Kāpēc vēl nav ogu?
Būtībā, ja iestādīti divus gadus veci krūmi un tie tiek labi kopti, krūzīte ogu būs jau otrajā gadā, un tad ar katru gadu arvien vairāk un vairāk. Savu ražas pilnbriedu krūms sasniedz aptuveni desmitajā gadā – tad var novākt arī desmit kilogramu ogu no krūma. Bet dažreiz ogu nav un nav… Tam ir dažādi iemesli.
Diemžēl, ja ziediņu un ogu nekad nav bijis, to, visticamāk, arī nebūs. Viena no tipiskākajām kļūdām (es gan ceru, ka tāda vairs neeksistē), kāpēc tā notiek, – nepareiza stādu izaudzēšana. Agrāk poļiem un rumāņiem bija populāri pavairot krūmmellenes ar meristēmām (šī metode ļauj īsā laikā no viena pumpura iegūt tūkstošiem stādu), un, ja šajā procesā kļūdās, ogu tiešām nekad nebūs. Esmu to piedzīvojusi. Tāpat atkarīgs, no kādiem mātes augiem paņemti spraudeņi, kādā veidā tie audzēti, kas tiem nodrošināts… Ja tehnoloģijā notikusi kļūda, pie ogām tikt nesanāks, pat izcili kopjot krūmus, un tad labāk iegādāties jaunus stādus.
Ja kaut kad ziediņi bijuši, bet krūmi neražo, nīkuļo, tam par iemeslu var būt bora trūkums. Šogad daudziem nav ieriesušies pumpuri, jo pagājušā vasarā bija vien plus 17 grādu dienā un neieriesās pumpuri šī gada ražai, jo mitruma un vēsuma dēļ bija traucēta bora uzņemšana. Augi palika pusbadā un tādā situācijā nespēja neko radīt. To var atrisināt, dāsni pamēslojot krūmus ar komplekso ūdenī šķīstošo krūmmelleņu mēslojumu, kura sastāvā ir bors.
Arī augsts gruntsūdeņu līmenis un tātad nemitīgs mitrums var likt krūmmellenēm nīkuļot. Citreiz dzeltē lapas, ir maziņas – tas var liecināt, ka krūmam vienkārši nepatīk pašreizējā vieta. Tad ir lielisks risinājums – pārstādīšana. Saskaņā ar visiem priekšnoteikumiem, kurus nupat izlasīji!