1. Kā pasargāt dīķi no koku lapām? Ainaviski skaista šķiet klasiska
Ainaviski skaista šķiet klasiska ainiņa – liels vītols, kura zari slīgst dīķa ūdens spogulī. Taču dīķim no šīs dailes maz labuma. Jo tālāk dīķis no kokiem, jo ilgāk tā gultne paliks nepiesārņota, jo lēnāk tas aizaugs un retāk būs jātīra. No lielajiem kokiem ūdenī nokļūst ne tikai lapas rudenī, bet visu gadu dažādas kritalas, ziedputekšņi u. c. Jo seklāka ūdenstilpe, jo drīzāk tās krasti kļūs dūksnaini, aizaugs. Vienkāršākais ieteikums būtu jaunu dīķi rakt pēc iespējas klajākā vietā. Jau esošiem dīķiem un kokiem jāsamierinās ar kopdzīvi, kāda tā ir. Taču jaunus kokus gan nevajadzētu stādīt tieši dīķa malā.
Lai cik labi tiks kopts dīķis, vismaz pēc 10 gadiem tam vajadzēs ģenerāltīrīšanu un remontu.
Pēc rudens lapkriša ir labs laiks veca dīķa tīrīšanai (ja ūdeni var nolaist). Ja krasti stingri, tīrīt ir pavisam viegli, jo agregāti var aizsniegt pat 15 metru tālumā. Pa ziemu grunts nosēdīsies, piepildīsies ar ūdeni, un vasaru dīķis sagaidīs skaists un dzidrs.
Lielam dīķim ilgi var nedarīt neko un ļaut, lai daba dzīvo savu dzīvi. Ja kādas lapu pļekas uzpeld krastā, tās nogrābj.
Mazam dārza dīķītim dažkārt iesaka pārvilkt tīklu, lai lapas nekrīt ūdenī. Taču nez vai tas ir pūļu vērts. Labāk ļaut, lai viss rit savu gaitu, bet pavasarī nelielo ūdenstilpni iztukšo, iztīra no visiem gružiem un atkal piepilda ar ūdeni. Turklāt dekoratīvos dīķīšus pirms ziemas labāk iztukšot arī no ūdens un nosegt.
2. Kā tikt vaļā no dīķa? Nopirkām māju, kuras dārzā ir mazs dīķītis. Vai drīkst to vienkārši aizbērt?
Ja tas ir mazs dekoratīvais dīķītis, kas izrakts tikai skaistuma dēļ (taču skaistuma maz un ūdens neturas), tad apnicīgo bedri var droši bērt ciet.
Taču, ja tas atrodas kādā dārza malā, izskatās sens, tad ar aizbēršanu nevajadzētu steigties. Der nogaidīt un pavērot, kas ar dīķi notiek tagad, rudens lietavās, un pavasara plūdu laikā. Iespējams, ka šī ūdenstilpne ir izrakta ar nolūku, lai pasargātu no applūšanas dārza zemāko daļu. Šādā vietā no dīķīša var atbrīvoties, ierīkojot meliorācija sistēmu, nevis tikai aizberot. Vardarbīgi aizbērtā dīķa vietā tik un tā krāsies ūdens, ja tas netiks novadīts.
Taču, pirms aizbērt dīķi, der izvērtēt labumus, ko tas dod.
Ja dīķī ūdens ir arī vasarā, varbūt labāk ir gultni iztīrīt un iegūt lielisku ūdeni dārza laistīšanai. Tas ir lētāks nekā no pilsētas ūdensvada ņemtais. Turklāt no urbumiem iztecinātais augiem patīk mazāk nekā dabas filtrētais.
3. Vēlos dīķi peldēšanai, taču nezinu, cik liels būtu tāds, kas pats spētu attīrīties?
Ja galvenā vēlme pēc ūdenstilpes ir peldēšana, tad drošākā izvēle ir baseins, nevis dīķis.
Pirms rakt dīķi, jāizlemj, kādu to vēlas un kam tas vajadzīgs. Ja vēlies, lai dīķī var peldēties, tam jābūt gana lielam un būs jāvelta daudz darba tā tīrīšanai.
Katrs dīķis un katra vieta ir īpaša. Labi var kalpot arī maza ūdenstilpe, kuru ar ūdeni apgādā avots. Taču, jo mazāks dīķītis, jo vairāk darba jāvelta tā kopšanai. Kā liecina pieredze, par pieklājīga izmēra un patstāvīgai dzīvei gatavu dīķi var uzskatīt tādu, kura laukums ir ap 0,1 ha (1000 kvadrātmetri). Vēl labāk notiek pašattīrīšanās un mazāk problēmu sagādā dīķis, kura izmēri ir ap 5000– 6000 kvadrātmetru. Līdz 0,5 ha liela dīķa būvei turklāt nevajag sarežģītu dokumentāciju.
Ja teritorija nav tik liela, lai atvēlētu tādu vietu dīķim, tad labāk peldēšanai iegādāties mākslīgu baseinu. Tas kalpos labi, būs viegli tīrāms. Naudas izteiksmē šāds pirkums būs pat lētāks nekā dīķa rakšana. Protams, tas neradīs nekādu skaistumu ainavai, taču, ja galvenā vajadzība ir peldēšana, tad šāda izvēle būtu pareizākā.
Pie ūdenstilpēm nevajadzētu stādīt lapu kokus. Tie birdinās lapas un citas kritalas, turklāt liela auguma koki var izdzert mazo dabīgo dīķīti.
4. Kāda ir garantija, ka dīķī būs ūdens?
Diemžēl nav retums arī gaisa dīķi – izraktas lielas bedres, kurās nav ūdens vai ir tikai žēlīga peļķīte pašā apakšā. Nav tā, ka vajag tikai rakt un ūdens noteikti parādīsies. Vieta ir jāpiemeklē ļoti prasmīgi. Pirms rakt dīķi, savā apkārtnē jāizpēta situācija ar virszemes ūdeņiem kopumā. Ja kaimiņiem ir skaisti dīķi, arī pašam ir cerības pie tāda tikt.
Dažkārt bezūdens dīķus izklāj ar speciālo baseinu plēvi. Taču tā nav izeja. Būve tiks vēl pamatīgi sadārdzināta, un problēmu būs vēl vairāk.
Ja nolemts rakt, tad vietas izvēlē nevar paļauties uz āderu meklētāju ieteikumiem vien. Ir gadījumi, kad uzaicina vairākus un katrs rāda citu vietu. Kur un kā rakt, precīzāk noteiks profesionāli dīķu racēji, kuriem ir pieredze, pieejamas dažādas kartes, instrumenti u. c.
Pirms rakt lielo dīķi, prātīgi sākt ar kontrolaku izveidi. Tā sev var aiztaupīt prāvu naudas žūksni par aplamā vietā un steigā veiktajiem dižrakumiem. Savukārt, kad dīķis izrakts, nevajadzētu steigt izlīdzināt vai kā citādi tikt vaļā no zemes kalna. Ja tomēr ūdens neparādās, tad būs, ar ko šo kļūdu novērst. Protams, gribas uzreiz skaisto rezultātu, taču tik liela mēroga zemes darbos ir labāk paciesties un nogaidīt.
5. Vai rudenī var rakt dīķi?
Dīķi var rakt, kamēr zeme nav sasalusi, taču daudzi racēji rudenī ieziemo savu tehniku līdz pavasarim. Vispareizāk būtu nogaidīt vasaru, kad ir īstā dīķu rakšanas sezona. Tad līdz nākamā gada pavasarim grunts nosēdīsies, iekrāsies ūdens un dīķis jau sāks izskatīties pēc dīķa. Taču pilnībā savu skaistumu (vai arī problēmas un nepilnības) ūdenstilpe parādīs pēc diviem dzīves gadiem.
6. Vai amūri attīrīs aizaugušu dīķi?
Tādas zivis kā amūri tiešām labi palīdz aizauguša dīķa attīrīšanai. Taču tie nevar aizvietot dīķa tīrīšanu. Zivis gan izēdīs zaļo masu, bet nogulas dīķa apakšā ne. Turklāt nevar cerēt, ka, ielaižot aizaugušā dīķī mazus amūriņus, tie strauji atrisinās problēmas. Viņus pašus apdraud briesmas. Piemēram, tos var aprīt dīķī jau mītošās līdakas un asari vai ūdri, ūdeles, zivju gārņi. Arī makšķernieki amūrus uzskata par lielisku guvumu.
Lai lieta ar amūriem būtu drošāka, dīķī var ielaist jau lielus, dūšīgus, vismaz kilogramu smagus amūrus. Vislabākais rezultāts – ja tos ielaiž jaunā dīķī, kurā vēl ir maz aizauguma. Taču jārēķinās, ka amūri ir lieli ēdāji, tāpēc var gadīties, ka izēstajā dīķī nāksies bērt pļautu zāli un zivju barību, lai tuklīši nemirst badā.
7. Kādi dīķīši ir modē?
JĀ! Modē ir ūdens spogulis lielos dekoratīvos traukos. Tās var būt gan bļodas, gan lielas kastes. Jo lielākas, jo skaistāk. Šādus traukus var pārvietot atkarībā no dārza vai augu kompozīcijas. Arī traukos var iestādīt ūdensaugus, ierīkot strūklaku. Vispraktiskāk, ja šie trauki ir no metāla. Keramikas vai betona traukus pirms ziemas iztukšo un glabā sausumā.
NĒ! Dārzu modi atstāj ar akmeņiem apliktās bedres un plastmasas vannītes. Tās reti izdodas gaumīgas, turklāt prasa lielu kopšanu – vairākas reizes sezonā jāizlaiž ūdens, jāmazgā gan tilpnes, gan akmeņi u. c.