LED tehnoloģijas
Pāreja no klasiskiem gaismas avotiem uz gaismas diožu ķermeņiem sniedz daudz priekšrocību – LED gaismekļi mazāk uzsilst, krietni ilgāk kalpo, ir ekonomiskāki un izturīgāki pret temperatūras svārstībām, mitrumu, vibrāciju un dažādiem triecieniem. Ne velti kādreiz bija teiciens – viena LED spuldze 30 halogēno vietā. Ar LED risinājumiem mūsdienās saprotam ne tikai modernās spuldzes, kas nu jau daudzviet aizstājušas vecā tipa lampiņas, bet, piemēram, arī LED lentes, kas kalpo kā alternatīva prožektoriem, lai izgaismotu, piemēram, dārza terases griestus, mājas fasādi vai āra kāpnes. Šādas virtenes izmaksā aptuveni 10 līdz 50 eiro, atkarībā no garuma un nepatērē daudz elektrības.
LED tehnoloģija šobrīd pieejama praktiski visos iespējamos apgaismes veidos – iekarināmos, iespraužamos, piestiprināmos, pārnēsājamos, iebūvējamos vai brīvi stāvošos gaismekļos –, atliek vien izvēlēties sev tīkamo. Vissvarīgāk būtu aizstāt esošās kvēlspuldzes un halogēna spuldzes un tikai tad ķerties pie papildu gaismekļu iegādes.
Kritēriji, izvēloties LED
-
Krāsu temperatūra. Var izvēlēties siltu, neitrālu vai aukstu gaismu. Krāsu temperatūra, tāpat kā pašas spuldzes krāsa, neietekmē elektroenerģijas patēriņu, tas ir tikai gaumes, vēlamās noskaņas un izvēles jautājums.
-
Gaismas plūsma. Jāvērš uzmanība ne tikai uz pašas spuldzes jaudu (W, vati), bet arī gaismas plūsmu (lm, lūmeni). Jo lielāka gaismas plūsma, jo lielāka attiecīgās spuldzes jauda, jo spožāka gaisma. Piemēram, darbavietās normatīvajos aktos ir definētas ieteicamās apgaismojuma normas, tomēr dārzā, mājās vai citās privātās telpās apgaismojums ir mūsu pašu individuālā izvēle.