• Izmēģini šogad citādas sēklas! Kādas?

    Praktiski padomi
    Gunta Šenberga
    Gunta Šenberga
    29. marts, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: shutterstock
    Ko sēt – burkānus, salātus, ķirbjus vai tabaku –, ir tikai puse no bēdas. Vai – puse no izvēles grūtībām. Vēl ir mazliet laika palauzīt galvu par to, kādas sēkliņas pirkt – parastās vai īpaši sagatavotās. Skaidro Ināra Birgere, agronome ar 30 gadu pieredzi sēklu audzēšanā.

    Kodinātās – izturīgākas pret slimībām

    Sēklas, kas apstrādātas ar kodni – ķimikāliju, kas iznīcina slimību izraisītājus. Par to liecina uzraksts uz paciņas KODINĀTAS vai KODINĀTS, dažkārt tas pat uzdrukāts ar sarkanu krāsu. Var būt pat norādīta kodne, piemēram, Thiram/fungicīds. Tas pasargā no sēņu izraisītām slimībām, piemēram, dažādām puvēm.

    Par to, ka sēklas ir kodinātas, liecina arī to krāsa – piemēram, gurķu sēkliņas vairs nav dabiski dzeltenbālas, bet gan zaļganas, zilganas vai sārtas. Parasti kodinātas ir tā sauktās profesionālās jauno, hibrīdo šķirņu sēklas. No kodinātām sēklām  nedrīkst audzēt arī dīgstus un mazos zaļumus. Pēc sējas noteikti jānomazgā rokas.

    • Kur nopirkt?
      Gan interneta veikalos, gan specializētos dārza preču veikalos, gan lielveikalu sēklu stendos. Kodinātas parasti ir gurķu, redīsu, kāpostaugu, burkānu un citas sēklas.
    • Cik maksā?
      Cena lielākoties atkarīga no šķirnes, nevis no apstrādes. Dārgas ir jaunās, modernās, ražīgās, slimībizturīgās, viegli audzējamās, īpaši garšīgās, neparastās vai citādi izcilās šķirnes. Dārgākā, ko izdevās sameklēt, – Rijk Zwaan kokteiļtomātu Amoroso F1 sēkla maksā, sākot no 2 eiro gabalā.

    Apvalkotās –  ērtāk sējamas

    Sīkās sēklas, piemēram, burkānu, salātu, un īpaši sīkās, piemēram, begoniju sēklas, mēdz iestrādāt apvalciņā. Apvalciņš domāts pirmām kārtām tāpēc, lai sēklas palielinātu un tās varētu ērtāk un precīzāk izsēt. Taču granulās parasti ir iestrādāti arī pesticīdi un reizēm pat barības vielas.

    Lai gan granulas tik un tā nav lielas – burkāna sēkla nebūs ne zirņa, ne bietes, bet kārtīgas redīsa sēkliņas lielumā –, tās jau var saņemt pirkstos pa vienai un izlikt tā, lai vēlāk nevajadzētu retināt. Tas tiešām ietaupa daudz laika un ir ļoti ērti. Taču apvalkotajām sēklām ir arī savas ne tik jaukās īpatnības. Piemēram, lai granula izšķīstu un sēkla varētu normāli dīgt, visu laiku vajadzīgs vienmērīgs, optimāls mitrums. Ja mitruma nav vispār, tā, protams, var gulēt un gaidīt, bet, kad process sācies, tad tam arī jāturpinās. Toties, ja atmiekšķēta un pusizšķīdusi granula atkal sakaltīs, tā var iemūrēt sēklu, kas jau sākusi dīgt. Tā ka, sējot apvalkotās sēklas, uz dabu nevar paļauties – dobe regulāri jālaista vismaz līdz brīdim, kamēr parādās pirmās īstās burkānu lapiņas.

    • Kur nopirkt?
      Apvalkotās sēklas galvenokārt domātas lielajiem dārzeņu audzētājiem, lai viņi varētu izmantot precīzās izsējas sējmašīnas. Tāpēc arī mazo dārzu saimniekiem tās jāmeklē tur, kur rakstīts Profesionālās sēklas mazā iepakojumā, Izsvērtas profesionālās sēklas vai tamlīdzīgi. Tādas piedāvā, piemēram, Agrimatco, arī Mārupes sēklas.
    • Cik maksā?
      Dārgāk nekā kailas tās pašas šķirnes sēklas. Pārdod uz skaita, nevis svara. Jo lielāks iepakojums, jo mazāk maksā viena sēkliņa. Piemēram, burkānu Maestro F1 200 granulas = 1,10 eiro, 1000 sēklas = 2,20 eiro.

    Lentē – ērti sējamas

    Sēkliņas iepresētas starp divām papīra lentes kārtām – tieši tādā attālumā cita no citas, lai varētu augt bez retināšanas. Ļoti vienkārši sēt – izvelc vadziņu, ieklāj lenti un aizrušini.

    Sējums izdodas kārtīgs, atstarpes starp augiem un rindiņām vienādas, arī sējuma dziļums vienāds, tāpēc tas vienmērīgāk dīgst. Pirms lentes izklāšanas augsne jāsalaista, izklātā lente jāpārber ar augsni un vēlreiz bagātīgi jāsalaista. Lente līdzinās tualetes papīram. Pirms pilnīgi sadalījusies, tā uzsūc mitrumu un atdod to sēkliņām. Bet, ja augsne ir sausa un kunkuļaina, tā paņems mitrumu no lentes, un sēkliņām nekas nepaliks.

    Lenti var saplēst gabalos un sēt, piemēram, ik pēc nedēļas – lai arvien būtu jauni redīsi.

    Ar sēklu lentēm ļoti patīk darboties bērniem, un viņiem šo sēju arī droši var uzticēt, jo uzreiz skaidri redzams, kas sanācis – atšķirībā no vienkāršajām sēkliņām, ko var gan sabērt par biezu, gan neiesēt nemaz, gan netrāpīt tur, kur vajag.

    • Kur nopirkt?
      Kurzemes sēklu veikalos un stendos, kas izvietoti lielveikalos, 12 dažādas lentes: burkānu, galviņ­salātu, lapu salātu un redīsu šķirnes, kā arī rukola un pētersīļi. Internetveikalā darzinam.lv ne tikai dārzeņi – galda bietes, burkāni, dilles, redīsi, salāti –, bet arī vasaras puķes – mārpuķītes un viengadīgo vasaras puķu maisījums: divplūksnu kosmejas, lielās lauvmutītes, parastās rudzupuķes un krāšņās cinnijas. Šo puķu maisījumu derētu izmēģināt, lai pārliecinātos, vai tiešām tas pilda to, ko sola, – atbaida gliemežus un kailgliemežus. Apvelc tādu lenti ap salātu dobi, un no tās izaugs skaisti ziedošs žogs ar 230 puķēm, kas nelaiž cauri mīkstmiešus…
    • Cik maksā?
      Visas Kurzemes sēklu lentes (2 × 4 m) uzņēmuma veikalos un internetveikalā – 1,09 eiro. Citur 0,72–1,10 eiro atkarībā no sugas un šķirnes.

    Iediedzētās – ātrāk sadīgst

    Iediedzētās sēklas ir samitrinātas, iedzīvinātas, sēklu apvalciņš uzbriedis… Vārdu sakot, sēkla jau bijusi gatava dīgšanai. Taču pēdējā brīdī tā pareizā temperatūrā strauji nožāvēta un aizmigusi no jauna. Iesētai sēklai vairs attīstība nav jāsāk no nulles, bet no brīža, līdz kuram tā tikusi iediedzēšanas procesā.

    Tāpēc iediedzētās sēklas dīgst straujāk un vienmērīgāk nekā parastās, un attiecīgi arī raža ienākas agrāk un vienmērīgāk. Tas, protams, ir svarīgi lieliem audzētājiem, taču būtiski arī kundzei, kas pirmo burkānu buntītes pārdod vietējā tirdziņā. Arī šīm sēklām pēc sējas ļoti svarīgs ir regulārs, vienmērīgs mitrums. Iediedzētajām sēklām, kā likums, ir īsāks uzglabāšanas laiks nekā pārējām, un tas nepārsniedz vienu sezonu.

    • Kur nopirkt?
      Marupesseklas.lv – vienīgā vieta Latvijā, kur izdevās atrast iediedzētas sēklas – burkānus un puravus – arī mazāka dārza saimniekam interesantā daudzumā.
    • Cik maksā?
      Visagrākā burkānu šķirne Napoli F1 (Bejo Zaden), kas izaug 90 dienās: 500 sēklas = 1 eiro, 5000 sēklas = 7 eiro, 12 000 sēklas = 12 eiro. Puravi Surfer F1 (Bejo), iediedzēti un granulēti: 30 granulas = 1 eiro, 100 granulas = 2,80 eiro, 500 granulas = 12 eiro, 1000 granulas = 22 eiro.

    Īpaši iesaiņotās

    • HERMĒTISKĀ IESAIŅOJUMĀ. Tajā nemainās gaisa mitrums un līdz ar to stabilāk saglabājas sēklu dīgtspēja. Profesionāļiem domātās sēklas fasē, piemēram, konservu kārbām līdzīgās metāla kārbās, mazdārzniekiem – papīra turzās, kuru iekšpusē ir metāla folija. Tāda var būt vai nu pati krāsainā paciņa, vai arī tajā ievietotā mazākā paciņa ar sēklām. Šo iesaiņojumu vajadzētu atvērt tieši pirms sējas.
    • AMPULĀS. Arī tas ir hermētisks iesaiņojums, kurā turklāt sēklas ir labi saskatāmas. Piemēram, šajā ampulā ir tūkstoš kamolbegoniju sēklu (ražo Benary, pārdod Onava), kas ir vienas no sīkākajām pasaulē. Grūti iztēloties, kā papīra turzā nepazaudējas, piemēram desmit kamolbegoniju sēklas, ko var nopirkt lielveikala stendā.

    Veikalā Cenuklubs.lv atradu Agrimatco profesio­nālo tabakas sēklu paciņu, caur papīru varēja sataustīt, ka tur iekšā ir kaut kas ciets mazā pirkstiņa gala formā un lielumā. Maksāja lēti – tikai 59 centus –, tāpēc nopirku, lai paskatītos, kas iekšā. Atradās plastmasas stobriņš ar tik sīkām sēklām kā putekļi. Tagad būs jāmēģina izaudzēt tabaku!

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē