Trīs mīti par nārtu vircu:
- Nātru virca ir labākais slāpekļa mēslojums dārzam.
Ne jā, ne nē. Ir maz zinātnisku pētījumu, kādas augiem derīgas vielas un cik daudz dažādos apstākļos augušas nātres satur un kādās devās kādiem nolūkiem lietojamas. Katrā ziņā ar slāpekļa minerālmēsliem nātru vircai grūti sacensties. - Nātru virca kā jau dabisks līdzeklis neko sliktu augiem nodarīt nevar.
Nē. Jebkurā gadījumā nātru virca lietojama, atšķaidot ar ūdeni, jo tajā vielu koncentrācija ir liela un var augus pat apdedzināt. - Nātru virca ārstē ļoti daudzas augu slimības.
Nē. Pret augu slimībām šo vircu gan nevajag lietot – tā neārstēs, kā to var izdarīt augu aizsardzības līdzekļi. Taču virca spēcina slimos augus un šādā veidā palīdz tiem pašiem uzveikt kaites.
Nātru vircai ir visai nepatīkams aromāts, un to kaut daļēji var novērst, piepilinot šķīdumam baldriāna tinktūru!
Nātru vircas recepte
Ņem kilogramu svaigu nātru un aplej ar 10 litriem ūdens. Uzliek vāku vai plēvi un atstāj fermentēties 7–12 dienas, ik dienu apmaisot, kamēr vairs neveidojas putas.
Atšķaidot koncentrācijā 1:10, mēslojums der rozēm, mēslojot reizi mēnesī līdz augustam. Atšķaidīta nātru virca noder arī tomātiem, kāpostiem, pētersīļiem, gurķiem, bet ne pupiņām, zirņiem un sīpoliem.
Atšķaidot koncentrācijā 1:50, nātru vircu izmanto laputu un daļēji tīklērču apkarošanai. Miglošana jāatkārto 2–3 reizes ar 7–10 dienu intervālu.