Raksts no žurnāla Ievas Māja arhīva
Konsultē Māris Goldbergs, sertificēts Latvijas Amatniecības kameras krāšņu podnieks un kamīna licēja amata meistars Raivis Būmanis, kaminiplus.lv veikala vadītājs.
- Čuguna krāsniņai degšanas režīmu galvenokārt regulē ar tai paredzēto gaisa padevi, bet var uzstādīt arī kaut ko līdzīgu aizbīdnim, taču tas kalpos kā vilkmes regulators – ar to varēs samazināt dūmu plūsmas caurlaidi, pilnībā nenoslēdzot dūmcauruli. Ja ir vēlēšanās, lai krāsns kuras lēnāk, tad brīdī, kad malka ir labi aizdegusies, vilkmes regulatoru var pievērt – krāsniņa turpinās darboties rāmāk. Bet, pirms atvērt krāsns durvis, lai pieliktu malku, arī vilkmes regulators ir jātver, lai istabā neienāk dūmi. Pēc tam vilkmes regulatoru var atkal aizvērt.
- Pārkurināt var jebko, ja kurina ilgi un intensīvā režīmā. Atverot gaisa padevi līdz galam vaļā, krāsniņa kurēsies rūkdama un piedzīvos termisko šoku, kā rezultātā čuguna vai metāla krāsnij kāda detaļa, kas ir tiešā saskarē ar uguni, var deformēties vai tajā var veidoties plīsums. Tādēļ ir jāseko līdzi gaisa padevei. Pareizi būs tā – kad krāsns tikko iekurināta, gaisa padevi palielina, jo no malkas izgaro mitrums un degšanai ir nepieciešama intensīvāka gaisa plūsma, bet, kad malka labi iekūrusies, gaisa padevi samazina.