Latītājas jautājums: Parasti mana forsītija zied kā liela, dzeltena kupena, taču citugad ziedi saplaukst tikai zemākajos zaros. Kāpēc tā? Laura
Atbild Andrejs Vītoliņš:
– Forsītijas zied ļoti agri pavasarī, tāpēc pumpuri nobriest jau rudenī un ziemā un, uznākot salam, nereti apsalst. It īpaši, ja krūms iestādīts atklātā vietā vai pie mājas stūra, kur pūš auksti vēji. Piebriedušie pumpuri ir nedaudz mitri, un, ja forsītija atrodas vietā, kur pakļauta aukstam vējam, tie pat salīdzinoši nelielos mīnusos var izsalt. Visneizturīgākie ir tieši ziedpumpuri, pati forsītija bojā neiet un turpina augt.
Ja saplaukuši tikai forsītijas zemākie zari, tas nozīmē, ka tos pasargājusi sniega kārta. Arī salnas reti ir pie pašas zemes. Parasti pumpuri cieš kādu pusmetru virs zemes vai augstāk.
Lai forsītijas ziedpumpuri nenosaltu, iesaku tai izvēlēties no vējiem iespējami aizsargātāku vietu un stādīt salcietīgākas šķirnes, piemēram, vidējo forsītiju ‘Freja’ vai ‘Spring Glory’. Ļoti labi salam pretī turas olveida forsītija (Forsythia ovata) un augumā zemākas šķirnes, tādas kā ‘Nana’ vai ‘Arnold Dwarf’. Novērots, ka neizturīgākas ir baltās forsītijas. Jo smalkāki augi, jo kaprīzāki.
Un vēl – svarīgi forsītiju nepārmēslot ar slāpekli saturošu mēslojumu. Tad dzinumu gali izdzenas gari, taču ziedu nav. Forsītijām, lai tās bagātīgi ziedētu, piemērotāks būs kāliju un fosforu saturošs mēslojums.