Kā tikt pie potcelmiem un potzariem
Potcelmu pārdevējus var sameklēt sludinājumu portālā ss.lv, viena potcelma cena 15–25 eirocenti. Protams, pa vienam tos nepārdod, saišķītī parasti ir pa simtam, un iesācējam vismaz tik daudz arī vajag, pat ja gribi izaudzēt sev tikai dažus rožu stādus, jo, pilnīgi iespējams, pirmajā mēģinājumā no simta tikai daži arī izdosies.
Svarīgi, lai potcelms būtu labas kvalitātes. Pats būtiskākais: lai sīkās saknītes būtu dzīvas, nesažuvušas. Ja iespējams izvēlēties, labāk ņemt resnākus mežeņus.
Potzarus varēja sagriezt un noglabāt jau rudenī. Taču to var darīt arī pavasarī: līdzko rozēm noņemts ziemas apsegs, pirms vēl sākuši plaukt pumpuri un vērties vaļā lapas. Griež veselīgus pagājušā gada dzinumus, kas nav cietuši salā un kam lapu žāklēs ir lieli, skaisti, apaļi pumpuri.
Soli pa solim
- Jāsagādā rožu potēšanai vajadzīgie materiāli un darbarīki: – potcelmi – potzari – dārza šķēres – acojamais nazītis – speciālā līmlente rožu potēšanai Vajadzēs iegādāties acojamo nazīti un – vēlams – arī acojamo saiti.
- Potcelmu iestāda divu litru podā, kur rozes stāds varēs augt līdz stādīšanai dārzā. Vislabākā stādīšanai ir neitralizēta, ielabota kūdra. Apgriež, atstājot virs zemes tikai 3–4 cm garu sakņu kakliņu. Vienā pusē ar nazi iešķeļ mizu un atloba maliņas.
Lai sanāktu labi un glīti, jau laikus var patrenēties, šķeļot un atlobot, piemēram, kārklu zara mizu. Laikā, kad Dainuvīte mācījās Bulduru dārzkopības tehnikumā, jaunajiem dārzniekiem to vajadzēja darīt pat tūkstoš reižu, un tikai tad tika pie īsto rožu un augļukoku potēšanas. - Potzarus sagriež gabaliņos ar vienu pumpuru. Augšgalu griež taisni. Apakšgalu pumpura pusē ar nazi nošķeļ slīpā, pēc iespējas garākā griezumā. Sāk no pumpura puses un griež uz leju. Nazim jābūt ļoti tīram, griezumam ļoti gludam. Jo griezums gludāks, jo labāk potzars piekļausies potcelmam un lielāka iespēja, ka tie ātri un labi saaugs.
- Potzaru uzmanīgi iebīda mizas šķēlumā ar slīpumu pret potcelmu. Pumpurs atradīsies uz potcelma pusi un tiks pasargāts no nolaušanas.
- Stingri pietin ar līmlenti. Speciālā acojamā saite ir diezgan dārga, tāpēc mājas kārtībā var iztikt ar vecajām metodēm – parasto izolācijas lenti, leikoplastu vai pat ar dziju. Svarīgi, lai potzaru piespiestu potcelmam tik stingri, lai starp tiem nepaliek gaiss. Ja paliks gaiss, potējums nepieaugs. Tinumus veido, sākot no apakšpuses un ejot uz augšu. Jāatceras, ka parastā līmlente jānoņem vai vismaz vienā sānā uzmanīgi jāpārgriež, kad potzars būs kārtīgi pieaudzis potcelmam, citādi tā nožņaugs stādu. Izolācijas lenti noņem, kad stāds ir izaudzis 20–30 centimetru augstumā. Speciālā acojamā saite nav jānoņem, jo ar laiku sadalās, turklāt tā ir elastīga, jātin, viegli iestiepjot.
- Aplaista un apsedz ar stikla burciņu. Zem burciņas veidojas potzara pieaugšanai labvēlīgs mikroklimats. Vislabāk novietot vietā, kur to neiespaido saule un ir 24–25 grādus silts dienā, mazliet vēsāks naktī, – kaut vai istabā uz palodzes. Katru dienu uz kādu laiciņu burciņa jānoņem, lai roze mazliet pavēdinās. Potējums pieaug pāris nedēļās.
Ņem vērā! Ja no pumpura sāk veidoties jauns dzinums, tad skaidrs, ka potēšana izdevusies.
- Tik liels stāds izaug pusotrā, divos mēnešos. Tad to jau var stādīt dārzā.