Ko saka lielie zemeņu audzētāji?
- Pēteris Heimanis, Tukuma novada zemnieku saimniecības Gulbji saimnieks:
Mēs necīnāmies nekā, ļaujam, lai ēd. Mūsu bizness vairāk orientēts uz stādu audzēšanu, tāpēc neliels ogu zudums nav nekāds nopietnais zaudējums. Taču, cik zinu, visiedarbīgākā metode tomēr esot beigtas vārnas pakāršana dārza vidū.
- Anita Reščenko, Aglonas novada zemnieku saimniecības Zemeņu krastiņi saimniece:
Mēs šo problēmu risinām vienkārši – savas zemenes neizravējam tik perfekti, kā vajadzētu, atstājam nezāles. Turklāt tad ogas saulē arī neizdeg, veidojas ēna. Zemenes no putna lidojuma nav īsti saredzamas un netiek apdraudētas. Mēs esam bioloģiskā saimniecība, arī nekādi citādi zemenes neapstrādājam. Tās ir mazliet noēnotas un varbūt sīkākas, taču ļoti tīras un saldas.
- Dina Jansone, Talsu novada zemnieku saimniecības Dainas saimniece:
Jā, putni mūsu zemeņu laukiem ir nopietna problēma, visnegantākie ir strazdi. Esam izmēģinājuši daudzus variantus. Likām sarkanos akmeņus, lai domādami, ka tās ir ogas, putni sasit knābjus, bet – tas neko daudz nelīdzēja. Iežogojām laukus ar sarkanajām lentēm, arī tas nav efektīvi. Likām sarkanos balonus, karinājām melnas plēves gabalus, lai plivinās, kompaktdiskus… Putni nodara lielus zaudējumus, jo ieknābj ogās, kas tikko sāk gatavoties. Ja uzlido meža strazdu bars, skāde ir milzīga.
Vislabāk, cik zinu, tomēr līdz vecu vecā senču metode ar beigta putna pakāršanu dārzā.
- Māris Ozoliņš, Madonas novada zemnieku saimniecības Jāņkalni saimnieks:
Putnu nodarītie postījumi mums ir ļoti aktuāli. Cīnāmies galvenokārt ar skaņām, kas atbiedē lidoņus. Liekam grabināties tukšas bundžas, atskaņojam putnu trauksmes saucienus. Tā sauktajiem blīkšķinātājiem efekts arī nav ilgstošs. Uz ogu sezonu iznomājam iekārtas, kas spīdina lāzerstarus. Vislabākais efekts ir, visas šīs metodes kombinējot, jo putni ātri pie visa pierod. Vienmēr jāizdomā kaut kas jauns, gandrīz katru dienu jāmaina atbaidīšanas taktika.
Ko saka mazdārziņa īpašniece, šī raksta autore Māra Jakubovska?
Zināma pieredze man ir… Vispirms – viss atkarīgs no vietas, kur atrodas dārzs. Man palaimējās to ierīkot tur, kur milzīga putnu koncentrācija bija citu apstākļu dēļ, līdz ar to postījumi bija attiecināmi ne tikai uz zemenēm, bet arī uz citām kultūrām.
- Putnubiedēklis ir visai efektīvs veids mazā dārziņā, tomēr te saimniekam jābūt pietiekami atraktīvam un izdomas bagātam. Vislabāk to veidot košu un vējā plīvojošu. Pēc kāda laika jābūt gatavam to pārvietot uz citu dārza vietu un arī mazliet pārģērbt – zilas kleitas vietā uzvilkt sarkanu. Putni pārmaiņas pamanīs un kādu laiku respektēs.
- Ultraskaņas atbaidītāji ir maz efektīvi, jo jāpieslēdz elektrībai, jāsargā no lietus, bet plašā laukā skaņa ar vēju izkliedējas virzienā, kur tas pūš, nevis, kur vajag. Kontrolēt skaņas intensitāti īsti nav iespējams, jo cilvēka auss to lielākoties nedzird.
- Blīkšķinātāji jeb ar gāzes balonu darbināmas iekārtas, kas ik pa laikam izšauj lielgabalam līdzīgu troksni, ir samērā labas, taču jāizvērtē vai tās var atstāt lauka vidū nepieskatītas. Turklāt agri vai vēlu rodas problēmas ar kaimiņiem, jo zinu zileņu audzētājus, kam pašvaldība šo trokšņošanu ierobežoja tieši sūdzību dēļ, nosakot laiku un termiņus, kuros drīkst šīs ierīces izmantot.
- Lentes, kompaktdiski, plīvojošas plēves darbojas pavisam īsu brīdi, tāpēc jāapdomā vai vērts nodarboties ar diezgan darbietilpīgu un maz efektīvu pasākumu.
- Plēsīgo putnu mulāžas var iegādāties kā dekoratīvus elementus dārzam tepat Latvijā un internetveikalos. Es savu vanaga mulāžu iegādājos eBay internetveikalā un nosaucu par Robčiku. Viltus vanags darbojās labi, tomēr arī viņu vajadzēja regulāri pārvietot – uztupināt stabā vai novietot vagā. Tā nu Robčiks bija spiests ik dienu ceļot un savu darbu darīja diezgan labi, tomēr agri vai vēlu tika atmaskots un sīkie putni no viņa vairs nebaidījās.
- Lāzerstari ir visiedarbīgākie, īpaši – zaļā krāsā. Tomēr arī šim nolūkam labāk izmantot speciālas iekārtas, nevis vienkārši paņemt disko aprīkojumu, jo nepieciešams starus virzīt pāris metru virs zemes, ne gaisā, lai dārzniekam nerastos nopietnas problēmas ar aviācijas pārstāvjiem.
- Šaudīšana ir ļoti iedarbīga metode, taču jādomā, kā to organizēt, lai viss notiktu korekti (atļaujas, kaimiņi utt.). Es sarunāju mednieku iesācēju, kurš bija dabūjis atļauju šaut vārnas kā invazīvu sugu konkrētajā apvidū treniņu nolūkā. Tikpat labi iespējams būtu šaut ar pneimatisko ieroci pa tukšām bundžām. Putni respektēja šo metodi.
- Beigtā putna izkāršana. Lielaudzētāji apgalvoja, ka tēvutēvu paņēmiens darbojas vislabāk, bet es, to izmēģinot, jūtamu efektu nekonstatēju. Protams, šo veidu var izmantot tikai tad, ja to atļauj dārznieka estētiskie un morālie uzskati. Kā tādu putnu dabūt? Aprunāties ar medniekiem vai dot otro iespēju uz ceļa atrastam notriektam lidonim.