Lupstāju sakne
Ļoti populārs garšaugs senajās lauku sētās. To bieži pievieno svaigajiem salātiem.
Kā žāvē un uzglabā? Saknes noskalo, sagriez un žāvē 35–40 grādu temperatūrā. Gatavo drogu uzglabā slēgtā traukā, jo tā uzsūc mitrumu no apkārtējās vides, tāpēc var ātri sākt pelēt. Sakne, pareizi uzglabāta, būs derīga trīs gadus.
Kad lieto? Lupstājs ir viens no spēcīgākajiem urīndzinējiem, tāpēc palīdz tikt galā ar dažādām tūskām – gan nieru vai sirds mazspējas, gan karstuma radītām. Tas veicina gremošanas sistēmas darbību, novērš gāzu veidošanos un uzkrāšanos zarnās, klepus laikā palīdz ar atkrēpošanu. Ietekmē dzimumdziedzeru darbību: sievietēm tas regulē menstruālo ciklu, bet vīriešiem stimulē dzimumspēju.
Kā lieto?
Gatavo uzlējumu. Tējkaroti sasmalcinātu drogu aplej ar glāzi verdoša ūdens un ļauj ievilkties, kamēr atdziest. Tad izkās un izdzer piecās vai sešās reizēs dienas laikā.
Samal. Pulveris būs laba garšviela, ko pievienot ēdienam, ja gribas asumiņu, taču nepārspīlē, jo lupstājam ir spēcīga garša.
!Saknes var ievākt jebkuros laikapstākļos, arī lietū, jo tās pēc izrakšanas tik un tā jāskalo tekošā ūdenī, liekais mitrums jānotecina un tad jāžāvē.