dokumenti, uz kuriem vērtētājs balstās, veicot vērtējuma atskaiti.
Vērtējuma atskaite katram īpašuma veidam ir nedaudz atšķirīga. Viena vērtēšanas matrica ir dzīvokļiem, cita – privātmājām un zemei. Svarīgākais, ka visi vērtētāju uzņēmumi un individuālie vērtētāji izmanto līdzīgu vērtējuma atskaites formu, lai to būtu viegli lasīt, īpaši kredītiestāžu darbiniekiem