Konsultē Guna Zālamane, permakultūras dizainere.
Pamatmērķis kartona pielietojumam dārzā ir nezāļu apkarošana – vai nu atbrīvojot no tām vietu, piemēram, jaunai dobei, vai arī vēloties samazināt ravēšanas darbus. Princips, kā tas strādā, ir pavisam vienkāršs: kartons laupa nevēlamajiem augiem dienas gaismu, bez kuras tajos nenotiek fotosintēze. Tas nozīmē – augs iet bojā. Attiecīgi – kartonu mēdz lietot melnās plēves vietā, apsedzot noteiktu teritoriju uz ilgāku laiku, lai to atbrīvotu no nezālēm un pēc tam sastrādātu un iegūtu dobi.
Bet var būt arī citi kartona izmantošanas veidi… Piemēram!
- Uz kartona veido augstās un lazanjas tipa jeb kārtainās dobes – paklāj to apakšā un pa virsu liek organisko materiālu (lapas, zarus, kompostu, sienu, salmus, kūtsmēslus) un auglīgās augsnes kārtas.
- Ar to var izklāt ejas starp dobēm, tā atbrīvojot sevi no samērā bezjēdzīgā un laikietilpīgā taciņu ravēšanas darba.
- Kartonu izmanto arī kā apakšklāju, veidojot nelielus laukumus ar segumu, piemēram, oļiem.
- Lieto kā glābiņu no nezālēm augļu koku un krūmu apdobēs, īpaši, kamēr tie jauni un nespēj pāraugt nezāles.
Kāpēc tieši kartons?
Galvenais iemesls – jo salīdzinājumā ar specializētajiem tekstiliem un plēvēm kartons, pirmkārt, ir dabūjams par baltu velti gandrīz ikvienā veikalā! Otrkārt, tas laika gaitā pilnībā sadalās, neatstājot aiz sevis driskas un pārpalikumus. Tikmēr tekstili un plēves ir plastmasas izstrādājumi, kas pēc gadiem sairs sīkos gabaliņos, piesārņojot augsni, bet tā pa īstam nesadalīsies simtiem gadu, varbūt pat ilgāk.
Te gan taisnības labad jāpiebilst, ka plastmasas izstrādājumi nezāļu iznīdēšanas uzdevumu kopumā veiks ja ne labāk, tad vismaz ilgstošāk. Tāpat, ja kartona kastes netiek nosegtas, tās neveido pārāk estētisku dārza vidi.