Acošanai piemērotākais laiks ir vasaras vidus, kad koku viengadīgie dzinumi sasnieguši zināmu briedumu. To var noteikt pēc augļu koku viengadīgo dzinumu galotnēm – ja, galotnīti liecot, tā lūst ar vieglu knikšķi, pienācis īstais brīdis acot. Ja galotne mīksta un viegli nelūst, acošanai vēl ir par agru.
Uzacot var:
- gan jaunu šķirni dārzā augošai atvasei;
- gan kādu citu šķirni jauna augļu kociņa vainagā;
- tā ir arī izcila iespēja dārzā, kurā maz vietas, jau esošam kokam uzpotēt apputeksnētājšķirni.
Ja paredzēts acot dažādus augļu kokus, sākt vajadzētu ar ķiršiem, tad plūmēm, kamēr nav ieveidojušies nākamā gada ziedpumpuri, – lielāka iespējamība, ka acojumi neizziedēs. Tā kā kauleņkoku acojumi pieaug vājāk, pēc trim nedēļām nepieaugušos acojumus var pāracot. Jaunam augļu kociņam var acot pumpuru stumbra sānā, ko vēlāk veidos kā atsevišķu zaru. Attēlā – uz plūmes stumbra no acotiem pumpuriem izaudzēti divi aprikozes zari. Kas tev vajadzīgs, lai acojums būtu veiksmīgs?
- Labi attīstīts viengadīgais dzinums no izvēlētās šķirnes – potzars.
- Divus vai trīs gadus vecs zars vai atvase (potcelms).
Darbu gaita
- Potzaram lapas nogriez, atstājot lapu kātiņu, ar kuru varēsi noturēt actiņu jeb vairodziņu.
Citi lasa
- Atlapoto potzaru pagriez ar galotni uz leju, apmēram 1 cm virs izvēlētā pumpura sāc griezt vairodziņu. Griezumam jābūt vienmērīgam, nepārtrauktam, īpaši uzmanīgi griežot aiz pumpura. Griezumu beidz apmēram 1,5–2 cm zem pumpura. Vairodziņu nevajadzētu griezt pārāk biezu, ar lielu koksnes kārtu, taču, nogriežot tikai mizu, arī rezultāta nebūs.
- Izvēlētajā acošanas vietā atgriez mizas strēmelīti, kas ir vienā garumā ar nogriezto vairodziņu.
- Apmēram 2/3 no strēmelītes garuma noīsini.
- Vairodziņu ievieto aiz nogrieztās mizas strēmelītes un apsien ar saiti. Sāc siet no lejas uz augšu. Siešanai var izmantot speciālu plēvi, strēmelīti no stingrākas siltumnīcas plēves. Izolācijas lente nav labākā izvēle, jo tai pietrūkst elastīguma, bet, ja to lieto, tad – noteikti ar lipīgo pusi uz ārpusi. Pumpuru atstāj neietītu. Saiti varēsi noņemt pēc aptuveni pusotra mēneša, izvēloties nesaulainu dienu, lai neapdegtu svaigā miziņa.
Kas tālāk?
Acojums pieaug triju nedēļu laikā. Labāk pieaug sēkleņkoku acojumi. Kauleņkokiem vairodziņš jāgriež uzmanīgāk, bet acojumi pieaug vājāk. Rudenī pieaugušais pumpurs ir dusošs, tam nevajadzētu plaukt. Pareizi būs, ja pumpurs sāks augt tikai pavasarī.
Pamēģini! Ja ar pirmo reizi nesanāks, iesaku mēģināt vēlreiz – un ja nu sanāk?!