Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Meklējam ideālo siltumnīcu!

    Praktiski padomi
    Gunta Šenberga
    Gunta Šenberga
    13. marts, 2022
    1 komentārs

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Siltumnīcas var atrast visur – lielveikalos un internetveikalos starp suņu barību un rotaļlietām. Un, protams, tās tur var arī pirkt, lai gan nopietnākas tomēr meklē pie speciālistiem. Sākumā uzzini, kas jāņem vērā, izvēloties siltumnīcu.

    Siltumnīcu labāk meklēt pie cilvēkiem, kas:

    • ar siltumnīcu lietu nodarbojas jau krietni ilgu laiku;
    • vai nu paši tās ražo, vai, ja tirgo, tad siltumnīcas ir galvenā vai viena no galvenajām specializācijām;
    • spēj ne tikai izsniegt detaļu kastes, bet arī atbildēt uz dažādiem – gan gudriem, gan muļķīgiem – jautājumiem;
    • ja vajadzīgs, nodrošina ar papildaprīkojumu un rezerves daļām;
    • arī paši lieto to, ko pārdod, priecājas un lepojas ar to.

    Kas jāņem vērā, izvēloties siltumnīcu

    1. Labāk arku, nevis šķūnīti. Kad mūsu veikalos tikko parādījās šķūnīša tipa polikarbonāta siltumnīcas, pēc pirmās sniegotās ziemas tās daudziem sabruka. Zem sniega smaguma izturīgākas tomēr ir apaļīgās siltumnīcas. No tām sniegs arī noslīd labāk nekā no kantainajām. Lai gan – sniegs no siltumnīcas ir jātīra! Arku var pārklāt ar vienu garu polikarbonāta loksni. Ja loksne nav jāgriež, attiecīgi ir mazāk iespēju, ka šūnās, no kā tā veidota, iekļūs ūdens un sāks augt aļģes, bet tās, kā zināms, nav iespējams iztīrīt un mazina gaismas caurlaidību.
    2. Meklē pietiekami izturīgu karkasu. Ja jau tā, kas veikalā nolikta paraugam, gāžas kopā, diez vai dabā būs izturīgāka.
    3. Tomēr siltumnīcai nav jābūt arī tik monolītai būvei kā cietoksnis. Lielākais, kas tai jāiztur – pie konstrukcijām atsieto gurķu un tomātu un uzsnigušā sniega svars. Ja dzīvo siltumnīcai blakām un sniegu, kad vien vajadzēs, varēsi notīrīt, vari ņemt vieglāku. Ja ziemā siltumnīca būs laukos, bet pats pilsētā, tad izvēlies ar masīvāku, stabilāku karkasu. Turklāt svarīgs ir ne tikai caurules vai latas resnums, bet arī – ar ko tā apstrādāta, lai nesāktu rūsēt vai pūt, cik bieži izvietotas ribas.
    4. Izvēlies biezāku polikarbonātu, ja vien maciņš to atļauj. Profesionāļiem siltumnīcas būvē no 10 mm polikarbonāta, tad tās pat bez papildu apkures ir siltākas nekā plēves siltumnīcas, un darbus tur var sākt agrāk un beigt vēlāk, pagarinot sezonu. Veikalā pārdodamajām visbiežāk ir 4 milimetru biezs polikarbonāts, bet kādreiz tiek piedāvāts arī 6 milimetru biezais.
    5. Novērtē, cik sarežģīta būs montāža. Pat ja tajā nav nekā sarežģīta, tikai jāieskrūvē vairāki simti skrūvīšu, tas var kļūt apgrūtinoši. Bet, ja tāda tamborēšana patīk, kāpēc ne? Piemēram, polikarbonāta loksnes pie karkasa var gan skrūvēt, gan piestiprināt ar īpašu lenti, ko spriego tikai ar vienu skrūvi katrā galā. Armētās plēves siltumnīcu pie karkasa stiprina ar līplentēm, tāpēc to rudenī var viegli noņemt un pavasarī uzlikt atpakaļ.
    6. Augstums arī ir svarīgs! Ne tikai tāpēc, ka modernās gurķu un tomātu šķirnes var izaugt ļoti garas. Nē!
      Jo lielāks siltumnīcas tilpums, jo tajā stabilāks mikroklimats, jo noturīgāka tā ir pret diennakts temperatūras svārstībām un – augi tādā labāk jūtas.
    7. Neaizmirsti par vēdināšanu! Noteikti nepērc siltumnīcu, kurai ir tikai vienas durvis un nekādu citu vēdināšanas iespēju. Pats minimums, arī vismazākajai siltumnīcai, ir durvis vai vismaz logs arī pretējā galā. Jo siltumnīca lielāka, jo vairāk logu vajag. Vislabāk, ja ir arī jumta logi.
    8. Nesabojā montējot. Plēves siltumnīcu būtu prātīgi montēt tikai noteiktos laika apstākļos – 10–18 grādu siltā dienā. Plēve jāuzvelk stingri, taču nedeformējot. Pārāk aukstā laikā klāta plēve vēlāk siltumā izpletīsies un plandīsies kā bura. Savukārt, montējot polikarbonātu, vissvarīgākais ir sausums. Traucē pat ūdens tvaiki pēc tikko nolijuša lietus, kas iekļūst polikarbonāta šūnās.

    Ar izturīgo EVA plēvi

    Ražo Siltumnīca Jaunikšķilē, Tīnūžu šosejā 21. Uzņēmums ar siltumnīcu ražošanu nodarbojas jau trīsdesmit gadu. Būvējis gan plēves, gan polikarbonāta siltumnīcas tādiem milžiem kā Latvijas valsts mežu stādaudzētavas Strenčos, Kalsnavā un citur, arī lieliem klientiem Zviedrijā, Somijā un citās valstīs. Taču nav lepns un izgatavos siltumnīcu arī mazdārziņam.

    Mazdārziņa siltumnīcai ir rūpnīcā cinkotu tērauda cauruļu karkass ar koka elementiem – karkasa brusām, durvju un logu rāmjiem –, kas vakuumā impregnēti ar antiseptiķi, un 0,2 mm etilvinilacetāta (EVA) plēve, kas ir ļoti izturīga, nebaidās ne aukstuma, ne karstuma un kalpo desmit gadu un pat ilgāk.

    Piemēram, somi uzskata, ka siltumnīcu plēve jāmaina ik pēc pieciem gadiem, arī tad, ja tā ir ideālā stāvoklī. Jo, lai cik rūpīgi tīrītu, tajā tik un tā var krāties slimību izraisītāji, kas kaitēs augiem. Vēl labākas ir siltumnīcas ar dubulto EVA plēves segumu – ārējā kārta 0,18–0,20 mm, iekšējā – 0,10–0,12 mm. Lai siltāk, starp abām kārtām ir līdz 10 centimetru gaisa sprauga. Šāda tipa siltumnīcas ļoti iecienījuši stādu audzētāji, jo, mazliet piekurinot, jau martā tajās var sēt vai stādīt un sākt audzēt jaunstādus.

    Montāža. Līdzi tiek dota ļoti pamatīga instrukcija latviešu valodā, tomēr iespējams, ka neprofesionālim šajā darbā paies visa diena vai pat vairāk. Montāžas pakalpojumu sniedz tikai tad, ja darbiniekiem ir laiks, tas maksā 80 eiro un aizņem 3–4 stundas. Plēve piestiprināta trim koka brusām un tāpēc ir viegli montējama – vidējo brusu novieto un piestiprina jumta korē un malējās, atritinot plēvi, nolaiž līdz zemei. Plēve jānostiepj stingri, taču ne tik stingri, lai deformētos.

    Loga vieta plēvē vēl nav izgriezta, tas jāizdara pašam, jo var gadīties, ka plēve nostiepjot nedaudz novirzās uz vienu vai otru pusi, bet logam jābūt precīzi starp arkām. Plēves siltumnīca jāmontē tikai tad, kad ārā ir vismaz 10 grādu silts. Taču nedrīkst būt arī pārāk silts – tad plēve karstumā izstiepsies un pat rullī var salipt. Līdz montēšanai būtu labi glabāt telpā, kur ir ap plus 18 grādiem. Dubultplēves siltumnīcas piegādā un montē tikai paši izgatavotāji.

    Ekonomiskas un daudzveidīgas – no Krievijas un Ķīnas

    Pārdod Averto Babītē, Priežu ielā 5. Siltumnīcas pārdod jau deviņus gadus, turklāt dara to ne tikai Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, bet arī Zviedrijā. Tur viss sācies no kādas sievietes, vārdā Emma, kas ieklīdusi uzņēmuma mājaslapā un siltumnīcu pasūtījusi sev, pēc tam ieteikusi draugiem un paziņām un izstāstījusi internetā. Acīmredzot kvalitāte zviedrus apmierina, bet cenas – iepriecina. Nu, un aizdomīgo latvieti arī tas varētu pārliecināt: ja der zviedriem, tad derēs arī man.

    Vēl viens pluss – biroja pagalmā aplūkojami samontēti siltumnīcu paraugi, kur tos var izpētīt, pie reizes kārtīgi noeksaminējot laipnos puišus, ko par pārdevējiem īsti negribas saukt: kas, kur un kāpēc. Lai gan no ārpuses lielākā daļa siltumnīcu izskatās līdzīgas – pusapaļš profils un polikarbonāta pārklājums –, tās atšķiras. Vispirmām kārtām ar to, kāds ir karkass. Visi siltumnīcu karkasi ir no cinkota tērauda, taču tie ir dažādu profilu un vieglāk vai grūtāk montējami. Piemēram, lai uzbūvētu visekonomiskāko modeli Classico, vajadzēs ieskrūvēt ļoti daudz skrūvīšu, jo katra arka veidota no vairākām detaļām, turpretī Titan arkas jau ir vienā gabalā. Arī polikarbonātu var izvēlēties gan pēc biezuma – 3, 5, 4 vai 6 mm –, gan izturīguma un attiecīgi arī cenas.

    Savu siltumnīcu vispirms iespējams uzbūvēt iztēlē un uzņēmuma mājaslapā, komplektam pievienojot, piemēram, pamatu un mietiņus enkurošanai.

    Vairums siltumnīcu ar polikarbonāta pārklājumu tiek ražotas Krievijā, ar plēves pārklājumu – Ķīnā, kur Averto bez starpniekiem sadarbojas tieši ar rūpnīcām.

    Montāža. Montāžas instrukcijas izsniedz ne tikai uz papīra, bet arī mājaslapā videoformātā. Ja vēl kas nav skaidrs, atkal var zvanīt pa bezmaksas tālruni un eksaminēt puišus.

    Koka karkass ar plēves vai polikarbonāta segumu. Vai bez tā

    Bitīte Rīgā, Austuves ielā 1A (Ķengaragā, pie Dienvidu tilta). Siltumnīcas ražo jau deviņus gadus. Lepojas ar to, ka viņu siltumnīca iekļuvusi pat seriālā Viņas melo labāk. Karkass izgatavots no skuju koka, kas ar augstspiediena metodi apstrādāts ar antiseptiķi. Karkasi ir divu veidu. Viens domāts plēves, otrs – polikarbonāta segumam.

    Šķiet, polikarbonāta siltumnīca ar koka karkasu vispār ir latvisks, citām zemēm neraksturīgs produkts. Taču abu veidu karkasus var nopirkt arī atsevišķi un virsū klāt, ko sirds vēlas, piemēram, EVA plēvi, armēto vai zili zaļi rozā plēvi. Plēvei paredzētajam karkasam pamatnes latu šķērsgriezums ir 50 × 50 mm, sānu balstiem un spārēm – 50 × 25 mm. Karkasa stabilitāti nodrošina cinkota tērauda stiprinājumi. Pārklāšanai komplektā piedāvā lietuviešu ražojuma plēvi, kas stabilizēta pret UV starojumu. Viņi garantē, ka tā kalpos 2 gadus, bet pieredze liecina, ka turēs arī trīs, četrus, pat piecus. Polikarbonāta siltumnīcas karkasam visi elementi ir nedaudz masīvāki, 50 × 50 mm šķērsgriezumā, arī savienojumi ir koka, nevis metāla. Vienā galā ir durvis, otrā – lūka vēdināšanai. Speciāli pamati siltumnīcai nav nepieciešami, taču, lai koka karkass kalpotu ilgāk, to var nolikt uz ķieģeļiem vai betona plāksnēm. Jāpieenkuro pie zemes.

    Montāža. Siltumnīcas montāža vidēji aizņem 3–4 stundas, vajadzēs vien skrūvgriezi un āmuru. Bitītes mājaslapā atrodama arī montāžas videoinstrukcija. Ja plēvi stiprina, izmantojot lenti, vajadzēs arī skavotāju, bet var to darīt arī pa vecam – ar līstītēm, nagliņām un āmuru. Montāžas pakalpojumu nepiedāvā.

    Pilnīgi gatava un ļoti izturīga!

    Magmetal Daugavpilī, Saules ielā 69. Metālapstrādes uzņēmums ar desmit gadu pieredzi – ražo metāla durvis, margas, žogus, restes un tamlīdzīgas lietas, un siltumnīcas tam ir tikai blakusprodukts. Toties kāds! Izgatavots ar īstu metālistu pieeju! Arkveida karkass sametināts no 25 × 25 mm taisnstūra metāla caurules (sieniņas biezums 1,5 mm), nokrāsots, pie tā pieskrūvēts 4 mm polikarbonāta pārklājums – vārdu sakot, siltumnīca ir pilnīgi gatava. Abos galos durvis.

    Montāža. Ar montāžu nav jāķēpājas – noliec vietā un kaut tūdaļ stādi iekšā tomātus. Tomēr laikus vajadzētu sagatavot pamatus, piemēram, ielu betona apmalītes, pie kurām karkasu pieskrūvē. Tieši nesaskaroties ar zemi, siltumnīca ilgāk kalpos, nevajadzēs arī citu enkuru, kas to notur vietā.

    1 komentārs

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē