Iesaka Inese un Juris Strūbergi, daudzkārt godalgota paraugdārza saimnieki Vecumnieku novada Beibežos.
Vajadzēs
- Veidni. Veidņu komplektu Eco Pot Maker Strūbergiem uzdāvināja meita, kas dzīvo Dānijā un tur to nopirkusi. Vienā komplektā ir četri cilindri, kas kopā kalpo kā veidnes trīs dažādu lielumu podiņiem, jo katra podiņa veidne sastāv no divām daļām. Ap vienu tin papīru, ar otru nostiprina podiņa dibenu. Šādu vai līdzīgus iespējams atrast un nopirkt arī internetā. Piemēram, amazon.de – cena 8,92 eiro + sūtīšanas izdevumi. Amatnieks, kam nav sveša virpošana, veidni var izgatavot arī pats.
- Papīru, kas ir nedaudz blīvāks par parasto avīžpapīru, lai mitrumā ātri neizjūk. Ļoti noderīgi ir novadu pašvaldību izdevumi, ko parasti drukā uz pabieza papīra.
Dara tā
- Papīru sagriež vai saplēš strēmelēs – tik garās, lai 2–3 reizes apņemtu veidni, un tik platās, lai pietiktu iecerētajam podiņa augstumam un vēl atliktu gabaliņš pāri veidnes malai, lai var aizlocīt dibenu.
- Ap veidni vairākās kārtās aptin papīru.
Citi lasa
- Aizloka dibenu.
- Cieši iespiež podiņu starp abām veidnes daļām, vēl papildus nostiprinot pamatnes locījumu.
- Kad podiņus piepilda ar augsni, ar to veidnes daļu, ap kuru tina papīru, var zemi pieblīvēt.
- Dēstu podiņus cieši saliek plastmasas kastēs. Kad podiņi samirkuši, tās ērti pārnēsājamas no palodzes uz saimniecības ēku vai siltumnīcu.
Katrā podiņā stāda pa vienai tomātu, gurķu, ķirbju vai kabaču sēklai vai pa trim puķu, piemēram, verbēnu, sēklām.
Papīra podiņos nesapinas blakus augošo augu saknes, kā tas būtu, sējot un piķējot dēstu kastītēs. Pārstādot tie ātrāk un labāk ieaugas.
Dēstu lielākā plastmasas podā vai tieši zemē stāda ar visu papīra podiņu – tas ar laiku sadalās.