Visiem augiem ir savs bioenerģētiskais lauks, kas atstāj ietekmi gan uz cilvēkiem, kas uzturas to tuvumā, gan uz telpu, kurā atrodas paši augi. Zinātnieki nākuši klajā ar atziņu, ka augi spēj ne tikai sazināties savā starpā. Tie arī lasa cilvēka domas un pat iedarbojas uz tām… Ja kaimiņus, ar kuriem draudzīgi jāsadzīvo zem viena jumta, varam izvēlēties visai nosacīti, tad sev tīkamāko, garīgi radnieciskāko augu piemeklēšana ir pašu ziņā.
«Augiem tiešām piemīt īpašības, ar ko tie iedarbojas uz cilvēka noskaņojumu un pašsajūtu. Lapu krāsa, daudzveidīgie ziedi ar krāsu un smaržu ietekmē cilvēku zemapziņas līmenī. Katrai krāsai ir savs viļņu garums un elektromagnētiskās svārstības, ko cilvēks uztver ar fotoreceptoriem, kas atrodas acīs, ādā, gļotādā.
Tas nozīmē, ka krāsa iedarbojas uz cilvēka redzi, fizioloģisko stāvokli, sajūtām, reakciju. Jebkura krāsa var palielināt cilvēka darbspējas vai tās nomākt. Augi, kas mums apkārt, ir dzīvās dabas daļa, kas tāpat atrodas nepārtrauktā attīstībā un kustībā. Izvēloties augus, jāņem vērā to enerģētika, lielums, forma un telpa, kurā tie atradīsies. Psiholoģiski pozitīvu ietekmi var radīt pat pāris nelielu augu, ja vien tie ir tīkami to saimniekam,» stāsta Indra Ešenvalde
Fizioloģiski zaļā krāsa labvēlīgi ietekmē cilvēka redzi, nomierina un harmonizē nervu sistēmu, uzlabo sirdsdarbību. Zaļās krāsas ietekmē cilvēkiem ir vieglāk sarunāties, atrast kompromisus sarežģītās situācijās.
«Sev tīkamus augus vislabāk izvēlēties tam cilvēkam, kurš dzīvos, strādās vai ilgstoši atradīsies konkrētā vidē, jo augi un cilvēki, paši to pat neapjaušot, savstarpēji dibina attiecības, kuras ietekmē gan vienus, gan otrus. Bieži gadās, ka augs, kas cilvēkam nepatīk, nīkuļo un beigās iet bojā, kaut gan tam nodrošināti ideāli augšanas apstākļi. Augi spēj ne tikai uzsūkt ogļskābo gāzi un izdalīt skābekli.
Katram augam piemīt bioenerģētiskais lauks, ar ko tie ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti. Viens no galvenajiem priekšnoteikumiem, lai augi būtu estētiski pievilcīgi un mūs patiešām priecētu, ir to labsajūta, ko nodrošina pareiza kopšana un pietiekama gaisma,» uzsver Dace Grīviņa.
9 iemesli, kāpēc tev vērts draudzēties ar telpaugiem
- Tas ir visizdevīgākais un lētākais līdzeklis gaisa attīrīšanai un mitrināšanai.
- Lieli telpaugi spēj mazināt apkārtējās vides radītos trokšņus.
- Telpaugus pārvietojot vai grupējot citādi, mainīsi telpas dizainu.
- Tie ir ļoti labi telpas sadalītāji atvērta tipa plānojumā.
- Tie palīdz saglabāt līdzsvarotas attiecības.
- Telpaugi būtiski mazina redzes saspringumu, jo atstaro dzelteni zaļo krāsu spektru.
- Ļoti daudzi telpaugi zied tad, kad vairums augu krāj spēkus un guļ ziemas miegā.
- Telpaugu kopšana ir estētiski rosinošs veids, kā sakārtot domas, rast kompromisu pašam ar sevi.
Izvēloties augus telpām, kurās pavadi dienas lielāko daļu, ņem vērā ne tikai augam piemērotus apstākļus. Ieklausies, ko sirds saka priekšā, – ja kārotais augs iepatīkas acumirklī, ja tā tuvumā jūties labi, tātad tas ir tavējais!
Ja saņem dāvanā telpaugu, kas tev nepatīk, labāk to kādam atdāvini tālāk. Ja tavā un auga starpā neveidojas abpusēji labvēlīgas attiecības, zaļais draugs nīkuļos vai iznīks, pat ja nodrošināsi tam ideālus augšanas apstākļus.
Mūsdienu modernajā būvniecībā izmanto ļoti daudz sintētisku, neelpojošu, neveselīgu materiālu, kas rada slikto telpu sindromu. Pareizi izvēlēti augi spēj absorbēt ķīmiskās vielas, ko izdala celtniecības materiāli, tā uzlabojot cilvēka labsajūtu telpās. Savukārt toksiskās vielas un magnētiskā lauka starojumu, ko rada datortehnika, gan darba vidē, gan mājās spēj mazināt datora tuvumā izvietoti pareizie augi.
Telpaugi ar POZITĪVU enerģiju
- Acālija (Rhododendron simsii) – draudzības augs, kas ienes telpā prieku, noārda kaitīgās ķīmiskās vielas. Nomierina, stiprina nervu sistēmu.
-
Sanpaulija (Saintpaulia) rada labu garastāvokli un pozitīvu noskaņu, iedarbojas aktivizējoši un harmonizējoši. Sanpaulija
- Stīgu akmeņlauzīte (Saxifraga stolonifera) palīdz izprast sarežģītas situācijas, īstenot kopīgus mērķus.
- Šeflēra (Schefflera) ar savu krāšņo izskatu uzlabo garastāvokli. Ļoti harmonizē vidi ap sevi.
- Ananass (Ananas bracteatus) uzmundrina dzīves nogurdinātos, aktivizē garu, atbalsta mērķtiecīgu domāšanu un rīcību.
- Asparāgs (Asparagus) neder guļamistabā, toties ir ļoti piemēroti blakus mācību vai darba vietai. Aktivizē problēmas un projektus, kas nav īsti kārtībā.
- Cinerārija (Pericallis) klātbūtnē gūsi vairāk spēka savu mērķu sasniegšanai. Augs ar ziliem ziediem palīdz gūt panākumus garīgajā jomā, ar sarkaniem – erotikā.
- Gloksīnija (Sinningia) izstaro enerģiju, noslēgtiem raksturiem palīdz to atbrīvot, rosina pabeigt iesākto un sākt kaut ko jaunu.
-
Spatifila (Spathiphyllum) līdzsvaro visus nevēlamos starojumus, tāpēc piemērots augs visiem un visur. Spatifila
- Kamēlija (Camellia) neder darba vai sabiedriskajām telpām. Tā piemērota guļamistabā, dzīvojamajā istabā. Sarkanziedu kamēlijas palīdz, ja ir seksa problēmas. Nesadzīvo ar adataiņiem. Augs jākopj vienam un tam pašam cilvēkam.
- Kamolbegonija (Begonia venosa). Augs, kas sev apkārt rada labvēlīgu starojumu, priecīgu noskaņojumu.
- Pušķu hlorofīts (Chlorophytum) rada labu garastāvokli, dod jaunu enerģiju bezizejas situācijās. Dzīvojamajās telpās spēj saistīt lielu kaitīgo vielu daudzumu, tāpēc īpaši vēlams jaunbūvēs.
- Krasula (Crassula), biezlape jeb naudaskoks rada prieku, labu garastāvokli, noslēgtiem cilvēkiem palīdz pārvarēt kautrību.
- Ciklamena (Cyclamen) labvēlīgi ietekmē sirdsdarbību, nomierina vientuļos, neviena nemīlētos.
- Dižmeldrs (Cyperus) darbojas kā enerģijas sūknis, kas ienes to telpās, padarot visus možus. To tuvumā patīk uzturēties bērniem un kaķiem. Neder guļamistabā.
- Dracēna (Dracaena) iedarbojas harmonizējoši, spēcinoši gan uz cilvēkiem, gan dzīvniekiem, gādā par labu mikroklimatu un enerģiju telpā.
- Gardēnija (Gardenia) ir augs, kas īpaši spēcina pēc slimošanas, depresijas, sērām. Palīdz gūt prieku un harmoniju. Augam nepatīk atrasties līdzās mūzikas centra skandām.
- Hipeastram (Hippeastrum) ir patīkama, aktivizējoša enerģija, kas palīdz saglabāt dvēseles līdzsvaru, liek izgaist šaubām. Neder guļamistabām, jo pastiprina možumu.
- Hoija (Hoya) – ja par vaskapuķi sauktais augs atrodas gultas tuvumā, būs jaukāki sapņi. Romantiķiem augs palīdz atrast iekšējo līdzsvaru.
- Vallera balzamīne (Impatiens walleriana) – bagātīgi, krāšņi ziedošais augs lēnīgos dara aktīvākus, drudžainos piebremzē, paaugstina erotisko aktivitāti.
