Vides aizsardzības klubs (VAK) iesaka
Vides aizsardzības klubs ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu ir pētījis Latvijā nopērkamos trauku mazgājamos līdzekļus. Tiem veiktas toksiskuma analīzes, salīdzināts sastāvs, ko uz iepakojuma norādījuši ražotāji. Pamatojoties uz šo pētījumu, VAK iesaka šādus trauku mazgājamos līdzekļus (gan bioloģiskos, gan plaša patēriņa):
«Sonett»,
«Zoluška»,
«Ream CleanCare»,
«Sodasan»,
«Mini Risk»,
«Zilgme balzams»,
«Amway»,
«Safo»,
«Frosch»,
«Surcare»,
«Ream ultra plus»,
«Ecover»,
«Mairi Kron Star Balsam»,
«Neutral»,
«Bis»,
«Pur balsam»,
«Klar Eco»,
«Faith in nature»,
«Sodasan».
Kāpēc ieteicams lietot bioloģiskos trauku mazgāšanas līdzekļus, ar ko tie labāki par plaša patēriņa trauku mazgāšanas līdzekļiem?
Visi bioloģiskie trauku mazgāšanas līdzekļi ir sertificēti un nesatur sintētiskās smaržvielas un krāsvielas, ģenētiski modificētas vielas, hloru, konservantus, enzīmus. Visas virsmas aktīvās vielas iegūtas no augu izcelsmes izejvielām, tāpēc tās 100% bioloģiski sadalās. Traukus dezinficē citrusu ēteriskās eļļas. Bioloģiskie trauku mazgāšanas līdzekļi, kas paredzēti trauku mazgāšanai ar rokām, nekairina ādu, tāpēc ir piemēroti cilvēkiem, kuriem novēro alerģiskas reakcijas. Ar bioloģiskajiem trauku mazgājamiem līdzekļiem ieteicams mazgāt bērnu traukus.
Ieteikumi «zaļai» trauku mazgāšanai
· Ieteicams izvēlēties koncentrētus mazgāšanas līdzekļus, jo viens to iepakojums kalpos ilgāk nekā parastais, viena mazgāšanas reize izmaksā mazāk, turklāt atkritumos nonāk mazāk iepakojuma.
· Lai mazgājamā līdzekļa daļiņas nepaliktu uz traukiem un nākamajā ēdienreizē netiktu «apēstas», trauki pēc mazgāšanas jānoskalo.
· Rokas pēc trauku mazgāšanas jānoskalo, jo ikviens trauku mazgājamais līdzeklis, arī bioloģiskais, tomēr ir kairinošu vielu kopums.
· Traukus var mazgāt, izmantojot dzeramo sodu. Soda ir dabisks produkts, kas neietekmē ne vidi, ne veselību, taču labi nomazgā arī taukainus traukus.
· Katlus un pannas var berzt un mazgāt,
izmantojot vārāmo sāli.
Foto no interneta.
Rakstu sērija tapusi ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.