Piecas gaitas
Bet kas tad tik īpašs šajos mazajos, necilajos zirdziņos? Tīras asinis – jā. Nosvērts raksturs – tā runā. Fotogēniski – pavisam noteikti. Izrādās, islandiešiem piemīt arī talants, kas ir vēl tikai pāris zirgu šķirnēm – viņiem ir piecas dabiskās gaitas. Proti – tie māk pārvietoties piecos dažādos veidos. Klasiski zirgu šķirnēm ir trīs gaitas – soļi, rikši un lēkši.
Papildus šīm gaitām Islandes zirgiem ir arī aida un tolta.
Aida ir ļoti ātra gaita, kurā zirgam vienas puses priekškāja un pakaļkāja kustas vienlaikus. Šī gaita kārtīgi jāapgūst ne vien zirgam, bet arī jātniekam – tā prasa lielu koncentrēšanos, fizisku spēku un līdzsvara noturēšanu. Aidā ir lidojuma brīdis, kad visas kājas atrautas no zemes. Ja Islandes zirgs izpilda aidu, kurā nav lidojuma fāzes, tad tā tiek uzskatīta par nepilnvērtīgu un saukta pat par cūkas aidu, un cilvēkam, kas jāj ar zirgu, tā ir ārkārtīgi nepatīkama.
Savukārt tolta ir Islandes zirgu firmas zīme – tā ir pārvietošanās ātrā, līganā solī ar augsti paceltām kājām. Jātniekam šī pārvietošanās ir ļoti ērta un patīkama, jo nav brīža, kurā zirgs būtu atrāvis visas četras kājas no zemes – tā ir stabila un līdzena. Uzskata, ka šī gaita attīstījusies, zirgiem piemērojoties Islandes mežonīgajam reljefam, kur akmeņu lauki mijas ar klintīm, upēm un ledājiem, tāpēc bija nepieciešams iet augsti paceltām kājām tā, lai saimniekam būtu ērti.
Jāpiemin, ka ne visi Islandes zirgi piedzimst ar prasmi iet visās piecās gaitās, bet tie, kas to māk vai apgūst, uzskatīti par izciliem šķirnes pārstāvjiem. Mūsdienās gan šī prasme zirgiem iedzimst aizvien retāk, iespējams, tādēļ, ka zirgi vienkārši piemērojas jaunajiem apstākļiem – tiem vairs nevajag šķērsot sarežģītus apvidus, tātad mākai pārvietoties toltā gluži vienkārši vairs nav praktiskas nozīmes.