Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Vai ziemā drīkst izgriezt augļu kokiem zarus?

    Dārzs
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    8. decembris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Sausus un slimus augļu koku zarus drīkst izgriezt arī janvārī un februārī, taču kopumā ar koku apstrādāšanu ziemā nevajag steigties. Konsultē: Dr. agr. Edgars Rubauskis, dārzkopības institūta vadošais pētnieks.

    Prom sausos un slimos!

    Zarus izgriež, lai ābeles, bumbieres un citus augļu kokus atbrīvotu no liekās koksnes un nevajadzīgiem zariem, kas velti patērē koka spēku. Janvāra beigās un februārī drīkst izgriezt visus sausos, bojātos un slimos zarus. Tiesa gan, bezlapu periodā tos ir grūti pamanīt, taču, ja gadās ieraudzīt izteikti sausus zarus ar atlobījušos, atkārušos mizu, no tiem jāatbrīvojas.

    Taču jāatceras – ja zarus izgriež ziemā, ieteicams atstāt lielākus zaru celmus, kurus vēlā pavasarī, ja nepieciešams, var nozāģēt līdz valnītim. Tas ir būtiski, lai gadījumā, ja uznāk sals, koka audi, jo sevišķi kambijs, neapsalst un netiktu bojāti stumbri.

    Tomēr Edgars Rubauskis uzsver: «Ja runājam par cilvēku, kurš kopj savu mazdārziņu, es teiktu, ka nav jēgas steigties. Janvārī, februārī vēl ir pāragri darboties ar zāģi dārzā! Patiesībā no zāģēšanas nelaikā var būt vairāk skādes nekā labuma. Ja nu izzāģējam zarus, kas būtu labi pārziemojuši? Tā kā ziema mums vēl droši vien būs, teikšu tā: ja runa ir par sausiem un bojātiem zariem, izzāģējam tos, bet citādi nevienam neiesaku steigties – pagaidīsim martu, aprīli, kad ir īstais laiks, lai izzāģētu zarus un veidotu augļu koka vainagu.» Ja dārzā ciemojies zaķis un bojājis jauno kociņu stumbrus, no brūcēm ņem nost atplēsto, apstrādā ar Lerānu un, tiklīdz tas apžuvis, pa virsu klāj potvasku.

    Nelielas brūces var atstāt, lai saule tās apžāvē, bet lielākās tomēr labāk apstrādāt ar aizsardzības līdzekli Lerāns – tas palīdz pasargāt koku no kaitīgo organismu radītiem bojājumiem.

    Noteikti nedrīkst izmantot potvasku, jo tas traucē brūcēm apžūt.

    Vai grādiem ir nozīme?

    Reizēm janvāris pārsteidz ar plus 3–5 grādiem, ko būtībā varētu pielīdzināt agram un vēsam pavasarim. Varbūt var droši ķerties pie zāģēšanas, ja ārā ir plus 5, pat plus 8 grādi? Edgars Rubauskis tam nepiekrīt, skaidrojot: «Mēs nevaram zināt, kādi laikapstākļi būs vēlāk. Turklāt plus 5 un mazliet vairāk grādu ir labvēlīgi augļu koku vēža attīstībai, jo ir arī mitrs un zemā temperatūrā brūces ilgstoši neapžūst, un tas var veicināt brūču inficēšanos. Citreiz pat maijā bija sniegs, tāpēc vienkārši jāgaida pavasaris ar siltu saulīti.»

    Saules gaisma ir labākais dezinfekcijas līdzeklis, siltākā laikā kokam brūces arī ātrāk apžūs.

    Sagaidīt īsto laiku

    Augļu koku, sevišķi ābeļu un bumbieru, vainagu veidošanai īstais laiks ir marts un aprīlis. «Jāsaprot viena lieta – ja vēlā ziemā vai agrā pavasarī, kad dabā ir miera periods, veic augļu koku vainagu veidošanu, tiek provocēta augšana. Tāpēc vainagus ziemā vai agrā pavasarī parasti veido novecojušiem kokiem bez jauniem dzinumiem, lai rosinātu to augšanu.

    Ja pieaugums nav nepieciešams, vainaga veidošanu var atlikt uz vēlāku laiku – aprīļa beigām, maiju vai pat vasaru. Ja zaru izzāģēšanu veic vasarā, tas augļu koku tik daudz neprovocē uz augšanu, vietā un nevietā neveidojas tā sauktie ūdenszari.»

    Ielāgo!

    • Jo agrāk pavasarī veic zaru izgriešanu, jo vairāk tiek provocēta jaunu dzinumu veidošanās un augšana. Ja tas nav nepieciešams, šo darbu labāk atlikt uz vēlāku laiku.
    • Atkarībā no likvidējamā zara resnuma būs nepieciešams zāģis vai šķēres. Vislabāk izmantot speciāli augļu koku zaru izzāģēšanai paredzētus instrumentus, kas neveido plūksnainas brūces.
    • Nelielus zarus izzāģē līdz ar zaru valnīti. Zaru celmu atstāj lieliem zariem.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē