• Vikingu audzināts mednieks — norvēģu pelēkais aļņusuns

    Mājas mīluļi
    Vineta Vizule
    9. marts, 2023
    1 komentārs

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: No privātā arhīva
    4/6Latvijā - retums

    Latvijā - retums

    Kā patstāvīga šķirne norvēģu alņusuņi atzīti 1877. gadā, kad pirmoreiz piedalījās Norvēģu mednieku asociācijas rīkotajā medību suņu izstādē. Pēc tam drīz vien tika izveidota to ciltsgrāmata un uzrakstīts šķirnes standarts. Jau deviņpadsmitā gadsimta beigās šķirne strauji kļuva populāra, suņus demonstrēja izstādēs Oslo. Par aļņusuņiem sāka interesēties arī aiz Norvēģijas robežām, un mūsdienās tos audzē Lielbritānijā, Kanādā, ASV un citās valstīs.

    Daudzus suņumīļus ir apbūris aļņusuņu nelielais, proporcionālais augums, sudrabpelēkais kažoks, draudzīgais un pašapzinīgais raksturs, to bezbailība, izturība, lojalitāte un daudzas citas īpašības. Īpaši šo šķirni iecienījuši mednieki. Arī Latvijā ir pa kādam šīs šķirnes pārstāvim, tie piedalās starptautiskās izstādēs, kur gūst labus rezultātus.

    Piemēram, vairāku norvēģu pelēko aļņusuņu metienu vecāki ir Norvēģijā dzimusī Rasma un Somijā dzimušais Rico. Abi suņi, kas iedzīvojušies mūsu klimatā, ir veiksmīgi piedalījušies daudzās medībās un bijuši izstāžu čempioni. Arī viņu atvases apguvušas visas nepieciešamās medību prasmes, pat nokārtojušas eksāmenu asinspēdu dzīšanā un ir sagatavotas mežacūku medībām.

    Pieredze

    KASPARS VAIŠĻA, Norvēģu aļņsuņa POSENDORF CHANEL saimnieks:

    Jaunjelgavietis Kaspars Vaišļa ir aizrautīgs mednieks – šis vaļasprieks viņa ģimenē iecienīts jau vairākās paaudzēs. Tēvam uz mežu līdzi devušies takšu šķirnes pēdu dzinēji, bet Kasparam bērnībā bijis sapnis audzināt pašam savu medību suni. Pirms diviem gadiem sapnis realizējās – nu viņa medību līdzgaitnieks ir 2017. gada vasarā dzimusī norvēģu pelēkā aļņusuņa kucīte vārdā Posendorf Chanel, ikdienā saukta vienkārši par Šaneli. «Kā sieviešu iemīļotās smaržas,» pasmejas Kaspars. Viņa mīlules vecāki ir Latvijā (māte) un Igaunijā (tēvs) reģistrētie aļņusuņi.

    Šo šķirni Kaspars izvēlējies, jo šķitis, ka būtu lieliski iegūt palīgu, kurš tiktu galā ar lielajiem meža dzīvniekiem – aļņiem un briežiem.

    Kaspars slavē, ka viņa Šanele ir gudra jau no dzimšanas. Tas laikam esot atkarīgs no instinktiem, kas pārmantoti no vecākiem. Kopš trīs mēnešu vecuma Kaspars pats apmācījis suni, nu abi piedalās gan medībās, gan izstādēs – Šanele ir Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Krievijas čempione pieaugušo suņu kategorijā.

    Pēc rakstura Šanele ir draudzīga, uzaugusi kopā ar bērnu un kaķi, vēl patlaban tos uzskata par saviem kopanjoniem. Ikdienā Šanele dzīvojas pa Jaunjelgavu, sargā māju. Pret svešiniekiem ir ieturēta – mēdz apriet garām braucošos velosipēdistus, bet ciemiņus sētā šķiro, intuitīvi apjaušot, kurš varētu būt saimnieka draugs. Mežā Šanele ir savas šķirnes paraugs – spēj divas trīs stundas aktīvi dzenāt un apriet augumā daudz raženākos lomus – briežus un aļņus.

    Nākamā lapa

    1 komentārs

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē