Pirts maisiņu pagatavošanai vajadzīgs:
- sausu, kaltētu augu krājumi, vislabāk der pirtsslotas
- 1 × 1 m un 40 × 20 cm marles vai cita plāna auduma
- diegs un adata
Darba gaita
- Vispirms no marles piegriež gan lielo (50 × 50 cm) maisu, gan mazo (20 × 10 cm) maisiņu – sūkli, ar ko berzties.
- Kad izveidotas piegrieztnes (tās pēc izvēles var veidot gan lielākas, gan mazākas), sašuj kopā sānu vīles tā, lai izveidotos maisiņi.
- Maisos liek iekšā, piemēram, kaltētas bērza lapas vai citas pirtsslotas, der arī augu maisījumi pēc izvēles. Kad tie piepildīti, maisus aizšuj vai aizsien.
- Lielo maisu ieliek vannā, aplej ar verdošu ūdeni un atstāj uz 20 minūtēm, lai ievelkas.
- Pēc tam vannojas šajā viltotajā pirtī, noberžoties ar sūkli – mazāko maisiņu.
- Sajūta pēc vannas ir gluži tāda pati kā pēc pirts – karstums, ūdens pelde un aromāts teju neatšķiras.
Jo krāšņāka un daudzveidīga būs aromātu buķete, jo lielāks būs pirts efekts! Izvēlies bērzu, papardi, liepu un citus!
Labākie augi pirtij
- Pirtī noteikti vajag izmantot ozolzaru slotiņas – īpaši labi tās palīdz pēc dažāda veida slodzēm.
- Ļoti ieteicamas ir bērza slotiņas pirtī – izpētīts, ka tās lieliski attīra gan gaisu pirtī, gan cilvēku pašu. Bērza pirts slotas palīdz pret reimatismu un ja iekaisušas locītavas. Ticējumi vēsta, ka vislabāk slotiņas pirtij griezt no Jāņiem līdz Pēteriem un, ja iespējams, vecā Mēnesī.
- Liepu ziediem piemīt neatkārtojama, saldi silta smarža, un tajos ir daudz vērtīgu vielu. Liepziedu uzlējums ir labs saaukstēšanās reizē, tam piemīt pretiekaisuma, nomierinoša un klepu remdējoša iedarbība. Ja tēju notur ilgāk, līdz tā kļūst gluma, to var izmantot sejas tīrīšanai un ādas mīkstināšanai. Ar liepziedu uzlējumu var arī skalot matus, lai tie neizkristu, būtu spīdīgi un veselīgi.
Nervoziem cilvēkiem ieteicamas liepziedu uzlējuma vannas vai vienkārši uzturēšanās ziedošu liepu tuvumā.
- Dievkociņam piedēvē dziedinošas un imunitāti stiprinošas īpašības. Izkaltētus dievkociņa dzinumus, kas ievākti auga ziedēšanas laikā, var iejaukt arī zāļu tēju maisījumā – dievkociņam ir gremošanu uzlabojošas un ēstgribu veicinošas īpašības, kā arī sviedrējoša un savelkoša iedarbība.
- Arī pa pusei plaukušus ievziedu zarus var likt pirtsslotiņās – tie palīdzēs pret iekaisumiem un mazinās sāpes, tikai nedrīkst pārspīlēt, jo ieva var arī spēcīgi reibināt.