Kādreiz skaties un brīnies – tik skaista (un par dārgu naudu pirkta!) puķe, nu bet tas miets, – kas pa rokai gadījies, tas iedurts zemē, lai tik kaut kā nolīkušo augu atbalstītu. Viss dārza skats sabojāts!
Kad mans tētis bija vēl šai saulē, viņš, kā jau kara laiku piedzīvojis, bija taupīgs cilvēks – neko ārā nemeta, un viņš puķu balstus gatavoja pats no tā, kas bija palicis pāri no koka darbiem, vai arī izlocīja no metāla. Turklāt viņš to darīja ar radošu piegājienu un gala rezultāts izskatījās, es pat teiktu, gluži dizainisks. Zinu arī kolēģi, kurai laukos izveidojies gluži vai rituāls – katru gadu visa viņas ģimene dodas uz savu privāto mežu un gatavo mietiņus no nokaltušām priedītēm… Vārdu sakot, darīt var visādi, bet mūsdienās puķu balstus piedāvā arī dārza preču veikalos.
Lai tu mājās atgrieztos ar vajadzīgo pirkumu jau pirmajā reizē, es ieteiktu pirms došanās uz veiklu apstaigāt savu puķu dārzu un izpildīt, tā teikt, mājas darbu:
- Atbildi sev uz jautājumu: kurām puķēm un kādi balsti būtu vajadzīgi? Cik?
- Izmēri un pieraksti vēlamo balstu augstumu virs zemes. Tam pieskaiti balsta daļu, ko spraudīsi zemē. Ja puķes aug aizvējā, tie būs vismaz 10 centimetri, bet, ja klajā vietā, tad vairāk. Jo dziļāk zemē, jo balsts stabilāks!
- Puķēm, kuras veido krūmus, piemēram, peonijām, ja vien tas iespējams, izmēri vainaga diametru.
- Pārdomā, ar ko augus pie balstiem nostiprināsi. Šim nolūkam veikalos piedāvā klipšus, savilcītes un citus stiprinājumus, kas jāpielāgo un jāpērk reizē ar balstiem. Noder arī dažādas aukliņas.
- Pavēro savu piemājas ainavas kopskatu un padomā arī par balstu vizuālo izskatu. Ja privātmāja, žogs, saimniecības ēkas būvētas no kokmateriāliem, varbūt vari izvēlēties koka vai bambusa balstus. Pie ķieģeļu vai betona nama ar dekoratīvu metāla žogu, iespējams, piemērotāki būs metāla balsti. Tie ir nopērkami baltā, zāles zaļā un brūnā krāsā. Vismazāk pamanāmi būs zāles zaļie metāla balsti.
- Apsver, cik naudas šim pasākumam vari ziedot. Ilgtermiņā atmaksāsies metāla balsti, kas ir dārgākie, bet arī visstiprākie, un kalpos gadu gadiem.
Mietiņi
Īsie mietiņi piemēroti puķēm, kurām uz kāta ir viens vai vairāki lieli un smagi ziedi – rozēm, gerberām, lilijām, neļķēm. Garie mieti noderēs vīteņaugiem. Svarīgi! Reizē ar mietu jāizvēlas stiprinājums, ar ko puķes kātu pie mietiņa nostiprināt.
Apļveida balsti
Šie balsti paredzēti krūmus veidojošām puķēm. Viens vai vairāki apļi, kas nostiprināti uz zemē iespraužamām kājām, puķu kātus satur kopā, neļaujot tiem izgāzties uz sāniem un pasargā no lūšanas.
Režģi vīteņaugu atbalstam
Vajadzīgajā garumā izvelkamie režģi paredzēti visiem kāpelējošiem un stīgojošiem ziedaugiem. Svarīgi! Tos pērkot jāzina, kur un ar ko balstīs pašu režģi, piemēram, pie mājas vai saimniecības ēkas sienas. Un jānopērk stiprinājumi, ar ko augus piesaistīt režģim.
Metāla arkveida balsts
Trepītes
Konusveida balsts
Visi šie balstu veidi nopērkami dažādos izmēros.
Mana pieredze
Valdis Zatlers, bijušais Valsts prezidents, vasarās saimnieko savā dārzā Cērkstē, Kurzemē
Dārzā izmantoju zaļos pusloka balstus, kas veikalos Depo un K-Senkuai nopērkami dažādos augstumos – balsta kājas vienkārši jāiesprauž augsnē, bet augs jāuzstutē, japaceļ uz balsta pusloka daļas.
Pozitīvi ir tas, ka balsta krāsa saplūst ar augu zaļo lapojumu un izskatās eleganti. Dārza sezonas laikā balstu novietojumu mainu pēc nepieciešamības. Sākumā šos balstus izmantoju peoniju ziedēšanas laikā, pēc tam uz tiem atbalstu rozes un rudenī, sākoties salnām, ar balstiem rozes arī pieliecu – piespiežu pie zemes, un tad apsedzu ar skujām. Ja balstu vajag daudz, tos izdevīgāk iegādāties vasaras beigās ar domu par jauno dārza sezonu – tad tiem parasti ir atlaides. Tā vismaz daru es!