Raksts no Ievas Māja arhīva
Konsultē Kārlis Zemītis, galdniecības Zaļās pēdas īpašnieks un Oleru muižas saimnieks.
Vai nu kādam nebūs pazīstama situācija, ka koka grīda ielikta gan, bet apstrāde – eļļošana, krāsošana, lazēšana vai lakošana – atstāta uz vēlāku laiku? Protams, daudziem plika koka grīda stāv gadiem! «Nekas traģisks ar grīdu pirmajos gados arī nenotiek, tā tikai mehāniski noberžas un kļūst netīra. Man mājās ir priedes koka dēļu grīda, un mani netraucē ne noberzumi, ne iespiedumi – tieši otrādi, man tie pat patīk!
Koka grīdas vienkāršākā apstrāde – eļļošana
Masīvkoka dēļu grīdām vienkāršākais apdares veids ir eļļošana. Kārlis stāsta, ka tradicionāli koku eļļo ar lineļļu, tikai tas pareizi jāizdara – jāklāj eļļa vairākas reizes, nedrīkst ļaut veidoties eļļas ezeriņiem, pēc katras eļļošanas jāļauj grīdai nožūt.
Īsā versija grīdas un mēbeļu eļļošanai
- Ja vajadzīgs, vispirms virsmu kārtīgi nomazgā un pagaida, līdz tā pilnīgi nožūst.
- Tad var eļļot – bagātīgi noklāj virsmu ar lineļļu, vismaz stundu nogaida, lai eļļa kārtīgi iesūcas, un klāj vēlreiz. Koksnes ir dažādas – ozolam ir ļoti blīva koksne, tāpēc tā eļļu uzsūks mazāk, savukārt priedei vajadzēs vairāk. Klājot eļļu, var redzēt, ka arī zaru vietas dēļos uzsūc daudz eļļas. Pēc tam atkal stundu nogaida un noslauka lieko eļļu nost, jo koksne būs uzsūkusi tik, cik tai vajadzīgs. Jāņem vērā, ka pārāk ilgi ar slaucīšanu nevar gaidīt, jo lineļļa žūstot sarecēs.
- Atstāj grīdu nožūt apmēram divas diennaktis.
- Kad grīda noeļļota, to var droši mazgāt, bet reizi trijos gados būtu vēlams eļļošanu atkārtot. Tiesa, lineļļa nav vienīgā eļļa – ja negribas noteikti ievērot tradicionālās būvniecības priekšrakstus, var izmantot arī citas modernas eļļas, kas ir izturīgas un labas. Tāpat ir arī eļļas un vaska maisījumi, ar kuriem var panākt tiešām elegantu grīdas izskatu. Koka grīdas var arī vaskot – ieziež ar vasku un pulē ar elektrisko iekārtu, dēvētu par bonierējamo, vai ar birsti un vilnas lupatu.
Reizēm var redzēt, ka, piemēram, parkets ir tiktāl nolietojies, ka vietām mainījis krāsu un kļuvis tumšs, proti, vaska kārtiņas tur vairs nav, – kopšana pārāk aizkavējusies. Ko darīt? Var mēģināt centīgi mazgāt un netīrākās (nostaigātās) vietas noslīpēt.
Lakotas koka grīdas – sarežģītāk
Eļļot un ik pa laikam pāreļļot grīdu mājas apstākļos ir vienkāršāk nekā kopt lakotu koka grīdu. Proti, uz grīdas ir vietas, pa kurām staigā vairāk, un tas ar laiku kļūst arī redzams. «Pieeļļot šīs vietas ir vienkāršāk un arī atšķirība starp no jauna eļļoto grīdu un veco nebūs redzama. Savukārt, ja laka kaut kur noberzusies, būs sarežģītāk – lai nemanītu robežu, nāksies noņemt visu laku un lakot visu no jauna,» skaidro Kārlis.
Koka grīdas mazgāšana
- Koka grīdu nevajadzētu mazgāt ar pārāk slapju lupatu.
- Mazgājamam ūdenim der pievienot kādu līdzekli, kas šķīdina taukus – der visparastākais ziepjūdens, bet var arī doties uz sadzīves ķīmijas preču veikalu un izvēlēties grīdas mazgājamo šķidrumu no vismaz desmit pieejamiem.
- Kārlis atceras, ka vecmāmiņa laukos neapstrādātas dēļu grīdas mazgājusi ar zaļo ziepju ūdeni un gadu gaitā dēļi ieguvuši glītu spīdumu.
- Grīdas mazgājamam ūdenim var pievienot kādu dezinfekcijas līdzekli, lai mazinātu smakas un vieglāk izmazgātos traipi (aktuāli, piemēram, suņu īpašniekiem).
- Lamināta grīdas nav koka grīdas – lamināts izgatavots no koka putekļiem un līmes, un pa virsu uzlīmēta koka tekstūras filmiņa jeb plāksnīte, kas imitē koku, – šādas grīdas jākopj ar laminātam paredzētiem kopšanas līdzekļiem. Ir gan tādi, ar kuriem paredzēts mazgāt, gan tādi, kas rada tādu kā kārtiņu, kas palīdz lamināta grīdas izskatam un ilgmūžībai.
Vecmāmiņas kopšanas metode skaistai un tīrai koka grīdai
Kārlis zina stāstīt, ka viņa sieva Ieva no bērnības atminas grīdas beršanu ar smiltīm. Darīja tā: viegli samitrina grīdu ar ūdeni, uzkaisa smalkas baltās smiltis (kvarca, pludmales) un sirsnīgi berž. Savulaik Ievas vecmāmiņa grīdu berzusi ar vecām pirtsslotām, bet vēlāk to darīja ar parastu plastmasas birsti garā kātā (vai rokas birsti, ja nu kādam tā ir vieglāk). Smiltis šādā veidā darbojas kā abrazīvs, noberžot netīrumus, un ar laiku koka dēļi top gludi un iegūst gluži vai zīdainu spīdumu. Šī metode gan vairāk piemērota kārtīgiem, bieziem masīvkoka dēļiem, jo uz koksni iedarbojas samērā agresīvi.
Ātrā palīdzība grīdai
Mitrās salvetes grīdas kopšanai. Speciālas, biezas salvetes, kas piesūcinātas ar dabisko hohobas eļļu, efektīvi iztīra traipus arī no neapstrādātas koka grīdas, neatstājot švīkas, un, kas patīkami, arī neplūksnojas.
Superuzsūcoši sūklīši. Gumijveida struktūra, lieliskas uzsūkšanas spējas – ļoti noderīgi, ja uz grīdas kaut kas izlīst un vajag iespējami ātri šķidrumu savākt. Piemēram, ja mājās ir kucēns, kurš taisa mazas peļķītes. Pēc tam sūklīti izmazgā ar ziepjūdeni un viegli nospiež. Var mazgāt arī veļasmašīnā.
Jautrās grīdas lupatas. Šis ir atradums steidzīgiem brīžiem, kad mājas uzkopšanā jāiesaista visa ģimene. Mazgāt grīdu kopā ar minjonu armiju vai vienradžiem noteikti ir interesantāk un ātrāk, vai ne?