Kādu šķirni izvēlēties?
Kā rāda Lauksaimniecības datu centra reģistrs, Latvijā tiek audzētas gandrīz 30 šķirņu aitas un, protams, arī to krustojumi. Latvijas tumšgalve ir vienīgā pie mums uz vietas selekcionētā šķirne.
Šķirnes aitas iedala trijos tipos: vilnas-gaļas, gaļas un piena aitas. Tas arī jāņem vērā, veicot savu izvēli, jo šķirni izvēlas pēc aitu turēšanas mērķa un personīgām simpātijām.
Pļavu noganīšanai parasti izvēlas lēnāk augošas, bet izturīgākas vai vietējās šķirnes aitas, piemēram, Romanovas (Romanov) vai Latvijas tumšgalves. Tās būs arī mazāk prasīgas aitas. Ja mērķis ir izcilas jēra gaļas iegūšana, tad ieteicams izvēlēties ātraudzīgākas un prasīgākas gaļas šķirnes, piemēram, Tekselas (Texel), Šarolē (Charollais) vai Sufolkas (Suffolk). Jārēķinās, ka gaļas šķirnes dzīvniekiem ir augstākas ēdināšanas un turēšanas apstākļu prasības, tai skaitā labākas ganību zāles nepieciešamība.
Lai kāda būtu izraudzītā šķirne, plānojot pastāvīgu saimniekošanu, jārēķinās, ka vismaz reizi gadā vilnas kažoku īpašnieces būs jācērp.
Vienā grupā drīkst turēt kopā dažādu šķirņu aitas, tomēr jāņem vērā to vajadzība pēc barības, kas mēdz būt atšķirīga un attiecīgi arī grūtāk nodrošināma. Vienkāršāk sakot – jo izlīdzinātāks būs ganāmpulks, jo vieglāk to apsaimniekot!
Ja neplāno veidot šķirnes aitu audzēšanas saimniecību, tad var turēt arī mērķtiecīgi izaudzētus krustojumu dzīvniekus. Mātes līnijai parasti izvēlas mazprasīgu šķirni ar labām mātes īpašībām. Tās lecina ar gaļas šķirnes aitu tēviņiem jeb teķiem, tā iegūstot dzīvīgu, ātraudzīgu un labi muskuļotu jēru.
Šādi iegūtos teķus nobaro gaļai, bet aitas var paturēt ataudzēšanai, lai periodiski aizstātu vecās aitu mātes. Jāņem vērā, ka jaunaitiņas ataudzējot pašam, vaislas teķis jeb sugas turpināšanai izraudzītais aitu tēviņš būs jāmeklē citā saimniecībā, lai izvairītos no radnieciski tuvas krustošanās.
Tā kā aitas ir izteikti bara dzīvnieki – paliekot vienatnē, kļūst satrauktas un uzvedas nervozi –, nevajadzētu saimniekošanu uzsākt ar vienu jēru. Pirmā ganāmpulka ideālais lielums būs atkarīgs no saimnieku zināšanām par aitu audzēšanu, kā arī pieejamajiem resursiem – mītnēm, ganībām, iespējām sagatavot vai iepirkt lopbarību ziemai. Tādēļ pirms sava nodoma īstenošanas vajadzētu pakonsultēties ar citiem audzētājiem vai speciālistiem un tad pieņemt lēmumu par iegādājamo aitu skaitu.
- Raksta sākums
- Kādu šķirni izvēlēties?
- Aitiņas – izcilas pļaujmašīnas
- Vajadzīgs arī ganību žogs
- Patvērums no saules un vēja
- Barība
- Apstākļi ziemā
- Kur pirkt, cik maksā?
- Aitas jāreģistrē!
- Elīnas Mālderes-Matvejevas pieredzes stāsts
- Elīnas Apsītes pieredzes stāsts
- Noderīgas informācijas avoti
- Īsā aitkopības vārdnīca