Raksts no žurnāla Ievas Dārzs arhīva
Iesaka Zane Purne, Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja.
Tagad laiks istabas mīluļiem pārcelties uz ziemas apartamentiem, taču, lai šis pārmaiņu process būtu maksimāli labvēlīgs, jāņem vērā augu vajadzības pēc vasaras āra apstākļos.
Citi lasa
Ko pēc vasaras kūrorta grib augi?
- Jebkurš telpaugs, pārnests istabā, ir kārtīgi jāapskata, īpašu uzmanību veltot kaitēkļiem, kas var paslēpties lapu apakšpusē. Ja augs pieļauj lapu noplūkšanu, piemēram, kā fuksijas, tad to obligāti dara, jo jauno lapu ataugšana būs daudz vienkāršāka nekā cīņa ar kaitēkļiem.
- Ja augam ir puskaltušas, dzeltenas, brūnējošas lapas, tās visas jānoņem, jo dzīvīgo zaļumu tās noteikti telpās neatgūs. Jo ātrāk to attīrīs, jo ātrāk ataugs jaunas lapas. Tāpat ir ar nederīgajiem, liekajiem, traucējošajiem, kroplajiem dzinumiem, kas jānogriež, lai augiem nenoņemtu spēku veidot jaunus, veselīgus brālīšus.
- Noteikti jāpārbauda augu podi, kuri stāvējuši uz zemes vai bijuši nedaudz ierakti, lai pārliecinātos, vai tajos vēl nav palikusi kāda slieka. Lielā palmas podā tā nekaitēs, bet, rokoties pa mazu, traucēs sakņu sistēmai. Tādēļ pirms nešanas iekšā podu vismaz līdz pusei iegremdē siltā ūdenī uz vairākām stundām – līdz brīdim, kad uz augsnes virskārtas parādās sliekas, kuras savāc un palaiž dārzā.
- Jāpievērš uzmanība gliemežiem, kuri vēsajā rudenī meklē siltu patvērumu. Visbiežāk tos var atrast poda malu apakšā, arī lapu apakšpusē, pie stumbra u. c.
- Vēžveidīgie – mitrenes – mazā daudzumā augiem nekaitē, bet savairojoties grauž saknes. Kā jau nosaukums liek noprast – šie kaitēkļi dzīvo mitrumā, tādēļ jākontrolē telpaugu laistīšanas daudzums un biežums.
- Pārvietojot telpaugus no āra apstākļiem iekšā, mainās gaisa mitrums, kas telpas siltumā ir daudz mazāks. Tādēļ, kamēr augi pie tā pierod, apkārt tiem vēlams izlikt lēzenus traukus ar lielu virsmu, kuri vienmēr piepildīti ar ūdeni. Tas garojot nodrošinās augiem vajadzīgo gaisa mitrumu.
- Lai gan ne vienmēr tas iespējams, telpaugi priecātos, ja apkures sezona sāktos ar pakāpenisku temperatūras paaugstināšanos. Tad iztiktu bez nevajadzīgas lapu, ziedpumpuru biršanas, ziedu neatvēršanās, kroplīgu dzinumu veidošanās utt.
- Uz istabu telpaugus vēlams pārvietot, kad vēl nav ieslēgta apkure, vislabāk aptuveni pāris nedēļu iepriekš. Šis laiks būs pietiekams, lai augi pierastu pie jaunā klimata.
- Rūpīgi jārīkojas ar telpaugiem, kuriem rudenī iekritis atpūtas laiks, – ripsāļiem (Rhipsalis), epifiliem (Epiphyllum), hipeastriem (Hippeastrum). Tos superminimāli laisti, nemēslo, nepieļauj gaisa temperatūras svārstības un nodrošini ar pietiekamu gaismas daudzumu.