Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • 9. sērija Nesabendē muguru, tīrot sniegu!

    Dobes no nulles
    Indra Ozoliņa
    2. janvāris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Ja sniegu tīra pareizi, mugura necieš, taču tai dikti nepatīk vienlaicīga saliekšanās un sagriešanās kombinācijā ar sniega celšanu. Tas var izraisīt starpskriemeļu disku trūci un citas ķibeles ar muguru, kā arī, ja muguras kaites bijušas jau agrāk, tās var saasināties. Ja skriemelis vai disks nepareizu kustību laikā piespiedīs nervu vai tā saknīti, muskuļi savilksies, lai mazinātu noslodzi uz nervu. Tas radīs sāpes, un tad ieteicams vērsties pie ārsta vai fizioterapeita, kurš novērtēs traumas nopietnību un paskaidros, ko darīt tālāk.

    Konsultē KRISTAPS STARTS, rehabilitācijas centra Baltijas Fizioterapija fizioterapeits

    Tā kā sniega tīrīšana ir diezgan liela fiziska slodze, sirds slimniekiem būtu ieteicams to uzticēt tuviniekiem vai arī tīrīt sniegu ļoti uzmanīgi un ar regulāriem pārtraukumiem. Rodas jautājums – varbūt atmaksātos nopirkt sniega pūtēju vai traktoriņu, pie kura stiprina lāpstu? Sniega pūtējs ir laba lieta, it īpaši pašgājējs, taču, ja ārsts atļauj tīrīt sniegu un ja to dara pareizi, tad veselībai labāk būs to veikt ar lāpstu. Jo savā ziņā sniega tīrīšanu var salīdzināt ar vingrošanu vai svarcelšanu, staigājot pa nelīdzenu, nestabilu pamatu.

    Pareizas sniega tīrīšanas likumi

    1. Saģērbies vairākās kārtās, uzvelc cimdus, kas palīdzēs nodrošināt labu saķeri ar lāpstas rokturi, un piemērotus apavus, lai samazinātu kritiena risku.
    2. Vispirms viegli sasildi muskuļus. Pastaigājies 5 līdz 10 minūtes, izapļo plecu locītavas, pacel rokas uz augšu un nolaid uz leju, izapļo gūžas locītavas, muguras jostas daļu, delnu locītavas, elkoņus, izvingrini pirkstus.
    3. Tīri sniegu uz vietu, kur to sakrāj, lai samazinātu tā nešanas apjomu.
    4. Kanādas Arodveselības un drošības centrs (CCOHS) iesaka sniegu tīrīt ar ātrumu ne vairāk kā 15 kausu minūtē. Šādā tempā šķūrēšanas laikam nevajadzētu būt ilgākam par 15 minūtēm, un pēc tam jāietur 15 minūšu pārtraukums, kura laikā vēlams iedzert nedaudz silta bezalkoholiska dzēriena.
    5. CCOHS arī iesaka sniegu nekraut augstāk par 1,3 metriem un nemest tālāk par 1 metru. Metot ņem tikai tik daudz sniega, cik vari pacelt, un kājas pagriez uz to pusi, uz kuru met – negrozies viduklī!

    Kādai jābūt lāpstai?

    • Vieglai, tai nevajadzētu svērt vairāk par diviem kilogramiem.
    • Lāpstas roktu- rim jāsniedzas līdz krūšu augstumam, lai būtu mazāk jānoliecas uz priekšu.
    • Vēlams lietot lāpstu ar izliektu kātu, tas atslogos muguras lejasdaļu, jo lāpsta nav tik augstu jāceļ.
    • Visbiežāk lāpstām ir D formas rokturis. Pārliecinies, vai tas neiespiež plaukstas locītavu neveiklā pozīcijā.
    • Izvēlies lāpstu, kas vislabāk atbilst konkrētajam darbam. Ar liela izmēra lāpstu pārvietosi vairāk sniega, bet ceļot svars var būt pārāk liels. Sniega pacelšanai un izmešanai izmanto mazāku lāpstu (25–35 centimetrus platu). Mazāks kauss samazinās pacelto svaru un līdz ar to traumu risku. Proti, labāk biežāk pacelt mazu smagumu nekā reti – lielu.

    Veselīgās pozas

    Pēdas un ceļus turi gurnu platumā, lāpstu – tuvu ķermenim. Lielāko daļu ķermeņa svara pārnes uz priekšā izvirzīto pēdu. Ar kāju iegremdē lāpstu sniegā. Iesēdies ceļos, turi vēderu stingru, sasprindzini plecus un lāpstiņas.

    Pirms sniega celšanas ieelpo, sasprindzini vēdera muskuļus. Ceļot izelpo un izmanto kāju muskuļu spēku, vienlaikus pārvietojot ķermeņa svaru uz pēdu, kas ir vairāk aizmugurē. Mazliet, bet ne līdz galam iztaisno ceļus, noturi taisnu muguru. Ieelpo. Metot sniegu uz priekšu (nevis sāniem), izelpo h Šķūrējot sniegu, svaru galvenokārt balsti uz priekšējo kāju un visu laiku noturi stingrus vēdera muskuļus, lai ir atbalsts mugurai.

    TEV NODERĒS

    Gumijas lameļu slaucīšanas uzgalis SW400MP. Viens no multifunkcionālā rīka dux60 16 uzgaļiem, kas lieti noderēs terases vai taciņu attīrīšanai no sniega. Sniega segu gan nevajag sakrāt pārlieku biezu – līdz 10 cm. Darbojas ar vienu 18 v akumulatoru.

    Uzgalis birste BR400MP. Ja gribas vēl tīrāk, multifunkcionālajam rīkam DUX60 var pievienot tīrīšanas birstes uzgali BR400MP. Darbojas ar vienu 18 V akumulatoru.

    Lapu pūtējs DUB 184. Lapu pūtējs, kas noderēs arī ziemā – viegli, ātri un saudzīgi atbrīvojot skujkokus no sniega. Darbojas ar vienu 18 V akumulatoru. Viegls un kompakts – mierīgi var darboties ar vienu roku.

    Sadarbībā ar:

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē