Īsais kurss plaucēšanā:
- Lauz pareizi! Plaucēšanai lauz (griez) zarus sazarojuma vietā, lai nesabojātu koka vai krūma izskatu.
- Pievērs uzmanību pumpuriem – tiem vajadzētu būt veselīgiem, un stingriem. Ja dabā tie vēl tādi nav izveidojušies, tad arī istabā tie plauks ļoti ilgi.
- Garumam nav nozīmes. Zaru garums plaukšanas ātrumu nemaina.
- Stabila vāze. Plaucēšanai izvēlies stabilu, lielu, ietilpīgu cilindra formas vāzi, jo zariem vajag krietni daudz ūdens.
- Griez slīpi! Pirms likšanas vāzē, slīpi nogriez zaru galus, lai būtu pēc iespējas lielāka griezuma plakne. Ja zari ir smalki, gali jāgriež ar nazi, ja resni – ar asām šķērēm.
- Iešķel zara galu apmēram 2 cm dziļumā – tas sekmēs plaukšanu. Galus var arī mazliet izdauzīt, tikai jāņem vērā, ka tad būs biežāk jāmaina ūdens, jo tādi zari ātrāk to saduļķo.
- Karsts + gaišs + silts. Zarus liec samērā karstā (apmēram 60 grādu) ūdenī. Tas kopā ar gaišu un siltu telpu veicinās plaukšanu.
- Maini ūdeni! Ūdeni nepieciešams mainīt ik pa divām trim dienām, turklāt pirms svaiga ūdens ieliešanas, vāze noteikti jāizmazgā, jo tās iekšpusē savairojas baktērijas.
- Īsini zarus! Katrā ūdens mainīšanas reizē jāatjauno zaru griezuma vieta, nogriežot pāris centimetru. Tātad, laužot zarus plaucēšanai, ir jāparedz, ka plaucēšanas laikā tos īsināsi.
- Pieskati pumpurus! Tie var izžūt, ja istabā ir pārāk silts un sauss gaiss vai zari atrodas pārāk tuvu siltuma avotam. Ja nepieciešams, pamitrini zarus, uzsmidzinot ūdeni. Lai uzturētu mitrumu, vāzi vari likt uz paplātes ar oļiem, ko regulāri nepieciešams apslacināt ar ūdeni. Iztvaikojot tas mitrinās pumpurus.
- Pārvieto vāzi! Vāzei ar zariem nebūt nav nekustīgi jāstāv vienā vietā. Pārvietojot mainīsies gaismas leņķis, ļaujot saules stariem piekļūt visiem pumpuriem.
- Palīdzi izšķilties! Pumpuriem var palīdzēt, mazliet paplešot vaļā ārējo apvalciņu, lai lapām vieglāk izšķilties.
Laba ideja! Zari ļoti labi izskatīsies vāzē, kurā iebērti dekoratīvi akmeņi vai stikla bumbiņas. Tomēr jāņem vērā, ka tas apgrūtina ūdens nomaiņu, tādēļ dekoratīvus elementus labāk vāzē ievietot tad, kad zari jau saplaukuši un ūdens vairs nav tik bieži jāmaina.
Ielaid mājās pavasari!
Ātri plaukstošie
Koki, kas dabā saplaukst visagrāk, arī vāzē plauks ātri – ja ne gluži nedēļas laikā, tad 14 dienās noteikti. Ātri plaukstošus zarus nav nepieciešams stimulēt, berot ūdenī kādu plaukšanu veicinošu vielu. Uz 5 litriem ūdens var pievienot ēdamkaroti etiķa vai tējkaroti citronskābes, lai zari nekļūst glumi. Ūdens jāmaina katru otro trešo dienu. Izplaucēti zari labi izskatīsies vāzē vēl vismaz mēnesi.
- Vītols
- Lazda
- Bērzs
- Goba
- Papele
Lēni plaukstošie
Lai sagaidītu pirmos ziedus no vāzē plaucētiem zariem, jārēķinās ar apmēram 20–25 dienām. Ziedošu koku un krūmu zarus var griezt mazliet garākus – tas paildzinās mūžu. Ūdeni vajadzētu mainīt ik pa divām trim dienām, noteikti jālej karsts (apmēram 60 grādu), vienmēr mazliet jānogriež zaru gali. Lai ziedi labāk plauktu, ūdenim var piebērt cukuru (2 ēdamkarotes uz 5 litriem ūdens) vai speciālās barības vielas (piemēram, Crysal), kas paredzētas grieztiem ziediem, lai tie vāzē ilgāk saglabājas svaigi. Pumpuri izplauks pakāpeniski, tādēļ ziedēs un priecēs divas trīs nedēļas.
- Forsītija
- Ķirsis
- Ieva
- Ābele