Vārds īriss cēlies no sengrieķu valodas, tulkojumā nozīmē varavīksne. Latvijā īrisus agrāk devēja par zobenlilijām – šāds nosaukums sastopams agrākos dārzkopības katalogos un ir burtisks tulkojums no vācu valodas Schwertlilien. Lieto arī nosaukumu skalbes – šādi sauc Latvijā savvaļā augošās divas īrisu sugas: purva skalbi, kas zied ar lieliem, dzelteniem ziediem jūnija sākumā, un Sibīrijas skalbi ar violeti ziliem ziediem. Visintensīvākais selekcijas darbs notiek ar augstajiem lielziedu bārdainajiem īrisiem, kas zied jūnijā.
Bārdiņa
Īrisu ziedam uz trim apakšējām ziedlapām atrodas bārdiņa – veidojums no daudziem sīkiem sarveida matiņiem, kas atgādina birstīti. Tā var būt krēmbaltā, dzeltenā, oranžā, sarkanoranžā, zilā vai purpurvioletā krāsā, un – jo lielāks, uzkrītošāks kontrasts starp ziedlapiņu un spico bārdiņu, jo zieds krāšņāks. Tās dēļ šie skaistuļi ieguvuši vārdu bārdainie īrisi.
Viena no spilgtākajām
Mūsdienīgo augsto bārdaino īrisu galvenā iezīme ir pret zieda centrālajām, augšējām ziedlapām perpendikulāri novietotas apakšējās ziedlapas. Šādi zieds izskatās daudz lielāks un graciozāks. Daudz pūļu pielikts, lai uz viena kāta iegūtu vismaz septiņus ziedus un lai ziedlapu malas būtu bagātīgi kruzuļotas. No pašas radītajām šķirnēm selekcionārei īpaši mīļas ir: Mirdzīte – pirmā pašas radītā šķirne, Saules lokā – krēmbalta ar tumši dzeltenu bārdiņu, Baltais prieks – audzelīga, bagātīgi ziedoša šķirne ar baltiem ideālas formas ziediem, Edija – sārtas augšējās un purpurvioletas apakšējās ziedlapas, Annele – persikoranža ar bordo un zili melnā Pīķa dāma.
Īrisiem patīk
- Saulaina vieta, kur zeme ātri iesilst.
- Caurlaidīga, irdena smilšmāla augsne ar pH 7,5. Netīk mitras ieplakas.
- Pelni un mēslojums, kura sastāvā ir ļoti maz slāpekļa. Piemēram, NPK 6–12–36.
Kad stādīt un pārstādīt?
Vienā vietā augstie īrisi var augt 3 līdz 4 gadus. Labākais pārstādīšanas laiks ir jūlijs. Augstos bārdainos īrisus var pārstādīt arī to ziedēšanas laikā, jo tad jaunās saknītes, kuras tikai sāk veidoties, tiek mazāk traumētas.
Īrisi jāstāda sekli, lai sakneņa virspuse būtu redzama. Uz ziemu jauno stādījumu piededz ar egļu zariem. Bet ne kūdru!
Zieds vāzē
Ziednesis jānogriež līdz pašai zemei, tieši virs sakneņa. Citādi atstātajos 10–30 cm garajos stublājos var iemesties puve. Augstie bārdainie īrisi vāzē labi plaukst, izzied līdz pēdējam pumpuram. Viens atsevišķs zieds zied tikai trīs četras dienas, bet uzreiz zied nākamais un aiznākamais – noziedējušos izgriež. Ūdeni vāzē lej mazāk par pusi, lai kāti nesāktu bojāties.
Burtu apzīmējumi
Lai vieglāk saprastu, kādā krāsā zieds ir, īrisu katalogos šķirņu aprakstos izmanto burtu simbolus. Zieda augšējās ziedlapiņas apzīmē ar burtu S, apakšējās ziedlapiņas – ar burtu F un bārdiņas – ar burtu B.
Smarža
Atkarībā no šķirnes īrisi var smaržot mazliet, vidēji vai spēcīgi, pat nepatīkami asi, taču kopkorī jūnija novakarē tie veido brīnumjauku, īpašu aromātu. Attēlā. Aija, augstais lielziedu bārdainais īriss, autore – Ilga Viņķele, 2015. gads. Ceriņvioletā krāsā, apakšējās ziedlapas mazliet košākas ar plašu brūnu iekrāsojumu ziedlapu malās, bārdiņa dzeltena. 75 cm garš, stabils, sazarotu ziedkātu, 7–9 ziedi. Izmantota Aldoņa Vēriņa Īrisu Avīze.