Ļoti bieži var dzirdēt suņu saimnieku žēlabas par to, ka suns viņu prombūtnes laikā guļ gultā, uz dārgā dīvāna vai klubkrēsla un ka viņi, lai arī kā bārtu mīluli, nevar ar to neko padarīt – pārāk glups un ietiepīgs dzīvnieks trāpījies.
Tomēr, papētot problēmu dziļāk, noskaidrojas, ka saimnieki paši ik pa laikam suni ņem gultā – svētkos, skumju brīžos, pēc vannas utt., spriežot, ka šo žestu suns uztvers kā izņēmumu, nevis likumu. Suns savukārt nesaprot, kādos gadījumos viņš drīkst un kādos nedrīkst atrasties uz dīvāna, tomēr, tiecoties pēc komforta, centīsies uzlīst uz tā ikreiz, kad būs tāda iespēja (tostarp arī saimnieka prombūtnes laikā).
Visbiežāk ir tā, ka saimnieki ir ļāvuši sunim gulēt gultā, kamēr viņš bijis kucēns, bet, kad izaudzis, aizlieguši to darīt. Suns nesaprašanā klausās saimnieku rāšanos ikreiz, kad viņš cenšas uzlīst uz dīvāna, un agrāk vai vēlāk pārtrauc to darīt cilvēku klātbūtnē. Bet, palicis viens, turpina nelāgo ieradumu. Atceries – ir bezjēdzīgi bārt dzīvnieku par gulēšanu gultā, ja pats laiku pa laikam aicini viņu apgulties sev blakus.
Citi lasa
Negaidi, ka mīlulis sāks ievērot tavus noteikumus, ja pats tos regulāri pārkāp.
Sāc laikus
Ja tu tikai plāno tuvākajā laikā iegādāties suni, atceries, ka vienkāršāk ir netikumu nepieļaut, nekā pēc tam ar to cīnīties. Tāpēc, tiklīdz kucēns ir pārkāpis pāri tavas mājas slieksnim, izskaidro viņam uzvedības noteikumus. Parādi kucēnam viņa guļvietu, kur viņš var atpūsties, istabu, kur viņš bez bažām var uzturēties.
Visdrīzāk suns pat neiedomāsies līst pie tevis gultā, ja vien, padodoties kucēna žēlīgajam acu skatienam, tu pats viņu tajā neiecelsi. Ja esi ieraudzījis, ka kucēns patstāvīgi ir uzlīdis uz dīvāna, nekavējoties dzen viņu nost. Nedari to ar spēku – akurāti nolaid dzīvnieku no gultas, jo kucēns lecot var savainoties. Ar pāris reizēm būs pietiekami, lai kucēns saprastu, ka saimnieka gulta viņam ir aizliegtā zona.
Lai sasniegtu pozitīvu rezultātu, svarīgi, lai audzināšanas procesā piedalītos visi ģimenes locekļi, jo viens cilvēks nespēs apkarot šādu ieradumu, ja pārējie ļaus tam vaļu.
Lielāku suni drošāk un efektīvāk ir ar kaut ko pievilināt, lai viņš pats nolēktu no dīvāna. Un, kad suns atkal ir uz grīdas, uzreiz apbalvot ar kādu kārumu.
Cilvēki dažkārt izturas agresīvi pret suni, strauji raujot viņu zemē. Tas var izraisīt aizsargreakciju no suņa puses, kā arī nodarīt dzīvniekam sāpes, īpaši, ja viņam ir problēmas ar veselību. Ortopēdiskas slimības – gan iedzimtas, gan dzīves laikā iegūtas – ir ļoti izplatītas suņu vidū.
Bieži vien tas ir galvenais suņa agresīvas uzvedības iemesls, kad viņu piespiež piecelties no tam ērtas pozas un lēkt ārā no gultas.
Ja gulēšana gultā sunim jau kļuvusi par ieradumu, atradināt no tā būs ļoti grūti. Visticamāk, suns tā arī turpinās lēkt uz mīkstajām mēbelēm, kamēr tevis nebūs mājās. Tāpēc, ja tu vēlies pasargāt savas mēbeles no suņa, iesakām sekojošus padomus.
7 noderīgi padomi
- Pirmais un visvienkāršākais veids, kā atturēt suni no gulēšanas gultā, ir liegt sunim pieeju telpām, kur gultas atrodas. Tātad – ejot prom, cieši aiztaisi istabu durvis.
- Ja tev ir studijas tipa dzīvoklis un nav iespējams norobežot suni no istabas, kur ir dīvāns, dodoties prom no mājas, uzklāj uz tā foliju.
Uzlecot uz tās, suns atdursies pret kaut ko nepatīkami čaukstošu, kas traucēs baudīt atpūtu, kamēr saimnieka nav mājās.
Pēc vairākām neveiksmēm suns sapratīs, ka gulēt cilvēka gultā ir nekomfortabli, un pameklēs sev labāku atpūtas vietiņu. - Pirms iziešanas no mājas uz gultas malas saliec otrādi apgrieztus krēslus vai kādus citus priekšmetus tā, lai sunim vienkārši nav, kur apgulties.
- Ikreiz, kad, guļot gultā, sajūti, ka tev piebiedrojies suns, nepaslinko piecelties un aizvest suni līdz viņa guļvietai, uzslavējot mīluli un norādot, ka tā ir viņa vieta. Visticamāk, pirmās naktis tev ne reizi vien vajadzēs celties augšā un izraidīt suni no istabas, taču pakāpeniski dzīvnieks sapratīs, ko tu no viņa gribi, un pārtrauks mēģinājumus ielavīties gultā.
- Dodoties gulēt, paņem līdzi un uzliec uz naktsskapīša ūdens pulverizatoru. Tiklīdz tu sajūti, ka suns ir ielēcis gultā, iesmidzini viņam purnā ūdeni. Liela daļa suņu ļoti negatīvi reaģē uz šāda veida jokiem un jau pēc pāris pulverizatora izmantošanas reizēm vairās tuvoties saimnieku gultai. Šāds sods dzīvniekam nenodarīs nekādu kaitējumu, taču ir ļoti efektīvs. Tev savukārt nevajadzēs nakts vidū celties, lai aizvestu suni uz viņa vietu. Pakāpeniski tavs mīlulis sapratīs, ka naktī tu esi bruņots un ļoti bīstams, un aizmirsīs par savu nodomu tev pievienoties.
- Ir, protams, arī tādi eksemplāri, kam nieka pulverizators nav nekāds šķērslis. Viņi vienkārši cenšas nogulties pēc iespējas tālāk no saimnieka, lai tas nevarētu trāpīt ar ūdeni. Ja tā, laiks ķerties pie skarbākām metodēm. Pāris naktis uz gultas pārklāja uzlīmē abpusējo līmlenti. Vienreiz pielipis, tavs suns vairs negribēs izbaudīt ko līdzīgu.
- Ja suns gaudo un skrāpē durvis, kad tu uz nakti tās aizver, izveido sunim atsevišķu zonu blakus tavai gultai – tā var būt gan speciāla suņu gultiņa, gan arī tīra, mīksta sedziņa, kas noklāta blakus tavai guļvietai.
Kompromiss
Populārākais problēmas risinājums – iegādāties speciālus mēbeļu pārvalkus. Tie ir dažādu formu, šūti speciāli tam vai citam mēbeļu veidam. Vai arī uzklāt uz dīvāna kādu pledu vai palagu, kas pasargās mēbeli no suņa apmatojuma un netīrumiem. Tad tu bez bažām varēsi ļaut sunim gulēt uz dīvāna. Tāpat var iemācīt suni nelēkt uz dīvāna, iekams uz tā nav uzsegts pārklājs.
Vēl viens risinājums
Iedalīt sunim kādu mēbeli, uz kuras atpūtīsies tikai viņš. Tam var kalpot kāds vecs dīvāns vai klubkrēsls, kas jānovieto tajā mājas daļā, kur suns grib atrasties, blakus vietai, kur parasti atpūšas saimnieki.
Speciālas kāpnītes
Kucēni un mazo šķirņu sunīši var satraumēties, lecot no dīvāna. Tāpēc, ja esi nolēmis atļaut savam sunim atrasties uz mīkstajām mēbelēm, tev viņam jāiemāca nelēkt, bet gaidīt, kad kāds viņu nocels, vai arī nopirkt speciālas kāpnītes suņiem. Tādas ir nepieciešamas arī grūsnām kucītēm, kas radušas gulšņāt pa gultām.
Mazo izmēru kucītēm grūsnības laikā ievērojami pieaug ķermeņa masa – gandrīz divas reizes, ja gaidāmi 2 vai vairāk kucēnu. Šādā situācijā lēcieni no gultas var būt nāvējoši vēl nedzimušajiem mazuļiem un atstāt negatīvu iespaidu arī uz sunīša veselību. Bez šaubām, tā ir arī liela psiholoģiska trauma gan suņa saimniekam, gan pašam sunim – viņam var rasties iegūtas bailes no augstuma.