• Kas jādara, lai puķēm taisnas muguras

    Praktiski padomi
    Rasma Rudzāte
    8. jūlijs, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: No izdevniecības Žurnāls Santa arhīva
    Peonijām, gerberām, lilijām, rozēm, kuras veido lielus, krāšņus ziedus, ieteicams sagādāt balstus, kas palīdzēs kātiem tos noturēt. Atbalsts vajadzīgs arī smalkajiem, lunkanajiem, kāpelējošajiem puķuzirnīšu, krešu, klematis, saldās mīlas jeb sausseržu, vīteņrožu stādiem. Iesaka Rasma Rudzāte, Mezglu grupas žurnāliste, kurai vecāku dārzs ir Līvānos.

    Kādreiz skaties un brīnies – tik skaista (un par dārgu naudu pirkta!) puķe, nu bet tas miets, – kas pa rokai gadījies, tas iedurts zemē, lai tik kaut kā nolīkušo augu atbalstītu. Viss dārza skats sabojāts!

    Kad mans tētis bija vēl šai saulē, viņš, kā jau kara laiku piedzīvojis, bija taupīgs cilvēks – neko ārā nemeta, un viņš puķu balstus gatavoja pats no tā, kas bija palicis pāri no koka darbiem, vai arī izlocīja no metāla. Turklāt viņš to darīja ar radošu piegājienu un gala rezultāts izskatījās, es pat teiktu, gluži dizainisks. Zinu arī kolēģi, kurai laukos izveidojies gluži vai rituāls – katru gadu visa viņas ģimene dodas uz savu privāto mežu un gatavo mietiņus no nokaltušām priedītēm… Vārdu sakot, darīt var visādi, bet mūsdienās puķu balstus piedāvā arī dārza preču veikalos.

    Lai tu mājās atgrieztos ar vajadzīgo pirkumu jau pirmajā reizē, es ieteiktu pirms došanās uz veiklu apstaigāt savu puķu dārzu un izpildīt, tā teikt, mājas darbu:

    1. Atbildi sev uz jautājumu: kurām puķēm un kādi balsti būtu vajadzīgi? Cik?
    2. Izmēri un pieraksti vēlamo balstu augstumu virs zemes. Tam pieskaiti balsta daļu, ko spraudīsi zemē. Ja puķes aug aizvējā, tie būs vismaz 10 centimetri, bet, ja klajā vietā, tad vairāk. Jo dziļāk zemē, jo balsts stabilāks!
    3. Puķēm, kuras veido krūmus, piemēram, peonijām, ja vien tas iespējams, izmēri vainaga diametru.
    4. Pārdomā, ar ko augus pie balstiem nostiprināsi. Šim nolūkam veikalos piedāvā klipšus, savilcītes un citus stiprinājumus, kas jāpielāgo un jāpērk reizē ar balstiem. Noder arī dažādas aukliņas.
    5. Pavēro savu piemājas ainavas kopskatu un padomā arī par balstu vizuālo izskatu. Ja privātmāja, žogs, saimniecības ēkas būvētas no kokmateriāliem, varbūt vari izvēlēties koka vai bambusa balstus. Pie ķieģeļu vai betona nama ar dekoratīvu metāla žogu, iespējams, piemērotāki būs metāla balsti. Tie ir nopērkami baltā, zāles zaļā un brūnā krāsā. Vismazāk pamanāmi būs zāles zaļie metāla balsti.
    6. Apsver, cik naudas šim pasākumam vari ziedot. Ilgtermiņā atmaksāsies metāla balsti, kas ir dārgākie, bet arī visstiprākie, un kalpos gadu gadiem.

    Mietiņi

    Īsie mietiņi piemēroti puķēm, kurām uz kāta ir viens vai vairāki lieli un smagi ziedi – rozēm, gerberām, lilijām, neļķēm. Garie mieti noderēs vīteņaugiem. Svarīgi! Reizē ar mietu jāizvēlas stiprinājums, ar ko puķes kātu pie mietiņa nostiprināt.

     Bambusa mietiņu komplekts (20 gab.), augstums 60 cm, diametrs 5 –7 mm, cena – 1,66 eiro.

     

     Viļņveida metāla miets puķu zirņiem, klematis, saldajai mīlai jeb sausserdim. Augstums 1,80 m, cena – 2,69 eiro. Koka miets, kas apvīts ar klūgu.  Domāts puķu zirņiem, kresēm un citām puķēm ar smalkām ūsiņām, lai tām ir kur aizķerties. Augstums 90 cm, cena – 1,57 eiro.

     

     Metāla mietiņš ar zieda turētāju.  Rozēm, lilijām un citām puķēm ar lieliem, smagiem ziediem. Šim mietam stiprinājums nav jāpērk. Augstums 60 cm, cena – 0, 94 eiro.

     

    Apļveida balsti

    Šie balsti paredzēti krūmus veidojošām puķēm. Viens vai vairāki apļi, kas nostiprināti uz zemē iespraužamām kājām, puķu kātus satur kopā, neļaujot tiem izgāzties uz sāniem un pasargā no lūšanas.

     Saliekams metāla balsts ar vienu apli.  Augstums 60 cm, cena – 3,30 eiro.

     

     Saliekams metāla balsts ar trīs apļveida turētājiem. Apakšējai aplis ir mazāks, nākamajiem diametrs ir lielāks, jo puķe pie saknēm ir šaurāka, bet, stiepjoties garumā, sakuplo. Augstums 60 cm, cena – 3,30eiro.

     

     Metāla apļa veida balsts ar režģi.  Domāts tulpēm, hiacintēm, lefkojām, gerberām, lai tās negāžas cita citai virsū. Augstums 60, diametrs 38 cm, cena – 5,98 eiro.

     

     Metāla balsts peonijām un citām krūmveida puķēm. Augstums 48 cm, diametrs 18 cm, cena – 7, 54 eiro.

       

     Metāla pusloka balsts, ja puķu krūms aug, piemēram, pie žoga un jābalsta tikai viena tā puse. Šādus balstus var likt divus vai vairākus, ja puķu krūms jābalsta no visām pusēm. Augstums 40 cm, diametrs 35 cm, cena – 2,06 eiro.

    Režģi vīteņaugu atbalstam

    Vajadzīgajā garumā izvelkamie režģi paredzēti visiem kāpelējošiem un stīgojošiem ziedaugiem. Svarīgi! Tos pērkot jāzina, kur un ar ko balstīs pašu režģi, piemēram, pie mājas vai saimniecības ēkas sienas. Un jānopērk stiprinājumi, ar ko augus piesaistīt režģim.  

     Izstiepjams bambusa režģis. Augstums 1,50 m, platums 40 cm, cena – 6,63 eiro.

     

     Izstiepjams koka plāksnīšu režģis. Augstums 1,80 m, platums 60 cm, cena – 5,99 eiro.

     

     Izstiepjams ziedu režģis no priedes koka.  Ražots Latvijā. Augstums 80 cm, platums 60 cm, cena – 6,43 eiro.

    Metāla arkveida balsts

     

     Šo vari izmantot visiem stīgojošiem augiem. Augstums 75 cm, platums 26 cm, cena – 3,94 eiro.

    Trepītes

     

     Plastikāta trepītes noderēs viegliem, smalkiem vīteņaugiem – puķuzirnīšiem, kresēm. Augstums 50 cm, platums 8,5 cm, cena – 0,54 eiro.

    Konusveida balsts

     

     Šis no koka gatavotais balsts derēs visiem vīteņaugiem. Augstums 90 cm, cena – 3,99 eiro.

    Visi šie balstu veidi nopērkami dažādos izmēros.

     Lēts, toties stabils variants vīteņrozei –balsta funkciju pilda trīs zemē iedurti armatūras stieņi, kuri galā sasieti kopā. Ja tos vēl nokrāsotu lapu zaļā krāsā, tad balstu nemaz nevarētu pamanīt.

    Mana pieredze

    Valdis Zatlers, bijušais Valsts prezidents, vasarās saimnieko savā dārzā Cērkstē, Kurzemē

    Dārzā izmantoju zaļos pusloka balstus, kas veikalos Depo un K-Senkuai nopērkami dažādos augstumos – balsta kājas vienkārši jāiesprauž augsnē, bet augs jāuzstutē, japaceļ uz balsta pusloka daļas.

    Pozitīvi ir tas, ka balsta krāsa saplūst ar augu zaļo lapojumu un izskatās eleganti. Dārza sezonas laikā balstu novietojumu mainu pēc nepieciešamības. Sākumā šos balstus izmantoju peoniju ziedēšanas laikā, pēc tam uz tiem atbalstu rozes un rudenī, sākoties salnām, ar balstiem rozes arī pieliecu – piespiežu pie zemes, un tad apsedzu ar skujām. Ja balstu vajag daudz, tos izdevīgāk iegādāties vasaras beigās ar domu par jauno dārza sezonu – tad tiem parasti ir atlaides. Tā vismaz daru es!

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē