Lai instrumenti būtu asi, tīri un ar tiem, nākamajā pavasarī atsākot dārza darbus, būtu viegli strādāt, svarīgi ieziemot arī dārza instrumentus: lāpstas, kapļus, dārza dakšas, grieznes, dzīvžogu šķēres un grābekļus.
Notīri un uzasini. Beidzoties sezonai, jānotīra zeme, zāles atliekas, sveķi, augu sula un citi netīrumi. Ja instrumentu noliksi ziemas guļā netīru, pavasarī netīrumi jau būs piekaltuši un tos notīrīt var izrādīties ļoti grūti vai pat neiespējami. Ja dārza instruments ir no plastmasas, to var mazgāt ar ūdeni un pēc tam nožāvēt. Ja ar ūdeni tiks mazgāts instruments, kam ir arī metāla asmeņi, pēc mazgāšanas tas nekavējoties jāienes siltā un sausā telpā, lai pēc iespējas ātrāk nožūst. Īpaši svarīgi instrumentus žāvēt sausumā būs tad, ja mazgāsi drēgnā, lietainā rudens dienā. Ilgstoši žūstot, šādam instrumentam ātri vien parādīsies rūsas plankumi.
Bieži rūsa uz dārza grieznēm var šķist maznozīmīga, un ar šādām šķērēm patiešām strādāt var, taču, ar tām griežot, būs jūtama daudz lielāka pretestība un pat neliela zara nokniebšanai būs jālieto liels spēks.
WD-40 – līdzeklis, ko var izmantot dārza griezējinstrumentu tīrīšanai. Noderēs Stihl Superclean aerosols, Bosch smērvielas aerosols u. c. tie tiks galā gan ar netīrumiem, gan rūsas kārtiņu. Tomēr ar šo līdzekli instrumenta ieziemošanu pabeigt nevajadzētu – tas notīrīs, taču neveidos aizsargkārtiņu. Lai jaunā dārza sezona nebūtu jāsāk ar ne asu lāpstu vai grieznēm, vislabāk asmeņus rudenī pirms ieziemošanas arī uzasināt. Ieeļļošana. Kad instrumenti rūpīgi notīrīti, metāla detaļas ir ieteicams ieeļļot. Tas aizsargās no mitruma un līdz ar to no rūsas veidošanās, kā arī kustīgās instrumentu daļas nekļūs stīvas. Dzīvžoga šķērēm piemērotākās būs speciālās asmeņu kopšanas eļļas. Tās var izmantot arī dārza griežņu, kapļu un lāpstu eļļošanai. Eļļu uz instrumentiem uzklāj ar pirkstu vai viegli eļļainu lupatiņu. Ja saimniecībā ir sintētiskā, kā arī velosipēdu vai motociklu ķēdēm paraudzētā eļļa, arī to var izmantot dārza instrumentu apstrādei. Toties piemērota nebūs šujmašīnu minerāleļļa. Atšķirībā no speciālajām asmeņu eļļām, minerāleļļai izkalstot, tā uz instrumenta veidos sausu plēvīti, kas, veicot dārza darbus, sākumā liksies traucējoša. Padoms! Ja dārza grieznes vai grābekli, kas ilgstoši glabājies aukstumā, ievajagas izmantot vēlā rudenī vai ziemā, kad ārā valda aukstums, vispareizāk būtu to dienu iepriekš ienest siltās telpās vai mājā. Vairumam dārza instrumentu plastmasas detaļas mīnus 15–20 grādos kļūst trauslas. Ja darbosies ar sasalušu grābekli, tā zari visdrīzāk salūzīs. Tāpat var salūzt dārza griežņu rokturi. Elīna Kondrāte