Ja ir labs instruments, prieks strādāt dārzā rodas pat tiem, kam šie darbi ne visai iet pie sirds. Tāpēc – ja gribi pievērst dārzkopībai vīru, kurš citkārt nav diez ko atsaucīgs, sāc ar elegantu darbarīku. Bet kuru – dārgāku vai lētāku? Tad tev, stāvot pie veikala plaukta, godīgi jāatbild uz trim jautājumiem:
- vai zarus griezīsi pirmoreiz?
- vai ir garantija, ka instruments tiks izmantots atkārtoti? Tātad – cik liela prioritāte tev ir dārzs?
- cik liels ir darba lauks – dažas jaunas, nesen iestādītas ābelītes vai mantots pamatīgs augļu dārzs ar 50 vai vairāk kokiem?
Labā ziņa – instrumentu cena pārsvarā tomēr atbilst kvalitātei, tāpēc, ja vien rocība atļauj, izvēlies dārgāku, jo tāds kalpos 10 un vairāk gadu. Savukārt, ja ar dārza kopšanu un zaru griešanu esi uz jūs, mazāku skādi kokam nodarīsi ar vienkāršāku instrumentu.
Kāds ir LABS zāģis koku kopšanai?
- Asmenim jābūt šaurākam nekā galdniecības zāģa asmenim, lai būtu ērti iespraukties zaru žāklēs.
- Materiāls – nerūsējošais tērauds.
- Zobiņu garums – ar īsākiem (2–3 mm) būs vieglāk nozāģēt sausus zarus, savukārt dzīvu, mitru zaru zāģēšanai vajadzīgi rupjāki (8–10 mm) zobiņi. Bet – jo lielāki zāģa zobiņi, jo lielāks spēks jāpieliek zāģēšanai. Ja paredzēts iegādāties tikai vienu zāģīti – labāk, lai tam ir vidējs zobiņu garums, ap 5 mm.
- Jo garāks zāģa asmens, jo lielāks sanāk vilciens un jo lielāku spēku un ātrumu var iegūt zāģējot. Tāpēc zāģi ar garākiem asmeņiem piemēroti vecāku un lielāku koku kopšanai.
- Rokturi mēdz būt dažādi – liekti, mazāk liekti, pavisam taisni. Slikts nav neviens. Šie vairāk ir ergonomiski aspekti un atkarīgi no gaumes, tāpēc zāģi pirms pirkšanas labāk paturēt rokā un saprast – kas patīk, kas ne.
Kuru zāģi izvēlēties?
Mazam dārzam
- Zāģis ar plastmasas rokturi. Labs variants dārzniekam iesācējam, ja kopjamo koku ir maz, piemēram, trīs ābeles. Diezgan ergonomisks rokturis, arī metāls ir labs, un, kas pozitīvi, zobiņi ir asināti, nevis vienkārši izcirsti no metāla loksnes. Pluss – ir ietvars, kurā instrumentu ielikt zāģēšanas starplaikos un arī pēc darba. Tas ir drošāk nekā ļaut zāģim mētāties, kur pagadās, kā arī – rūpīga glabāšana paildzinās asmeņa mūžu. Kāpjot kokā, var piestiprināt pie jostas.
- Izvelkamo zāģīšu pluss – sabīdot ir supermazs, turklāt asmenis salaistā versijā nofiksējas kātā, un tādu ir viegli paņem līdzi, piemēram, laivu braucienā, kur var būt vajadzība zāģēt zarus ugunskuram.
- Zāģis, kuram var pievienot kātu, lai tiktu pie lielu koku augstākajiem zariem. Būs laba izvēle tiem, kam dārzā daudz lielu un vecu koku. Mīnuss – nebūs ērts lietošanai bez kāta, jo rokturis ir masīvs un grūti turams. Tāpēc vajadzēs naudu ieguldīt arī kātā.
- Lieliem kokiem – lielāks asmenis. Laba izvēle, ja dārzā pārsvarā ir veci un lieli koki un to ir daudz, ap 40–50, jo ar tādu darbs veiksies ātrāk un zāģēšanai būs jāpieliek mazāk spēka. Nederēs jauniem, nesen stādītiem kociņiem.
- Pusprofesionālu zāģi droši var dāvināt topošajam arboristam vai vienkārši aizrautīgam dārzniekam. Piemērots lielam dārzam, kurā aug daudz lielu koku. Var zāģēt līdz 12 cm resnus zarus. Mīnuss – nederēs pavisam jauniem, tieviem kociņiem, jo griezuma vieta būs neglīta. Pluss – ir ietvars, ko piespraust pie jostas.
- Ar āķi un pie roktura iestrādātu minicirvīti. Var gan iekarināt, gan ātri nocirst sausos zarus, ūdenszarus – tas jādara ar sitienu no apakšas uz augšu. Savukārt asmeņa daļa paredzēta lielāku zaru zāģēšanai. Jauniem kociņiem neder! Var piestiprināt kātu.