-
Kalanhoja (Kalanchoe) – ja rītos slikts garastāvoklis, augs palīdz atgūt labu omu. Kalanhoja
- Monstera (Monstera) izstaro mieru, harmonizē gaisotni telpā, labi mitrina gaisu. Ideāls augs sabiedriskajām telpām.
- Mirte (Myrtus) dod pašapziņu, ja tevi māc bailes.
- Nefrolēpe (Nephrolepis) jeb paparde harmonizējoši iedarbojas uz nervu sistēmu, noārda kaitīgās vielas, ko rada datortehnikas starojums. Ieteicams bieži izmantojamās telpās.
- Filodendrs (Philodendron) atjauno enerģiju, izstaro vitalitāti, sniedz atpūtu un iedvesmo, kad jātiek galā ar kļūdām darbā. Augu parasti novieto lielās darba telpās. Tas satur kairinošas vielas, tāpēc jātur tālāk no bērniem un mājdzīvniekiem.
- Sansevjēra (Sansevieria) – līdakaste kāpina gan pozitīvās, gan negatīvās emocijas. Mazdūšīgie auga ietekmē spēj pārvarēt savas bailes.
- Kalceolārijas (Calceolaria) dzīvespriecīgās krāsas un jautrās ziedu formas rada priecīgu noskaņu. Krāšņi ziedošais augs palīdz atvērties cilvēkiem, kuriem grūti izrādīt savas jūtas.
- Hamedoreja (Chamaedorea) telpās labi mitrina gaisu, harmonizē savstarpējo komunikāciju.
- Epipremns (Epipremnum) ir augs, kas spēcīgi iztvaiko ūdeni: izdala daudz skābekļa un noārda ķīmiskos savienojumus, tāpēc telpā, kur tas atrodas, vienmēr valda harmonija.
Telpaugi, kuru enerģija NAV IZTEIKTI HARMONISKA
-
Juka (Jycca) nav piemērots augs holeriķiem, jo rada nemieru, iedarbojas uzbrūkoši, dominējoš. Tai vajag daudz vietas. Taču var palīdzēt kautrīgiem, bailīgiem cilvēkiem. Juka
- Adatainie kaktusi. Vienalga, vai tā būtu opuncija (Opuntia), oreocereji (Oreocereus), mamilārijas (Mammillaria) vai kāds cits augs no adataiņu saimes, to izstarotā enerģija iebiedē, dara agresīvu, enerģētiski ievaino, tāpēc darba vietā no tiem jāturas tālāk. Jo garākas adatas, jo agresīvāka enerģija. Taču kaktusi ļoti labi aizsargā pret negatīvu enerģiju no ārpuses, piemēram, no āderu krustpunktiem.
- Efeja (Hedera helix). Kontakts ar šo vijīgo augu var izraisīt dažādu izpausmju alerģiskas reakcijas, tāpēc neder ļaudīm ar ādas kaitēm. Arī mazu bērnu tuvumā šis augs nebūtu vēlams, toties blakus datoram – ideāli.
- Raibā kodija (Codiaeum) indīgās piensulas dēļ neder bērnu tuvumā, arī guļamistabā šo augu nevajag likt. Toties darba vidē kodija pat ir ļoti ieteicama, jo palielina spējas sasniegt mērķus. Mazina datortehnikas izraisīto starojumu.
- Dīfenbahija (Dieffenbachia) ir indīgs augs, tāpēc to nevar likt bērnu tuvumā. Piemērota ilgas stundas pie rakstāmgalda strādājošiem. Mazina datortehnikas izraisīto starojumu. Palīdz novērst smadzeņu asinsrites traucējumus.
- Bendžamina fikusa (Ficus benjamina) starojums nav harmonisks bērniem un mājdzīvniekiem, tas var traucēt intensīva garīgā darba veicējiem. Augam nav vietas guļamistabā. Piemērots pasīviem, introvertiem ļaudīm. Mazina elektromagnētisko lauku.
- Marantu (Maranta) nedrīkst likt guļamistabā, bērnistabā. Uz rakstāmgalda blakus datoram nolikta, mazina tā kaitīgo starojumu. Bailīgi cilvēki var saņemt enerģiju sevis aizsardzībai.
-
Ehmeja (Aechmea) mazina datortehnikas elektromagnētisko lauku un toksiskās vielas. Ehmeja
*Rakstā izmantota dziednieces Evas Katarīnas Hofmanes grāmatā Telpaugu neredzamā enerģija paustās atziņas.