Tumšs
Svarīgi, lai pagrabā neiekļūtu dienasgaisma. Tumsā dārzeņi guļ un nemostas, dzenot asnus. Tumsa gan neizslēdz labu mākslīgo apgaismojumu pagraba apmeklējuma laikā.
Labi vēdināms
Dārzeņi elpo un pieelpo pilnu pagrabu, tādēļ, lai tie nesāktu bojāties, regulāri vēdini.
Mitrs
Ideālais mitruma līmenis ir 95%, to var noteikt ar īpašu mērierīci. Ja tādu negribi pirkt, vēro pagraba sienas. Ja tās sausas – mitruma trūkst, ja pagraba sienas pil – par mitru. Ideālā variantā gar sienu vajadzētu būt nelielai rasiņai.
Brīvs no grauzējiem
Nerīko dzīres pelēm un žurkām! Aizmūrē iespējamos piekļūšanas ceļus!
Pārskatāms un strukturēts
Ierīko apcirkņus un plauktus, izmanto kastes un tīkla maisus. Katram dārzenim, ievārījumam un konservējumam jābūt savā vietā!
Pagraba apmeklējumu atvieglo tas, ja esi sastrukturējis arī burku plauktus, piemēram, lielās burkas ar skābējumiem apakšā, ievārījumi otrajā plauktā pa labi, bet kompoti pirmajā plauktā pa kreisi
Ar regulējamu temperatūru
Ideālā variantā kartupeļi un bietes jāglabā 4–6 grādu temperatūrā, bet burkāni, seleriju un pētersīļu saknes, kāposti, rutki, kāļi vislabāk jūtas 0–2 grādu temperatūrā, kad kartupeļi apsalst un bietes sāk bojāties. Varianti? Atsevišķi pagrabi vai pagrabs ar regulējamu temperatūru.
Ja tomēr visus glabā vienā pagrabā, izvēlies kartupeļu un biešu temperatūru, pārējiem dārzeņiem liela skāde no tā necelsies, vienkārši tie savītīs nedaudz ātrāk nekā vēsākā pagrabā.
Burkānus, seleriju un pētersīļu saknes var apbērt ar smiltīm, lai nesavīst.
Ar kastēm glabāšanai
Ja raža nav liela un no katras kultūras ir nedaudz, vislabāk to glabāt kastēs, kurām piekļūst gaiss.
Pirmo kasti neliec uz zemes, bet uz improvizētiem pāļiem vai tukšas kastes, lai labāk piekļūst gaiss.
Ar marķētām burciņām
Uz burciņas vai vāciņa pieraksti gatavošanas datumu un sastāvu.
Šos pagrabā nenes!
Āboli un burkāni?
Augļi izdala etilēnu, kas strauji bojā saknes, bet paši āboli un bumbieri sāk garšot pēc kartupeļiem.
Sīpoli un ķiploki
Šiem veselīgajiem čaļiem nepatīk mitrums, tie labāk jutīsies un uzglabāsies vēsā un sausā vietā (pieliekamajā, bēniņos), sapīti bizēs vai traukos ar caurumiem, lai piekļūst gaiss.
Ķirbji
Dižogām aukstums un mitrums nav nepieciešams. Droši liec uz skapjaugšas.