Lasītāja jautājums: Jau vairākus gadus netieku savā dārzā vaļā no sūnas. Tā ir kā paklājs, kā zvīņas un sējas ar sīkiem punktiņiem. Nepalīdz ne pelni, ne kaļķis, ne dzeramā soda, ko man iesaka citi dārza draugi. Rasma R. Jelgavā
Atbild SANDRA DANE:
– Dobēs sūnai nevajadzētu būt, jo tās tiek vairāk vai mazāk regulāri rušinātas. Sūnas augšanai parasti ir divi iemesli – skāba vai arī sablīvējusies augsne.
Visvienkāršākais paņēmiens cīņā ar sūnu ir lietot dzelzs vitriolu, ko pārdod dārzkopības veikalos kā mēslojumu. To atšķaida uz iepakojuma norādītajā koncentrācijā, izsmidzina ar pulverizatoru vai ar rokas miglotāju. Sūna pēc 2–3 dienām atmirst, taču zālei nekāda kaitējuma nav. Efekts saglabājas vidēji 2–3 gadus. Lai zāle labāk un ātrāk augtu, lieto parastos mēslošanas līdzekļus.
Kaļķis, pelni un dzeramā soda palīdzēs, ja augsne ir skāba, kā acīmredzot šajā gadījumā nav. Par to var pārliecināties, pārbaudot augsnes pH, kurai vajadzētu būt 5,5–6,5. Augsnes skābuma noteicējus – mazas pudelītes, kas maksā ap 5 eiro – var nopirkt specializētajos dārzkopības veikalos. Lai vieglāk būtu atrast, var interesēties pie ražotāja Tava Zeme. Otrs variants cīņā pret sūnu ir izmantot zāles pļāvējiem līdzīgos mauriņa kasītājus, zāliena durstītājus – aeratorus, kas ar speciāliem nazīšiem atkarībā no to veida izkasa sūnu no zāliena vai sadursta augsni. Taču tas ir darbietilpīgs process un arī negarantē sūnas pazušanu uz visiem laikiem.
Ja sūna sāk pārņemt zālienu, tā var to pilnībā iznīcināt, jo samazina gaisa apmaiņu augsnē. Dzelzs vitriola lietošana palīdzēs salīdzinoši ātri tikt vaļā no sūnas, bet ir jādomā arī, kā uzirdināt augsni, lai sūna tajā neatgrieztos.