• Kas septembrī jādara augļu un ogu dārzā?

    Darbi rudenī
    Ilze Grāvīte
    4. septembris, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Septembrī turpinās ražas vākšana, dārza sakārtošana, kā arī preventīvie darbi, lai aizkavētu kaitēkļu attīstīšanos un izplatību nākamajā gadā. Septembris ir arī laiks, kad stādīt zemenes, avenes un augļu kokus.
    • Laputu bojāto augļu redzams daudz – tie ir kropli, maziņi, bezgaršīgi. Šādus zarus izgriez ar visiem kroplajiem augļiem un sadedzini, jo laputu oliņas ziemo turpat uz bojātā zara pumpuriem un mizas. Ja to neizdarīsi, laputu izplatība nākamajā gadā būs vēl masveidīgāka. Izgrieztie zari vainagam lielu zudumu nedos, jo pārsvarā tie ir noēnoti un vāji attīstīti.
    • Ja dārzā nav smidzināts kalcijs kā lapu mēslojums, tad iespējami masveidīgāki augļu bojājumi, ko pastiprina vasaras sausums. Tāpēc pievērs vēl lielāku uzmanību taras dezinficēšanai.
    • Novācot bumbierus, deformētos augļus, kas izskatās kā uzpūsti, vajadzētu nolasīt un sadedzināt, jo, iespējams, tie ir pangodiņa bojāti, kur iekšā mīt jaunā paaudze. Kompostēt šādus augļus nedrīkst, jo tas nodrošinās kaitēkļu pārziemošanu.
    • Septembrī turpinās plūmju ražas novākšana. Ja redzi, ka kāds zars ir ar izteikti masveidā puvušiem augļiem, to vēlams izgriezt un sadedzināt, jo puves ierosinātājs iesakņojies koksnē un nākamajā gadā tās izplatīšanās notiks daudz plašākā mērogā. Arī atsevišķus bojātos augļus uz zariem – mūmijas – noteikti nolasi un sadedzini. Mūmijām paliekot zaros, vēlajā rudens mitrumā un ziemā sēņotne inficēs visu augļzariņu, un nākamajā gadā izplatība būs krietni straujāka.
    • Līdz ar ražas novākšanu vai drīz pēc tās izgriez aplauztos un bojātos zarus.
    • Šā gada sausuma ietekmē viengadīgie dzinumi nobrieda priekšlaikus. Ja rudenī būs vairāk nokrišņu, sāksies dzinumu otrreizēja augšana, un tiem būs grūti nobriest. Lai sekmētu dzinumu nobriešanu un sagatavošanos ziemai, vēl joprojām vari mēslot ar kāliju un fosforu saturošiem mēslošanas līdzekļiem.
    • Ja paredzēts stādīt augļu kokus (rudenī nevajadzētu stādīt kauleņkokus!), laikus sagatavo stādīšanas vietu. Vasaras otrajā pusē iesēto zaļmēslojumu septembra beigās iestrādā augsnē – tam sadaloties, būtiski paaugstināsies organiskā masa.
    • Ja krūmogulājiem līdz ar sausumu vecākie zari stipri cietuši, noteikti izgriez vecākos zarus.
    • Arī avenēm būtu svarīgi izgriezt noražojušos dzinumus, lai saglabātu veselīgāku stādījumu. Izgrieztos zarus sadedzini. Pēc dzinumu izgriešanas un izravēšanas avenes mēslo ar kāliju un fosforu saturošiem mēslošanas līdzekļiem un nomulčē.
    • Rudens avenēm turpinās ražas laiks.
    • Līdz septembra vidum vēl vari paspēt iestādīt avenes un zemenes. Ja nepietiek mitruma, stādījumi noteikti jālaista. Stādīt vēlāk gan nav ieteicams.
    • Sausās vasaras dēļ kaitēkļu izplatība ir lielāka. Lai tos ierobežotu, irdini apdobes. Vairums no ziemojošajiem kaitēkļiem meklē patvērumu turpat augsnē, netālu no augiem.

     

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē