Ja tev ir lauki vai vasarnīca, vai arī tu dzīvo provincē (pat ja esi vasaras mēnešiem noīrējis istabu privātmājā ar dārzu), vari itin viegli sagādāt vasarīgu noskaņu arī savam trusītim vai jūrascūciņai.
Lai dzīvnieciņš varētu augām dienām uzturēties svaigā gaisā, viņam jāsameistaro āra voljērs. Tā nav pārāk sarežģīta parikte, galvenie izejmateriāli ir koka brusas un metāla siets, un vienkāršākus voljērus var uztapināt pat cilvēks bez īpašām galdnieka iemaņām. Taču, ja vēlies, lai voljērs izdaiļotu dārzu un izskatītos dekoratīvi, nāksies meklēt ne tikai labus galdniekus, bet arī izstrādāt oriģinālu projektu.
Latvijā mazo dzīvnieciņu voljērus neražo neviena galdniecības firma (to augstākā pilotāža ir suņu būdas), tāpēc ASTES veica virtuālu reidu pa ārzemju dzīvnieku mēbeļu ražošanas firmām. Piedāvājums patiesi pārsteidza gan ar projektu dažādību, gan augstajām cenām, gan pašu faktu, ka par tik nesvarīgiem dzīvnieciņiem kā truši un jūrascūciņas (piemēram, suņi tiek uzskatīti vismaz desmit reizes svarīgāki!) rūpējas neskaitāmas ražotnes. Tas liecina, ka ārzemēs tiek augstu vērtētas rūpes par jebkādiem – pat vismazākajiem – mājdzīvniekiem.
Cilvēki pret saviem mīluļiem izturas daudz nopietnāk un ar lielāku cieņu pret viņu nosacītajām prasībām pēc komforta. Taču ārzemēs ražoto voljēru cenas ir šokējošas. Vai te kāds sabiedrības vidusslāņa cilvēks var un grib sava truša vasaras rezidencei iztērēt 500 eiro? Bet, iespējams, šie voljēri ir tādas naudas vērti, un vaina ir mūsu domāšanā un soclaikos iepotētajā attieksmē pret dzīvniekiem kā nenozīmīgiem radījumiem. Galu galā – gan truši, gan jūrascūciņas dzīvo gandrīz tikpat ilgi kā kaķi un ilgāk par liela auguma suņiem. Tātad – āra voljērs tiek pirkts gandrīz uz 15 gadiem, un tā ir nopietna mēbele. Tiesa, tas agri vai vēlu cietīs no trušu un jūrascūciņu zobiem, bet arī automašīna jāpielabo gandrīz katru gadu…
Āra voljēra priekšrocības:
- dzīvnieks uzturas svaigā gaisā,
- ēd svaigu zālīti (šajā ziņā vērtīgāki ir pārvietojamie voljēri).
Āra voljēra trūkumi:
- karkass veidots no koka, tāpēc dzīvnieki to var sagrauzt, un saimniekam sagrauztās vietas jārestaurē,
- ja ir pārvietojams, jāatrod telpa, kur to glabāt ziemā.